Studovna
23. březen 2023

Poslechněte si podcast: Jak se studuje doktorát? Doktorandka Hana Řičicová o přijímačkách, disertační práci i stipendiích

Jak vypadá doktorské studium a jaké problémy akademičky a akademiky trápí? Hana Řičicová je moderátorkou nového podcastu Radia Wave Vlna a také doktorandkou na Univerzitě Karlově. Ve Studovně jsme probraly přijímačky a studování, ale také její nedávný příspěvek, ve kterém se problémům akademického prostředí věnovala.

21:46

Studovna

Vydává: Český rozhlas

Studovna je podcast o vzdělávání, studentském životě a všem, co k němu patří.

Web

Včera 32:31

Je to boj za budoucí generace, říká absolventka, která zkoumala sexuální násilí na univerzitě

Na Radiu Wave jsme spustili nový hraný podcastový seriál Reakce, který tematizuje toxické prostředí na vysoké škole. Ve Studovně jsme proto s Markétou Kopeckou probrali její diplomovou práci, ve které zkoumala definice, prevenci a řešení případů sexuálního obtěžování konkrétně na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Před týdnem 21:07

Jak se vyrovnat s neúspěchem u přijímaček? Zabreč si, zanadávej a vykroč, radí školní psycholožka

Nesložil jsem přijímačky, nedal jsem maturitu nebo zkoušku na vysoké. Jak se s takovou situací vypořádat? Se školní psycholožkou Veronikou Francovou jsme ve Studovně probrali, jak pracovat se svými pocity i to, jak na komunikaci s rodiči.

Před 3 týdny 22:16

Jak zvládnout dva obory? Spánek, strava a umět vypnout, radí studentka teritoriálek a politologie

Jaké to je studovat dva bakalářské nebo magisterské obory najednou? Ve Studovně jsme se s Magdalenou Kořenovou bavili o tom, jak zvládá kombinovat teritoriální studia s politologií a mezinárodními vztahy na Fakultě sociálních věd univerzity Karlovy.

4. květen 2023 27:00

Maturita je formalita, říkají ti, co ji mají za sebou. Jak zkoušku zvládnout radí mentor Honza Kohut

Ve Studovně moderátorka Aneta a mentor efektivního učení Honza Kohut probrali tipy na učení na maturitu a zavzpomínali na ty svoje. Oba se shodli, že nejlepší je připravovat se dlouhodobě. Co by ale Honza poradil těm, kteří učení nechali na poslední chvíli?

20. duben 2023 22:32

Nesázejte na cizí zápisky a soustřeďte se na příběhy, radí maturantům učitel dějepisu a občanky

Jak se maturuje z dějepisu nebo z humanitních věd? Ve Studovně jsme s učitelem na gymnáziu Adamem Vidnerem probrali, jak taková maturita vypadá, jak se na ni připravit a co rozhodně nedělat.

13. duben 2023 27:30

Je nejvyšší čas, aby se ze studentů stali editoři. Jak můžeme pracovat s umělou inteligencí?

V centru současného umění DOX a na dalších místech po celé republice můžete od 13. do 23. dubna navštívit Festival umění a kreativity ve vzdělávání. „Jeho cílem je ukazovat způsoby, kde se potkává umění a vzdělávání,” říká ve Studovně jeho dramaturg Michal Kučerák a dodává, že nám umění může pomoci rozumět komplexním problémům, kterým čelí naše společnost.

30. březen 2023 29:33

Jaká dramata najdete online? Maturitní klasiky jsme probrali s ředitelem Dramoxu

Výběr četby k maturitě musí obsahovat minimálně dvě dramatická díla. Jak si jejich četbu zpříjemnit? Do Studovny jsme si pozvali Martina Zavadila, ředitele Dramoxu, ve kterém najdete záznamy z nejrůznějších divadelních představeních. Probrali jsme s ním zajímavosti o Maryše, Hamletovi a dalších klasikách, které se u maturity pravidelně objevují.

16. březen 2023 23:24

Hodina angličtiny má vypadat jako dobrý tábor nebo party, říká učitel Broňa

Bronislav Sobotka alias Broňa je nadšený učitel angličtiny z Brna, který pomáhá lidem zamilovat se do angličtiny. Jak se do angličtiny zamiloval on a jak si své nadšení udržuje? Ve Studovně jsme probrali jeho cestu z krachující fabriky, po učení na gymnáziu, v Oxfordu i na Youtube a v online kurzech.

2. březen 2023 23:31

Na školu není těžké se dostat, ale je umění se tam udržet, říká studentka chemie

Jak se studuje na fakultě chemicko-inženýrské? Se studentkou analytické chemie a jakostního inženýrství Annou Kvíčalovou jsme probrali její zkušenosti z bakaláře i magistra na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze.