Mozaika
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Jak spolu souvisí udržitelnost, městská zeleň a literatura? Možná víc, než si myslíte

Chtěli byste se v týdnu udržitelnosti podívat, jaká městská zeleň vás obklopuje, jak se o ni město stará a k tomu se dozvědět něco o kulturním nebo i literárním kontextu místa? Pak se můžete vydat na podzimní literární procházky se správci městské zeleně, které organizuje Městská knihovna v Praze. Průvodcem vám na nich bude básník Josef Straka.

06:21

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Dnes 06:46

Historik píše na základě důkazů, romanopisec podle možností. Dějiny a fikce podle Mary Chamberlain

O takzvaných ženských dějinách i o vynálezu bakelitu používaného k výrobě rádií s akademičkou a autorkou historických románů Mary Chamberlainovou

Dnes 06:10

Dokážeme se napojit na společné vnímání? Radim Vizváry nahlíží na svět pohledem pierota

Byl to jeho učitel Boris Hybner, který ho nasměroval k tzv. lyrické pantomimě. V rámci ní zkoumá Radim Vizváry sdílenou realitu a charakter člověka očima prosťáčka pierota, imaginací vyděděnce. Po svém hitu Sólo (Thálie za rok 2016) a performanci VIP přichází současný umělecký šéf pražské Laterny magiky a celosvětově uznávaný mim s novým sólovým projektem Mime on the Moon. Veřejnosti se poprvé představí 2. října ve Švandově divadle.

Před třemi dny 13:20

Roztáčíme kola! Automatické mlýny v Pardubicích začínají novou etapu své existence

Víc než 110 let stojí v Pardubicích nad řekou Chrudimkou první z pardubických staveb Josefa Gočára. Monumentální areál Automatických mlýnů, které architekt navrhl pro bratry Winternitzovy, pracovaly do roku 2013, kdy v nich byl ukončen provoz. A dnes, po 10 letech, místo znovu ožívá.

Před třemi dny 05:24

Dům umění – cesta k nové architektuře

Ostravě na cestě k velkoměstu v době první republiky a jejímu nejznámějšímu starostovi Janu Prokešovi je věnován nový seriál Mozaiky. Tématem druhého dílu je Dům umění, jehož výstavu Jan Prokeš inicioval.

Před třemi dny 05:41

Nová radnice – monumentální projekt vzbuzující kontroverze

Prvorepublikový politik, redaktor, milovník i sběratel umění a podporovatel stavby moderní architekty a také nejznámější ostravský starosta Jan Prokeš doposud zůstával mimo zájem historiků i veřejnosti. Mozaika mu věnuje nový seriál, a stejně tak Ostravě na její cestě k velkoměstu. V první díle se zaměříme na Novou radnici, kterou se podařilo Janu Prokešovi prosadit navzdory politické opozici.

Před třemi dny 05:55

Sjezd moravských bibliofilů v Ostravě v době první republiky

Prvorepublikový starosta Ostravy Jan Prokeš miloval výtvarné umění, divadlo, rád četl a podporoval rozmach bibliofilství. A právě bibliofilství je věnován třetí díl seriálu inspirovaném monografií o Janu Prokešovi. Zavítáme do Domu umění Otravy, kde se konal 4. sjezd moravských bibliofilů.

Před třemi dny 05:51

Kuboexpresionistické krematorium jako nové duchovní centrum

Kuboexpresionistické krematorium v centru městského hřbitova Ostravy představovalo pokus vytvořit nové duchovní centrum moderní republikánské společnosti. To je téma šestého a závěrečného dílu seriálu věnovaného prvorepublikovému starostovi Ostravy Janu Prokešovi a Ostravě na její cestě k velkoměstu.

Před třemi dny 06:06

Hornický dům a palác Moravskoostravské spořitelny

Hornický dům a palác Moravskoostravské spořitelny jako dva příklady prvorepublikových reprezentativních budov Ostravy, které měly poukázat na architektonickou i urbanistickou vyspělost města. To je téma pátého dílu seriálu věnovaného prvorepublikovému a také nejznámějšímu starostovi Ostravy Janu Prokešovi a Ostravě na její cestě k velkoměstu.

Před třemi dny 05:35

„Prokešovec“ jako sociální bydlení

Prvorepublikový politik, redaktor, milovník a sběratel umění a podporovatel stavby moderní architekty a také nejznámější ostravský starosta Jan Prokeš usiloval o zlepšení životní úrovně obyvatel Ostravy. Čtvrtý díl seriálu o této osobnosti a Ostravě na cestě k velkoměstu je věnován projektu sociálního bydlení, objektu zvanému „Prokešovec“.

Před čtyřmi dny 05:20

Film Hadí plyn nastavuje zrcadlo evropskému kolonialismu i migrační krizi

Etablovaný divadelní režisér David Jařab přichází po třinácti letech s novým filmem. Jmenuje se Hadí plyn a v jeho pozadí stojí novela Josepha Conrada Srdce temnoty. „Román mě oslovil svou nejednoznačností. Není jednoduché ho uchopit, ale zároveň se dokáže naformátovat do jiného času,“ vysvětluje. V roce 2011 knihu adaptoval pro divadlo, ale měl pocit, že s tématem ještě není hotov. Proto teď vypouští Hadí plyn.