12. leden 2022

Poslechněte si podcast: Úspěch českého předsednictví? Zvládnout ho se ctí a bez kiksů, říká bývalá velvyslankyně Vicenová

Česká republika se chystá na předsednictví v Evropské unii. Od července povede ministerské rady, kromě schůzek zástupců diplomacie a premiérů. „Znamená to připravit agendu, řídit ji, umět najít kompromis, dohodu, řešení, které je rozumné a užitečné pro Evropu jako celek,“ popisuje úkol pro vládu Milena Vicenová, která řídila Stálé zastoupení v Bruselu během prvního předsednictví v roce 2009.

53:51

Souvislosti Plus

Vydává: Český rozhlas

Politika, ekonomika, věda a společnost v souvislostech.

Web

Před týdnem 51:11

Jsou mnohahodinové obstrukce ve sněmovně legitimní nástroj opozice, nebo ne?

Ve větší míře než dříve sledujeme v posledním půlroce ve sněmovně mnohahodinové debaty při projednávání některých návrhů zákonů. Do jaké míry a v jaké podobě jsou podobné obstrukce legitimní součástí politického boje, a kdy překračují přijatelné hranice? Hrozí zablokování Poslanecké sněmovny? A proč je obrana proti tomu v podobě jednacího řádu spíše chabá?

Před 2 týdny 52:41

Prožíváme právě dějinnou změnu?

V době, kdy o tom, že by Rusko mohlo napadnout Ukrajinu, spekulovala možná jen hrstka analytiků mezinárodního dění, vlády v Evropě povzbuzovaly občany, aby si koupili plynové kotle - levný a ekologický zdroj. Za pouhé tři roky jsme se dostali do situace, která převrátila naruby mnohé dosavadní jistoty. Nevíme, čím budeme topit, z čeho vyrábět elektřinu a zda se někdy podaří opravit zpřetrhané dodavatelské řetězce. Jak to změní naše životy?

Před 3 týdny 53:21

Opravdu bude nový zákon o manželství pro všechny?

Poslancům se na stůl dostává návrh zákona o manželství pro všechny. Právo na stejný právní svazek jako mají muž a žena, by podle něj dostaly i stejnopohlavní páry. Společnost tento krok většinově podporuje, ale jakou šanci má u politiků?

8. červen 2022 53:58

Ruský vpád na Ukrajinu mění dosavadní pohled na postcovidový vývoj světové ekonomiky

Evropské země řeší zásadní ekonomické problémy. Narušené dodavatelské řetězce v kombinaci s rostoucími cenami energií mixují koktejl, který řada podniků nemusí přežít. Bojují tak nejen o nové trhy nebo stabilní dodávky potřebných vstupů, ale také s měnícími se riziky a nejistotami, které fakticky znemožňují dlouhodobě plánovat.

3. červen 2022 52:23

Mezi ekonomickými, sociálními a duševními problémy je obousměrný vztah, říká ředitel ústavu Winkler

Chudoba je podle odborníků rizikovým faktorem pro rozvoj duševních onemocnění. Z nových dat projektu Česko 2022: Život k nezaplacení, který připravuje výzkumná agentura PAQ Research a Český rozhlas zaměřený na ekonomický vývoj domácností, vyplývá, že dlouhodobě nejhorší stav duševního zdraví hlásí lidé v těžké ekonomické situaci. V kontrastu s tím mezi vysokopříjmovými lidmi s vysokými zbytkovými příjmy míra depresí a úzkostí stagnuje.

25. květen 2022 52:41

Ukrajinští romští uprchlíci v souvislostech

V jaké situaci jsou romští uprchlíci z Ukrajiny, většinou ženy s malými dětmi? Co ve vztahu k nim akcentuje český stát, samosprávy a neziskový sektor? Čím se může při řešení jejich situace Česko inspirovat jinde v Evropě?

18. květen 2022 56:26

Nerudová: Máme teď příležitost udělat reformy, na které se roky nesáhlo, a pak přijmout euro

Jestli a kdy Česko přijme euro, není otázka ekonomická, ale politická, tvrdí ekonomka Danuše Nerudová. „Tím, že posledních deset let od toho couváme, přijetí eura podporuje jen 15 procent lidí. Jenže v tuto chvíli je jedinečná příležitost lidem vysvětlovat, jaké výhody to může a nemůže mít. Tato válečná krize je okno příležitostí pro to udělat zásadní strukturální reformy, na které se roky nesáhlo – a potom bez problémů přijmout euro. Je to jedinečný okamžik,“ navrhuje.

11. květen 2022 53:38

Anglicky se naučí jinde. Ať školy učí jako první jazyk něco složitějšího, navrhuje germanista

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) navrhuje zrušit povinnost učit se druhý cizí jazyk. „Jako ministerstvo souhlasíme, že další cizí jazyk je velice důležitý a rozhodně chceme zajistit, aby všichni žáci, kteří budou chtít, ho mohli navštěvovat. Ale ne všichni žáci mají vlohy a dosahují v mateřském a prvním cizím jazyce takových výsledků, aby si to jen neodseděli,“ vysvětluje Martina Tóthová z odboru základního vzdělávání ministerstva. S tím ale část expertů nesouhlasí.

5. květen 2022 53:08

Charanzová: Ukrajina by neměla dostat rychlou cestu do EU. Ale měli bychom jí pomáhat i politicky

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová mluví poměrně optimisticky o tom, že by Ukrajina mohla vstoupit do Evropské unie. „Ukrajina je v mimořádné situaci a takto je potřeba se dívat na proces její integrace do Unie. Myslím, že by Kyjev měl dostat cosi, co bych nazval mimořádným statusem kandidátské země,“ navrhuje novinář Luboš Palata. Politolog Petr Drulák ale namítá: „Jenže tohle neumožňují ani smlouvy, ani reálná situace.“

27. duben 2022 53:20

Voda, psychosociální pomoc, silnice, obchody. Experti radí, jak dát Ukrajinu na nohy krok za krokem

Do oblasti kolem Kyjeva se opatrně vrací život, ruská ofenziva se přesunula na východ Ukrajiny. Co potřebuje území, kterým se prohnala válka, okamžitě a co bude následovat? „Na prvním místě je dostat lidi do bezpečí a pod střechu. Musíte vybudovat zásobování, mít vodu, alespoň základní potraviny. A potom jsou na seznamu další věci jako léky, lékařská péče, posttraumatická péče. Pak jsou to vyšší stupně civilizace,“ vypočítává náměstek ministra zahraničí Martin Dvořák (STAN).