Lékárna
1. září 2022

Poslechněte si podcast: Lékárna: Jak posílit imunitu u dětí a jak si poradit s respiračními nemocemi

Jak si poradit s respiračními onemocněními u dětí, které se po prázdninách vracejí do škol a dětských kolektivů. Kdy si s jejich léčbou vystačíme sami v domácím prostředí a kdy už bychom měli vyhledat péči pediatra. A také, co udělat pro to, abychom posílili imunitu u dětí. Řekne praktická lékařka pro děti a dorost Pavla Tvrdoňová.

22:09

Lékárna

Vydává: Český rozhlas

Magazín o zdraví a zdravém životním stylu.

Web

Před třemi dny 24:52

Strava po porodu, jídelníček v období bariatrické operace. Témata pro nutriční specialistku

Jaká je vhodná strava po porodu, aby se tělo dostalo zpět do formy? Co musí zohlednit v jídle kojící maminky? A jak mohu upravit jídelníček, pokud hubnu a čeká mne bariatrická operace anebo jsem už po zákroku? I na tyto otázky odpovídá nutriční specialistka Lucie Houfková z nutriční poradny při krnovské nemocnici.

Před týdnem 25:12

Jak účinně ošetřit bodnutí nebo štípnutí hmyzem a v jakých případech už je nutné volat lékaře?

Jak vypadá silná alergická reakce s těžšími příznaky? Nejen o tom bude řeč v rozhlasové lékárně. Pozvání přijala interní školitelka Lékáren AGEL Rita Smolková. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Petra Štrymplová.

Před 3 týdny 25:00

Mezi časté příčiny úplné ztráty zraku patří makulární degenerace oční sítnice

Jedná se o závažné onemocnění, které postihuje ve většině případů lidi staršího věku. Rizikovými faktory mohou být ale také kardiovaskulární onemocnění a cukrovka. O diagnostice i možnostech léčky budeme hovořit s Janou Juhászovou, primářkou Očního oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Naďa Čvančarová.

25. srpen 2022 18:24

O nádorových onemocněních páteře a míchy bude mluvit neurochirurg z Fakultní nemocnice Ostrava Štefan Reguli

Kde lze hledat příčiny? Jaké jsou možnosti diagnostiky a jak lékaři tyto stavy léčí? Dotazy volejte na 596112266, moderuje Ivana Šuláková.

25. srpen 2022 22:27

Lékárna: Nádorová onemocnění páteře a míchy

Našim hostem byl MUDr. Štefan Reguli, neurochirurg z Fakultní nemocnice v Ostravě. Kde lze hledat příčiny nádorových onemocnění páteře a míchy? Jaké jsou možnosti diagnostiky a jak lékaři tyto stavy léčí? Odpovědi uslyšíte v záznamu pořadu.

18. srpen 2022 23:52

Syndrom spánkové apnoe. Co působí a jaké jsou možnosti léčby

Syndrom spánkové apnoe. To je jedna z nejčastějších poruch spánku, během kterého dochází k opakovaným zástavám dechu, které doprovází často i mohutné chrápání.

11. srpen 2022 25:16

Přibývá lidí, kteří špatně slyší už v mladém věku. Jak si sluch chránit?

S přibývajícím věkem se mnoha lidem horší sluch. Bývá to přirozený jev souvisejíccí se stárnutím organizmu. Je ale pomětrně dost lidí ve středním a mladém věku, kteří už teď špatně slyší. Mají totiž nenávratně poškozený sluch z nadměrného hluku.

4. srpen 2022 24:46

Mezi nejčastější deformity končetin patří kladívkové prsty. Trápí hlavně starší lidi

Kladívkové prsty nebo také tzv. skrčeniny prstů patří mezi nejčastější deformity končetin. Souvisejí s rozpadající se nožní klenbou, ochabnutím svalů a degenerací vazů a trápí hlavně starší lidi. Více řekne primář ortopedie Nemocnice Karviná-Ráj Martin Holinka.

28. červenec 2022 31:01

Lékové poradenství na míru a další služby lékárníků

Asi mezi námi není nikdo, kdo by alespoň jednou za čas nevyhledal služby lékárny. Vybrat si můžeme z jejich kamenné a internetové podoby. Co od lékárníků můžeme čekat?