Mistrovský kurz
11. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Jak osvobodit svůj hlas a poznat lépe sami sebe. Mistrovský kurz hlasové koučky Ivany Vostárkové

Co o nás vypovídá vlastní hlas? A jak nám může práce s hlasem pomoci? Právě na tyto otázky odpoví ve svém Mistrovském kurzu hlasová koučka Ivana Vostárková. V lekci mluví na například o tom, že hlas rozvíjí především vnímavost k nám samým, k prožívání a k našemu tělu. Posluchačům Vostárková radí, aby na sebe zkusili zavolat vlastním jménem sami v tiché místnosti. A v kurzu vysvětlí, čím může takové malé cvičení pomoci. Učte se od nejlepších!

23:52

Mistrovský kurz

Vydává: Český rozhlas

Učte se od nejlepších. Mistři svých oborů vám v necelé půlhodince předají to nejdůležitější. Přední osobnosti odhalují mýty a zbytečné chyby. Otevírají novou dimenzi zajímavých oborů a témat a sdílejí osobní zkušenost. Objevte kouzlo dovedností, do kterých jste se ještě nepustili. A zlepšujte se v tom, co vás zajímá... Všechny díly pořadu najdete na webu dvojka.rozhlas.cz a v aplikaci mujRozhlas.

Web

Před čtyřmi dny 24:08

Zpomalte v životě i v módě. Jak na udržitelné oblékání v Mistrovském kurzu Karolíny Břinkové

Jak si vybudovat šatník ve stylu udržitelné módy? Tipy pro výběr oblečení, které vyjadřuje vaše hodnoty a chrání i přírodu, prozradí Karolína Břinková na Dvojce. Přidá pár fíglů jak nakupovat v second handu a jak nenaletět obchodníkům na jejich triky. Naučte se rozeznat kvalitní materiál a ukliďte v šatníku nejen sobě, ale i dětem. S Mistrovským kurzem Karolíny Břinkové budete mít vždy co na sebe.

Před týdnem 23:10

Překonejte kulturní rozdíly odhalením kouzla vietnamské kuchyně. Mistrovský kurz Minh Luongové

Drobné nákupy ve večerkách provozovanými Vietnamci se pro většinu Čechů staly každodenní záležitostí. Málokomu se ovšem podařilo „své“ Vietnamce skutečně poznat. Minh Luongová, typické banánové dítě a průvodkyně po pražské tržnici Sapa, ve svém Mistrovském kurzu poukáže na největší rozdíly mezi Čechy a Vietnamci, například v jídle nebo v pravidlech stolování. Víte třeba, proč je neslušné hůlky zapichovat do pokrmů?

Před 2 týdny 23:22

Jaká tajemství skrývá noční obloha. Naučte se pozorovat hvězdy s astronomem Pavlem Suchanem

K pozorování oblohy vám na začátku stačí mapa a dobré oblečení. Který dalekohled si vybrat, když chcete vidět víc? A kam se dívat? „I amatérský pozorovatel může světu přinést překvapivé objevy,“ prozrazuje astronom Pavel Suchan v Mistrovském kurzu. Pozorování oblohy je dobrodružství i poznání. Začít se dá v každém věku. Za kterými úkazy se vyplatí cestovat? A co by měl správný pozorovatel mít vždycky u sebe? Učte se s Mistrovským kurzem na Dvojce od těch nejlepších.

Před 3 týdny 24:07

Jak se zamilovat do matematiky. Mistrovský kurz učitele Marka Valáška

Byla pro vás ve škole matematika noční můra? Výherce ankety Zlatý Ámos vám ukáže, jak si k ní najít cestu. Radost z matematiky podle Marka Valáška přichází tehdy, pokud se skutečně snažíte pochopit, proč něco počítáte určitým způsobem. „Počty jsou o tom, že jsem schopen něco spočítat. A matematika je, že rozumím, proč to tak počítám,“ říká Valášek. Ve své lekci odpoví i na to, k čemu všemu může být matematika užitečná, i když to na první pohled není úplně zřejmé.

25. srpen 2022 22:31

Jak se zbavit svých traumat a bolestí pomocí kreslení. Mistrovský kurz výtvarníka Jana Šádka

Měl idylické dětství. Alkohol a drogy ho ale nakonec dostali až do vězení, kde se pokusil o sebevraždu. Přestože nikdy nemaloval, kreslení se pro něj stalo terapií. A ve své lekci vás naučí jak se odrazit ode dna. „Není jednoduché se zvednout. Ale také to není nemožné. Nespoléhejte na to, že vám někdo pomůže. Sílu musíte najít sami v sobě,“ říká Jan Šádek. A co se kreslení týče, „nemusíte mít školy ani nadání, stačí mít chuť a vytrvalost,“ myslí si. Učte se od nejlepších!

18. srpen 2022 24:03

Poznejte sílu bylinek a zlepšete si zdraví. Mistrovský kurz bylinkářky a moderátorky Simony Berkové

Není na světě bylina, aby na něco nebyla. Takové je motto pěstitelky a moderátorky Simony Berkové. V Mistrovském kurzu mluví o bylinkách jako o cestě ke kvalitnějšímu životnímu stylu a k lepšímu zdraví. Vedle pohybu, chůze, pestré stravy a duševní pohody představují bylinky podle Simony Berkové jeden z pilířů k udržení vyváženého přístupu k životu. „Své zdraví tím vším udržíme v harmonické pohodě,“ vzkazuje posluchačům. Učte se od nejlepších.

3. srpen 2022 22:35

Jak žít bez odpadu. Mistrovský kurz Petra Hanzela

Spočítali jste si někdy, kolik ročně vyhodíte odpadků? Průměrný Čech jich vyprodukuje skoro půl tuny. Petr Hanzel, zakladatel neziskové organizace Bezobalu, vám ve své mistrovské lekci pomůže množství odpadků výrazně zredukovat. „Přinese vám to výrazné zjednodušení života,“ říká ve Hanzel ve svém kurzu. Minimalizace odpadků podle něj život směřuje od věcí k zážitkům. Učte se od nejlepších!

28. červenec 2022 23:00

Mistrovský kurz Patrika Homoly o závodění na motorce, snech i egu

Jak pokročit v motocyklovém sportu a vyzkoušet si jízdu na závodním okruhu. „Když vám okruhaření k srdci nepřiroste, berte to jako zdokonalení,“ radí motocyklový závodník Patrik Homola v Mistrovském kurzu. Promluví o motorkářském egu i o tom, co dělat, když se nezlepšujete. Co všechno je potřeba zařídit a koupit, než se vydáte na okruh? A jak to chodí v zákulisí? Učte se od nejlepších, tentokrát s lektorem a závodníkem Patrikem Homolou.

21. červenec 2022 22:55

Jak najít své osobní hodnoty a udržet si je. Mistrovský kurz seberozvoje Dany Hádkové

Jako malá si představovala, že její dospělý život bude vypadat stejně jako život jejích rodičů. Po smrti otce ale zjistila, že to tak být nemusí. A že si své hodnoty může vytvořit a postavit sama. Jak zjistit, které hodnoty jsou důležité právě pro vás? Proč byste měli dělat chyby? A proč neustálé hodnocení sama sebe a svého okolí vede do slepé uličky? Učte se od nejlepších!