Natura
21. leden 2023

Poslechněte si podcast: Dá se žít v maringotce se dvěma malými dětmi? „Dá a je to skvělé!“ říká experimentátor Ice Kucka

Svět se mění a s ním i představy lidí o životním stylu. Po letech nadbytku a hýření přichází touha po jednodušším životě i bydlení a např. mladí Japonci začínají preferovat jednoduché malé byty bez koupelen a s minimem nábytku i věcí. (Repríza z ledna 2023)

24:05

Natura

Vydává: Český rozhlas

Ekologická témata i novinky z oblasti ekologicky šetrného způsobu života.

Web

Před dvěma dny 23:51

Udržitelný život v praxi aneb Jak žít ekologicky, ekonomicky a příjemně

Pokud patříte k lidem, kteří chtějí svět tvořit a měnit, ne jen pasivně přihlížet, a není vám lhostejná budoucnost planety, určitě jste si všimli, že probíhá Evropský týden pro udržitelný rozvoj. Do této akce, které se naše republika účastní od roku 2015, se vždy zapojuje přes 20 evropských států a letos poprvé do ní projektem Udrž to aneb Sedm dní pro planetu vstoupil i Český rozhlas. A samozřejmě i Český rozhlas Plus a pořad Natura.

Před týdnem 23:34

Udržitelný život chceme přeměnit v mainstream, říká zakladatel Envirofestu

Co vás napadne, když se řekne udržitelný rozvoj? Některé nic, jiní si řeknou, že už se z toho stává klišé. A pak jsou ti, pro které jsou naopak slova jako udržitelnost a udržitelný život natolik zásadní, že se rozhodnou uspořádat festival.

Před 2 týdny 23:39

V Národním parku Podyjí mizí voda

Národní park Podyjí je nejmenším národním parkem v Česku a také jediným na Moravě. Kaňon řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem s hluboce zaříznutými meandry reprezentuje jedno z posledních zachovalých starých říčních údolí ve střední Evropě.

Před 3 týdny 23:56

Krkonošská tundra měnící se v tajgu a šakali v Podyjí. Změna klimatu mění i české národní parky

Globální změnu klimatu a její následky řešíme většinou v poměru k místu, v němž žijeme. Když je vedro, přemýšlíme nad formami ochlazení, přijdou lijáky a řešíme zatopené garáže a sklepy, v zimě zvažujeme, jak ušetřit a nezmrznout. Jak se ale globální změna klimatu a s ní spojené výkyvy počasí projevují v místech s nejvyšší ochranou – tedy v našich národních parcích? Budou ještě za 20 nebo 50 let vypadat stejně jako dnes?

26. srpen 2023 23:44

S metrákem nové podlahové krytiny si domů přinesete i 20 kg jedovatých ftalátů, říká lékař a ekolog

Tušíte, co všechno vdechnete při čekání na přechodu pro chodce na rušné křižovatce a že by vám nestačil ani respirátor s výdechovým ventilem? Víte, kolik toxických látek se uvolňuje z některých typů podlahových krytin a koberců z PVC a co všechno obsahují neškodně vypadající papírové obaly v fastfoodech?

19. srpen 2023 23:58

Rys ostrovid. Bystrozraký a bystrosluchý samotář, po němž touží pytláci

Když mluvíme o návratu velkých šelem do naší přírody, každý řeší vlky a medvědy, ale málokdo si vzpomene na rysa ostrovida. Zahlédnout tuto největší středoevropskou a velmi plachou divokou kočku ve volné přírodě je téměř nemožné a odborníci detekují jeho pobyt podle stop, chlupů a trusu.

12. srpen 2023 23:25

Pavouci nejsou vždy kanibalové a mloci jsou mistři v dlouhověkosti, říká zoolog a fotograf Lukáš

Vít Lukáš je mužem několika profesí. Především je to zoolog – léta působil v pražské zoo jako kurátor primátů, pak pracoval na tvorbě nových sbírek v Národním muzeu. Je to ale i dobrodruh a cestovatel – projel Afriku i Asii a téměř celou Jižní Ameriku a 10 let žil v Chile. Je to také vědec a pedagog – založil úspěšnou přírodovědeckou stanici, vyučoval na dvou vysokých školách a vedl několik výzkumných projektů.

12. srpen 2023 23:25

Ochranářská fotografie aneb jak se fotí zvířata?

Jak a v čem může pomoci fotografování zvířat k ochraně přírody? V Natuře vysvětlí zoolog, někdejší kurátor savců v ZOO Praha a nyní fotograf-ochranář Vít Lukáš. Mluvila s ním Markéta Ševčíková.

5. srpen 2023 24:00

Jak čelit extrémním vedrům ve městech? Ulice zahřívají i parkující auta a výpusti klimatizací

Globální změna klimatu přináší extrémní výkyvy počasí, které budou čím dál výraznější, a chceme-li přežít, musíme se přizpůsobit neboli adaptovat. Jenže to, že si upravíme vlastní dům nebo byt, nestačí, musíme změnit i prostředí kolem sebe, své město, krajinu, ve které žijeme, i svá pracoviště. Proto ekologická Nadace Partnerství už popáté vyhlásila soutěž Adapterra Awards.

29. červenec 2023 23:56

Šaty v podobě matky země i nekonvenční divadlo: Dětští vítězové CO2 ligy se představili v Senátu

Naše společnost se mění a s ní i náš vztah k životnímu prostředí. Ve druhé polovině minulého století se o ekologii zajímala minorita, dnes se environmentalistika učí na univerzitách a z řady středoškoláků jsou ekologičtí aktivisté. Jak ale tuto problematiku vnímají děti školou povinné? Vědí, co se děje s klimatem, jak rychle mizí některé druhy rostlin a zvířat, jaký problém představují nezničitelné odpady, a tuší, na jaké planetě budou žít, až dospějí? (repríza)