17. červenec 2021

Poslechněte si podcast: Jak Praha mění Rusům pohled na svět? Odpovídá dívka, které studium obrátilo pohled na vlastní zemi

Uslyšíte herce a mima, který má matku z Ukrajiny a otce z Mongolska. A zavítáte na Podkarpatskou Rus. Připravila Tajana Mančalová.

23:40

Mezi námi

Vydává: Český rozhlas

Magazín o národnostních menšinách v Česku, ve kterém seznamujeme nejenom s výjimečnými osobnostmi, ale i s jejich kulturními tradicemi a činností jejich spolků.

Web

Včera 23:11

Kniha o historii sporu Řecka a Turecka o ostrov Kypr

Je v českých školách místo pro ukrajinské děti? Rozhovor s hrdou Rusínkou z Prešova. Připravila Tajana Mančalová a moderuje Ilona Zasidkovyčová

Před týdnem 24:01

Jaké jsou podmínky pro ukrajinské studenty na českých vysokých školách?

Rozhovor s Pavlem Havličkem, členem iniciativy Přátelé svobodného Ruska o vládním projektu Otevřená společnost, který je symbolickou připomínkou Masarykovy pomocné akce. Divadelní představení Emigranti podle knihy jugoslávské herečky Miry Furlan, která začátkem války na Balkáně emigrovala do USA. Připravila a moderuje Tajana Mančalová.

Před 2 týdny 23:58

Běloruský student založil organizaci, která chce být hlasem jeho krajanů

Rozhovor s běloruským studentem Karlový univerzity Alexandrem Paršankovym, který spoluzaložil běloruskou studentskou organizaci, která chce být hlasem a podpory krajanů.

Před 3 týdny 23:52

O výzkumu, který se věnuje traumatickým zážitkům z války a jeho transgeneračnímu přenosu

Zavítáme na workshop, který předcházel výstavě „12 hvězd pro Ukrajinu“ a přinese rozhovor s vietnamistou a překladatelem Ondřejem Slowikem. Pořadem provází Tajana Mančalová.

4. červen 2022 24:01

O situaci ruských studentů na českých vysokých školách

Ukrajinská spisovatelka a novinářka Olena Laň napsala slavnou dětskou knihu „Burdybáč, aneb Ten, který žije v botě“. A podíváme se mezi Bulhary v Česku. Připravila Tajana Mančalová, moderuje Tomáš Pilát.

28. květen 2022 23:55

Ruská novinářka, která přišla o práci po zákazu Echa Moskvy a příběh majitele cestovky z Jugoslávie

Seznámíme vás s ukrajinskými manžely, kteří už 24 let žijí v Česku. A nabídne příběh majitele cestovky z bývalé Jugoslávie, který o svém podnikání napsal knihu. Připravila Tajana Mančalová, moderuje Tomáš Pilát.

21. květen 2022 23:55

Sociální a právní služby pro uprchlíky z válkou zasažené Ukrajiny

Jak vzniklo Radio Ukrajina v Praze. Příběh vědce řeckého původu Alexandra Knápka. Připravila Tajana Mančalová a moderuje Ilona Zasidkovyčová.

14. květen 2022 23:57

Před více než 20 lety přijela z Lvova do Prahy, dnes ukrajinská lékařka pomáhá uprchlíkům

Rozhovor s Olegem Orlovem, členem Rady Mezinárodní organizace Memoriál, která je v Rusku zakázaná. Chorvatka Lidija Kovařik, ředitelka Muzea iluzivního umění, prozradí, jestli se jí životem v Praze splnil sen. Připravila Tajana Mančalová, moderuje Lidija Stevanovič.

7. květen 2022 23:36

O skupině pražských Bělorusů Prague Support Team, která pomáhá Ukrajině

O novém dokumentárním filmu "Věčný úsměv Dany Němcové" nebo rozhovor s profesorem Štěpánem Rakem. Pořad připravila Tajana Mančalová, slovem provází Lidija Stevanovič.

30. duben 2022 23:30

S bosenským lékařem, uprchlíkem, který je chirurgem v Praze, autorem knihy „Sarajevská princezna“

Pozve vás do galerie Rampa v Ústí nad Labem, kde probíhá výstava „Ukrajina ještě nezemřela!“, a zavítá na oslavu Velikonoc Bulharské pravoslavné obce. Pořad připravila Tajana Mančalová, moderuje Tomáš Pilát.