Před týdnem

Poslechněte si podcast: Nejsme hnutí jednoho muže. Funguje u nás pluralita názorů, míní hejtmanka Pecková

Kromě představitelů stran vládní koalice jednala kvůli korupční kauze Dozimetr také Rada Středočeského kraje. Odvolala šéfa krajských silničářů Jana Lichtnegera, a to kvůli informacím, které ho s ním spojují. „Zjistili jsme, že zhruba před 14 dny pan ředitel prodal jednu ze svých firem jednomu z obviněných, dokonce i z těch, kteří jsou nyní ve vazbě, což pro nás byla indicie vedoucí k tomu, že ztratil naši důvěru,“ popisuje hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN).

23:54

Téma dne

Vydává: Český rozhlas

Téma dne je půlhodinové ranní vysílaní věnované tomu nejvíce aktuálnímu dění v politice, byznysu i společnosti. S odborníky, aktéry i komentátory mluvíme o problémech dne,  ať už to jsou témata z domácí politiky, zahraničí, ale i byznysu nebo ekologie. 

Web

Včera 21:47

Jak lidé cestují do zahraničí?

Jak jsou hotely a restaurace připraveny na sezónu?

Před čtyřmi dny 21:34

Co bude nejvíc zaměstnávat členské státy EU za českého předsednictví, které dnes začíná?

Dokáže přimět sedmadvacítku ke kompromisům v energetice, klimatické politice nebo v opatřeních, která můžou pomoci Ukrajině? Moderuje Martina Mašková.

Před pěti dny 23:59

Severoatlantická aliance oficiálně přizvala do svých řad Finsko a Švédsko, několikanásobně posílí obranu svého východního křídla a slíbila pomáhat Ukrajině tak dlouho, jak bude potřeba

To jsou hlavní výsledky dnes končícího summitu v Madridu, na kterém NATO přijalo nový strategický dokument, určující jeho směřování v příštích letech. Jak bude NATO po tomto summitu připraveno na svět, který změnila ruská invaze na Ukrajinu? Co změny obsažené v nově přijaté alianční strategii znamenají pro Česko? Moderuje Lukáš Matoška.

Před pěti dny 23:57

Ve výdajích na obranu jsme v NATO jedni z nejhorších. To je dál neúnosné, míní analytik Pojar

Na summitu v Madridu dostaly Finsko a Švédsko pozvánky ke vstupu do Severoatlantické aliance. Dál se členské státy dohodly, že několikanásobně posílí obranu svého východního křídla a Ukrajině budou pomáhat tak dlouho, jak bude potřeba. „Členské státy NATO se snaží víc investovat do obrany, kterou musíme brát vážně,“ popisuje bezpečnostní analytik a poradce premiéra Tomáš Pojar. „Protože nám Vladimir Putin ukazuje, že válka v Evropě není žádné sci-fi.“

Před šesti dny 22:25

Covid se zásadně změnil a vytvořil vlnu i uprostřed léta. Je to velmi neobvyklé, míní biochemik

Počet lidí s pozitivním testem na covid-19 opět roste. Za pondělí, ale i za úterý bylo pozitivních víc než tisícovka testů. Můžou za to nakažlivější subvarianty omikronu BA.4 a BA.5, které ve vzorcích tvoří až 75 procent. „Rouška není hanba a tak stále platí doporučení k jejich nošení,“ připomíná náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). „Pokud se necítíte dobře, tak byste neměli chodit do zaměstnání a zůstat doma,“ dodává.

Před týdnem 21:32

Ekonomka: V Africe převažuje ruské vidění světa. Země G7 tam potřebují znovu získat dobrou pověst

K řešení situace na Ukrajině jsou v tuto chvíli klíčové dodávky zbraní, tvrdí ekonomka Jana Matesová. „Opravdu už nejde jen o Ukrajinu nebo to, že bývalé země sovětského bloku mohou být napadeny. Jedná se o úplnou změnu geopolitické situace.“

Před týdnem 21:54

Velvyslanec Landovský: Další konflikty a stabilita světa se budou odvíjet od výsledku této války

„Rusové se snaží dobývat další území a začínají se dívat směrem ke Kyjevu. Je vidět, že jejich ambice jsou možná větší než jen Doněcká a Luhanská oblast,“ komentuje český velvyslanec při NATO Jakub Landovský nedělní útoky na ukrajinskou metropoli. Rakety zasáhly i obytné budovy – v den, kdy začal summit nejvyspělejších ekonomik G7 a krátce před zahájením summitu Severoatlantické aliance.

Před týdnem 21:28

Česko může pomocí předsednictví posunout pohled Unie na Rusko, myslí si bruselský zpravodaj

Poválečná obnova Ukrajiny by mohla být jednou z hlavních náplní českého předsednictví v Radě EU. Česko se řízení schůzek unijních zemí ujme už za týden a řešení následků války si stanovilo jako svou hlavní prioritu. „Česko začátkem října na Pražském hradě uspořádá neformální summit lídrů všech členských zemí EU a vláda by na něj chtěla pozvat také ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského,“ nastiňuje bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Viktor Daněk.

Před týdnem 21:35

Vláda chystá úsporný tarif na energie. Mohl by lidi motivovat k šetření, myslí si energetický expert

Válečným balíčkem označil ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (STAN) chystanou pomoc domácnostem a firmám s vysokými cenami plynu a elektřiny. Fungovat má od října do konce příštího roku a vláda na něj vyčlení 66 miliard korun. „Mně ten tarif přijde jako logická věc, protože jednak poskytne určitou slevu domácnostem a jednak je bude motivovat, aby se každý zamyslel nad úsporami, které může udělat,“ hodnotí zacílení energetický expert Michal Šnobr.