16. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Jak se žije Češce na chorvatské vesnici uslyšíte v magazínu Mezi námi

Bulharská lékařka bude naopak vyprávět o životě v Česku.  A představíme také vietnamský film o starodávné tradici únosu nezletilých dívek kvůli sňatku. Připravila Tajana Mančalová. Moderuje Ilona Zasidkovyčová.

24:01

Mezi námi

Vydává: Český rozhlas

Magazín o národnostních menšinách v Česku, ve kterém seznamujeme nejenom s výjimečnými osobnostmi, ale i s jejich kulturními tradicemi a činností jejich spolků.

Web

Před třemi dny 24:01

Magazín o životě deseti méně početných národnostních menšin žijících v České republice nabídne rozhovor s psychologem Minh Maiem, který přišel do Česka z Vietnamu, když mu bylo pět let

Prozradí, proč se mu dodnes zdají děsivé sny o schodech. Dozvíme se také, jak mladý srbský basketbalista a fotbalista založil první srbský sportovní svaz v Čechách, a popovídáme si s Bulharkou Neli Peňa Fernandéz, která je vdaná za muže z Venezuely. Pořad připravila Tajana Mančalová, provází jím Tomáš Pilát.

Před týdnem 23:59

V magazínu o deseti méně početných menšinách žijících v České republice dnes uslyšíte rozhovor s Běloruskou Tatianou Andrievskayou, která se nedávno vrátila do Prahy z Bruselu, kde mimo jiné vedla kurz umění pro dětí českých diplomatů

Zavítáme do domu ukrajinského podnikatele a hudebnika Jurija Nikelského, kde je plno nevšedních etnických hudebních nástrojů, a seznámíme se s rusínskou fotografkou Ivanou Jašminskou. Pořad připravila Tajana Mančalová, moderuje Ilona Zasidkovyčová.

Před 2 týdny 22:50

Jak spolu vycházejí Ukrajinci a Rusové v českých městech uslyšíte v magazínu Mezi námi

Seznámí vás také se stavebním inženýrem z Bulharska, který pomáhal Čechoslovákům po roce 1968. A navštíví obchůdek asijských jídel v pražských Nuslích. Připravila Tajana Mančalová a moderuje Tomáš Pilát.

Před 3 týdny 24:00

Magazín Mezi námi připomene knihu rodačky ze Sarajeva Any Milić Peclové o jejím manželovi, který se stal v roce 1950 obětí justiční vraždy

Bulharský lékař bude vyprávět, jak se dostal do pražského Ústavu hematologie a krevní transfúze. A uslyšíte také o aktivitách organizace Vietnamců žijících v Česku s názvem Info-Dráček. Připravila a moderuje Tajana Mančalová.

9. červenec 2022 23:34

Pořad o životě deseti méně početných národnostních menšin v České republice

Tentokrát přinese rozhovor s ukrajinským hercem Stanislavem Moskvinem. Prozradí, jak se dostal po vypuknutí války na Ukrajině do Česka, a jak se mu tady žije. Poslechnete si také vyprávění Bulharky Kristiny Lenkové, která působí více než dvacet let v bankovním sektoru, ale jejíž začátky nebyly rozhodně lehké. A o svých řeckých kořenech promluví Dafni Dimitriou, studentka novořečtiny na Karlově univerzitě v Praze. Pořadem provází Tajana Mančalová.

2. červenec 2022 23:11

Kniha o historii sporu Řecka a Turecka o ostrov Kypr

Je v českých školách místo pro ukrajinské děti? Rozhovor s hrdou Rusínkou z Prešova. Připravila Tajana Mančalová a moderuje Ilona Zasidkovyčová

25. červen 2022 24:01

Jaké jsou podmínky pro ukrajinské studenty na českých vysokých školách?

Rozhovor s Pavlem Havličkem, členem iniciativy Přátelé svobodného Ruska o vládním projektu Otevřená společnost, který je symbolickou připomínkou Masarykovy pomocné akce. Divadelní představení Emigranti podle knihy jugoslávské herečky Miry Furlan, která začátkem války na Balkáně emigrovala do USA. Připravila a moderuje Tajana Mančalová.

18. červen 2022 23:58

Běloruský student založil organizaci, která chce být hlasem jeho krajanů

Rozhovor s běloruským studentem Karlový univerzity Alexandrem Paršankovym, který spoluzaložil běloruskou studentskou organizaci, která chce být hlasem a podpory krajanů.

11. červen 2022 23:52

O výzkumu, který se věnuje traumatickým zážitkům z války a jeho transgeneračnímu přenosu

Zavítáme na workshop, který předcházel výstavě „12 hvězd pro Ukrajinu“ a přinese rozhovor s vietnamistou a překladatelem Ondřejem Slowikem. Pořadem provází Tajana Mančalová.