9. květen 2022

Poslechněte si podcast: Jak se vyrábí elektrická kytara a co tvoří její zvuk? Setkání s Jiřím Balcaříkem

Jiří Balcařík vyrábí a opravuje kytary. Původním povoláním je sice elektroinženýr, ale protože je sám muzikant, kytara ho začala zajímat natolik, že se jí začal věnovat opravdu od počátku. Jak se vyrábí elektrická kytara? Co tvoří její zvuk? A proč mají potíže najít správnou kytaru levorucí kytaristé?

21:12

Host Českého rozhlasu Ostrava

Vydává: Český rozhlas

Kdo si občas rád nesedne s někým, s kým si dobře popovídá? Přesně to lze zažít v našem pořadu, s hostem ve studiu. Někdo by řekl talk-show, jiný hodinové interview, nebo lze prostě říci – rozhovor.

Web

Před třemi dny 20:47

Kamarádi od dětství Petr Musila a Alexandros Samaras si vymysleli nealkoholický cider

Petr Musila a Alexandros Samaras se přátelí od dětství a společně taky vymýšlejí nové věci. Například vymysleli nový cider, tedy nápoj z jablek, ke kterému ale nestačí jen tak nějaká jablka. Uslyšíte jejich příběh o pokusech a omylech, houževnatosti i klikatých životních cestách.

Před pěti dny 20:37

Odjela do Senegalu s pytlem zubních kartáčků. S Markétou Skoumalovou na dentální misi

Markéta Skoumalová je budoucí dentální hygienistka. Nejen, že se našla v této profesi, ale nedávno ji povýšila na zajímavé misi. Odjela do Senegalu s pytlem zubních kartáčků a pasty a učila děti v tamním sirotčinci čistit si zuby. Co ji vedlo k takovému nápadu, který nakonec podpořila i její univerzita?

Před týdnem 20:34

Optimistka, pro kterou nic není problém. Setkání s Marcelou Špakovou

Marcela Špaková se stará o své dvě dospělé hendikepované děti a k tomu o další čtyři, které má spolu se svým partnerem v pěstounské péči. Navzdory jejich těžkému postižení s nimi vyrážejí na výlety a nevynechají jediný koncert jejich oblíbené kapely. Jak to dělá, že je stále tak pozitivně naladěná?

Před týdnem 20:37

Putování za vodou. Povídání o vodě s Markem Síbrtem

Povídání o vodě s Markem Síbrtem, autorem knihy Putování za vodou a současně mluvčím vodárenské společnosti. Rozhovor je o vodních tajemstvích, o vodě v krajině, zásahu člověka do plynutí řek, o blahobytu i nedostatku.

Před týdnem 20:27

Splnil si svůj klukovský sen. Martin Ptáček s bagrem umí, co jen málokdo

Martin Ptáček pochází z Valašska a se svým bagrem dokáže různé kousky, je specialistou na demoliční práce. Dokáže se pohybovat ve výškách i těsných prostorách a stavby rozebírat zevnitř.

Před 2 týdny 21:42

Jak probíhá natáčení kulinářské reality show? Setkání s Markétou Tomáškovou

Markéta Tomášková z Ostravy-Staré Bělé byla mezi 12 účastníky reality show Peče celá země, kterou na jaře vysílala Česká televize. V rozhovoru prozradila, jak natáčení probíhalo i co peče nejraději.

Před 2 týdny 21:04

Ajťák, pilot, ochotník a mistr světa. To vše je Lukáš Adámek

Lukáš Adámek je profesí IT specialista, současně je mistrem světa v počítačové textové úpravě, zapáleným ochotnickým hercem a pilotem letadla. Rozhovor je o všech svých profesních i volnočasových zájmech.

Před 2 týdny 21:02

Co je smyslem sportu, při kterém se předvádějí svaly? Ptali jsme se hasiče a kulturisty Jana Garaye

Povoláním hasič a koníčkem kulturista Jan Garay. Spolu se svými svěřenci přivezl z evropského šampionátu ve Francii tři tituly vicemistra a dvě bronzové medaile.

Před 3 týdny 21:57

Výtvarnice Mariana Ryšavá od narození syna věnuje svou tvorbu výhradně dětem

Fotografka a výtvarnice Mariana Ryšavá je také matkou pětiletého autistického syna, se kterým komunikuje i pomocí speciálních kartiček. Proč svou tvorbu věnuje od narození syna výhradně dětem? A o čem je její román z Valašska?

Před 3 týdny 21:10

Tlumočnice Sabina Širokovská zúročuje studium cizích jazyků v Evropské komisi

Sabina Širokovská pochází z Hlučínska. Kus života ale strávila ve Finsku a v Belgii, kde také zúročuje své studium cizích jazyků, protože je tlumočnicí v Evropské komisi.