Hobby magazín
6. duben 2023

Poslechněte si podcast: Jak připravit na sezónu kola a elektrokola? Důkladná prohlídka se vyplatí

Konečně tady máme jaro, které přímo vyzývá cyklisty k prvním jarním vyjížďkám. Jak kola a také elektrokola na sezónu připravit?

02:54

Hobby magazín

Vydává: Český rozhlas

Pořad pro všechny, kteří se neradi nudí.

Web

Včera 03:17

Koupě vhodné prodlužovačky není jednoduchá. Záleží, co na ni připojíme a kde se bude používat

Prodlužovací kabely, přezdívané obecně jako prodlužovačky, máme doma téměř všichni. Někdy je používáme jen pro jeden spotřebič a jsou po léta ukryty někde v prachu za skříní či stolem, jindy patří mezi často využívané pomocníky pro mnoho různých strojů a přístrojů v dílně či na zahradě. Právě jejich použití je hlavním vodítkem k tomu, jaké prodlužovačky při koupi vybrat.

Před třemi dny 03:03

Někteří včelaři nerespektují plemenářský zákon, v důsledku kazí populaci včely kraňské v Česku

Zejména majitelům vyšších šlechtitelských chovů včely medonosné kraňské dělá starosti rozrůstající se dovoz matek jiných, u nás legálně neuznaných plemen včel. Nejčastěji se dováží buckfastská včela, ale také italská, tmavá a další.

Před čtyřmi dny 03:00

Zahradní traktůrek za 100 000 korun doputoval k vítězce. Pojmenovala ho Fešák

Šťastnou výherkyní zahradního traktůrku v naší Velké jarní soutěži se stala Eva Chalušová z Týnce u Malého Boru. Rozhodlo o tom losování v živém vysílání v pátek 5. května.

Před pěti dny 03:03

Chcete pěkný trávník? Poradíme, jak bojovat s mechem v trávníku a proč zalévat odstátou vodou

Sekat a zalévat. A když to budete dělat tři sta let, budete mít trávník jedna radost... takhle nějak se to radí. Ale co dělat, když chcete mít krásný trávník dřív?

Před týdnem 03:40

V každé bažantnici platí pravidlo tří K a jednoho P. Perličky tu fungují jako bezpečností služba

Bažantnictví má u nás dlouhou historii a bažantnice, zařízení určená k umělému chovu bažantů, se v průběhu staletí staly součástí myslivosti a krajiny. Ty první se na našem území začaly objevovat už v 11. století. Ve velkém se bažanti začali chovat o tři století později.

Před týdnem 03:10

Dřevěné i železné ploty vyžadují péči a údržbu. Jak postupovat radí odborník

Počasí, ale i stáří se podepisuje na našich plotech, které nám zajišťují nejenom ochranu našeho majetku, ale i soukromí. Jejich opravy a obnovu nátěru zvládne snad každý kutil.

Před týdnem 02:57

Rajčata i papriky potřebují čas, aby si zvykly na UV světlo. Otužujte je, než je přesadíte do záhonu

Zmrzlí muži se letos o trochu předběhli. Podle předpovědi meteorologů už ranní mrazíky nehrozí. Zahrádkáři tedy mohou konečně sázet zeleninu na venkovní záhony bez obav. Mezi nejoblíbenější patří bezesporu rajčata a papriky.

Před 2 týdny 03:01

Chovatelé z Bohdalova mají o své následovníky postaráno. Kroužek mladých tam funguje skoro 60 let

Český svaz chovatelů si své pokračovatele vychovává v kroužcích. Už téměř 60 let se zkušení chovatelé věnují dětem v Bohdalově na Vysočině. Výsledky mají výborné.

Před 2 týdny 03:05

Po zimní sezoně nezapomeňte na jarní kontrolu spalinových cest. Nepleťte si to s revizí

Chcete se příští rok během zimy opět dobře ohřát? Pokud topíte tuhým palivem, nezapomeňte, že tepelná sezona končí kontrolou spalinových cest. Kromě jejich vyčištění je nutné zavčas zjistit, jestli jsou pro další topnou sezonu v dobrém stavu. Někdy vás může čekat i náročná oprava, kterou je nutné dobře naplánovat.

Před 2 týdny 02:53

Louka místo zahrady. Pampeliška nahradí rukolu, sedmikráska polníček

„Rukolu ze supermarketu bych si nekoupila. Nevíte, jak dlouho k nám putuje, čím se konzervuje. Oroduju za obyčejnou pampelišku,“ říká bylinkářka Radka Svatošová.