Zvídavec Evy Sinkovičové
27. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Jak se dá jinak pojmenovat wasabi?

Co všechno wasabi obsahuje? Z čeho se dělá běžná wasabi pasta, kterou dostanete k sushi v restauraci? A co má společného wasabi a požární alarm? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

03:11

Zvídavec Evy Sinkovičové

Vydává: Český rozhlas

Každodenní dávka neuvěřitelných zajímavostí ze světa lidí, zvířat, rostlin i věcí. 

Web

Dnes 03:42

Kolik vyhozeného jídla ročně připadá na jednoho Evropana?

Jak bojovat s plýtváním jídla? Kolik lidí by se najedlo, kdyby se všechny vyhozené potraviny zachránily? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před třemi dny 04:11

Co je to vlastně IQ?

Kdy se začalo měřit IQ? Co je to mentální retardace? Pod jaký vědní obor spadají IQ testy?Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před čtyřmi dny 03:17

Jaký je rozdíl mezi zajícem a králíkem? Kdo z nich má delší zadní nohy a nepohrdne masem?

Uměli byste bez zaváhání poznat králíka od zajíce? Prozradíme, jak se liší vzhledově i chováním. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před pěti dny 03:38

Člověk by na Slunci vážil 28krát víc než na Zemi. Jaké teplo tam panuje a může zhasnout?

Bez téhle zářivé hvězdy bychom neexistovali. Z čeho se skládá a jak velké je Slunce? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před šesti dny 03:02

Inkoust se dá vyrobit i z houby. Kdo používal ke psaní hnojník?

Hnojník inkoustový roste od dubna do listopadu a i když si z něj smaženici neuděláte, je velice zjímavý. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:42

Jediná hornina, která plave na hladině. Co je to pemza a k čemu se používá?

Pemza je hodně zvláštní hornina. Je plná dírek a lidé pro ni našli spoustu využití. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 02:48

Co mají společného malá žabka a komiksový hrdina Wolverine?

Čím si vlasatice třásnitá, obyvatelka afrických pralesů, vysloužila přezdívku Wolverine frog? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:12

Kde se během zimy schovává hmyz a co tam dělá?

Od jara do podzimu je hmyzu všude plno a pak se najednou ochladí a nikde nic. Rozhodně to ale neznamená, že by všechen uhynul. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:04

Proč Mexičané pořádají hostiny na hřbitovech a jak probíhají oslavy dne mrtvých?

Co jsou calaveras? A kdo je Catrina? Poslechněte si o zajímavém svátku. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 02:54

Proč psi při vykonávání velké potřeby pozorují své páníčky?

Přijde vám to divné? Věřte nebo ne, ale dělá to mnoho psů. Jaký k tomu mají důvod a proč byste se k nim neměli otáčet zády? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.