Mezi námi
19. březen 2022

Poslechněte si podcast: Jak Rusové žijící v Česku vnímají agresi svých krajanů proti Ukrajině

Rozhovor s Antonem Litvinem, známým ruským aktivistou žijícím v Praze, a hlavním organizátorem festivalu Kulturus. Zavedeme vás mezi Ukrajince, kterým obrátila válka život na ruby. Výstava běloruské výtvarnice v pražské galerií Artwall. Připravila Tajana Mančalová, moderuje Libor Kukal.

23:41

Mezi námi

Vydává: Český rozhlas

Magazín o národnostních menšinách v Česku, ve kterém seznamujeme nejenom s výjimečnými osobnostmi, ale i s jejich kulturními tradicemi a činností jejich spolků.

Web

Před dvěma dny 23:16

Magazín o národnostních menšinách v Česku Poslechněte si debatu - prezidentské volby a menšiny

ÚČINKUJÍCÍ: předseda Ukrajinské iniciativy a zástupce ukrajinské menšiny v Radě vlády ČR Bohdan Rajčinec, ruská aktivistka a členka organizace Memorial Olga Storoževa, novinář, publicista a zástupce maďarské menšiny v Radě vlády ČR Jánoš Kokeš MODERUJE: Libor Kukal PŘIPRAVILI: Tajana Mančalová a Libor Kukal

Před 2 týdny 23:06

Vietnamský Nový rok popíše dnešní magazín Mezi námi

Představí běloruskou psycholožku, která pomáhá nejen svým krajanům. A podívá se na život ukrajinských komunit v Česku. Připravila Tajana Mančalová, moderuje Tomáš Pilát.

7. leden 2023 23:56

Magazín Mezi námi popíše, jak vypadají oslavy Vánoc na Ukrajině a kdy je Ukrajinci vůbec slaví

Představí v Česku polozapomenutého chorvatského umělce Ivana Meštroviće. A provede vás maďarskou knihovnou v Praze, ve které je téměř 10 000 svazků knih. Připravila a moderuje Tajana Mančalová.

31. prosinec 2022 23:37

Magazín o životě deseti méně početných národnostních menšin žijících v České republice

Tentokrát přinese rozhovor s Marianem Fiedlerem, který aktivně pomáhá lidem a hlavně dětem na Ukrajině, představí Agátu Pilátovou, která se věnuje rusínské menšině a nedávno za to dostala cenu za celoživotní dílo a na závěr vás vezme na koncert jednoho z nejznámějších chorvatských klavíristů Lovra Pogoreliče v Praze. Pořad připravila Tajana Mančalová, moderuje Tomáš Pilát.

24. prosinec 2022 23:53

Vánoční magazín Mezi námi představí tři zajímavé osobnosti

Bulharku s holandským jménem, která vede výstavní prostor Kunsthalle Praha. Psycholožku, která popíše Vánoce v rusínských rodinách. A vinaře s chorvatskými kořeny. Moderuje Tajana Mančalová. 

17. prosinec 2022 23:53

Jak se o adventu scházejí Bělorusové v exilu se svými blízkými, kteří žijí v totalitní zemi - to se dozvíte v dnešním magazínu Mezi námi

Popíše ale také život ukrajinské inteligence v prvorepublikovém Československu a představí literaturu národnostních menšin na našem území. Připravila a slovem provází Tajana Mančalová.

10. prosinec 2022 23:34

Poslechněte si rozhovor s vyšetřovatelkami válečných zločinů na Ukrajině

Uslyšíte i povídání s maďarskou překladatelkou a tlumočnici Eszter Honti. Vezme vás i na 10. ročník dětské literárně-kreativní soutěže na podporu čtení a psaní ve druhém jazyce nazvanou Vícejazyčnost je bohatství. Pořad připravila Tajana Mančalová, moderuje Lidija Stevanovič.

3. prosinec 2022 23:53

Magazín Mezi námi vám představí reportérku Darju Stomatovou, která vysílala z války na Ukrajině

Nabídnou rozhovor s operním pěvcem s panevropskými kořeny. A navštíví klub Lastavice pro lidi z bývalé Jugoslávie. Připravila a moderuje Tajana Mančalová.

26. listopad 2022 23:58

Magazín o životě deseti méně početných národnostních menšin žijících v České republice

Tentokrát nabídneme rozhovor s ukrajinským spisovatelem Volodymyrem Rafajenkem pocházejícím z Doněcka, připomeneme si sté výročí tzv. Maloasijské katastrofy, při které doško k obrovské výměně lidí mezi Tureckem a Řeckem a také přineseme reportážní rozhovor s devadesátiletou Chorvatkou Zlatou Pelánovou. Pořad připravila dramaturgyně Tajana Mančalová, moderuje Lidija Stevanovič.

19. listopad 2022 23:55

Magazín o životě deseti méně početných národnostních menšin žijících v České republice

Dnes o tom, jaké je aktuální dění kolem pravoslavného chrámu Zesnutí svaté Bohorodice na pražských Olšanských hřbitovech. Poslechneme si rozhovor s filmovou dokumentaristkou původem ze Srbska Mirou Erdevički, která studovala na FAMU, a dnes žije a pracuje v Londýně, a při příležitosti 30. výročí Svazu Maďarů si popovídáme s jeho předsedkyní Annou Rakoczi. Pořad připravila a moderuje Tajana Mančalová.