Svět ve 20 minutách
13. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Jak nebezpečná je situace v jaderné elektrárně v Záporoží?

Po víkendovém ostřelování ukrajinské jaderné elektrárny v Záporoží vyzvala OSN ruské okupanty, aby do ní umožnili přístup mezinárodním jaderným inspektorům. Jak moc je situace nebezpečná, analyzuje britský deník Guardian.

23:33

Svět ve 20 minutách

Vydává: Český rozhlas

Na serverech celého světa hledáme témata, která unikají českému tisku.

Web

Dnes 23:50

Prezident Kazachstánu a velký spojenec Ruska v OSN jen v narážkách kritizoval válku na Ukrajině

Diskusím na Valném shromáždění OSN dominovala dva roky pandemie koronaviru. Jak ukázal tento týden, nákazu teď nahradila válka na Ukrajině, poznamenává tisková agentura Associated Press (AP). Výzvy k míru, které přednesli představitelé z celého světa, byly altruistickým vyjádřením nelehké situace obléhaných Ukrajinců.

Před šesti dny 23:53

Němci stále oslavují Vinnetoua a bojují proti jeho očerňování

Noci se prodlužují, a tak se německá smetánka sjíždí do bavorského Bayreuthu, aby se podívala na přední evropské hudebníky, jak hrají a zpívají díla Richarda Wagnera. Ti, kdo mají méně vznešené myšlenky, jedou do Bad Sebergu a lezou na tamní vápencové hory plné středověkých solných dolů, píše britský deník The Times.

Před týdnem 23:06

Už na konci roku by Rusové mohli mít problém s nedostatkem munice, myslí si vojenští experti

Ukrajinské armádě se daří vytlačovat ruské vojenské síly z oblasti okolo Charkova. Má ale Rusko dostatek munice, aby mohlo ukrajinské protiofenzivě čelit dlouhodobě? Americké tajné služby a vojenští experti jsou v tomto ohledu skeptičtí, píše německý list Die Welt.

Před týdnem 22:18

Alžbětu II

střídá na britském trůnu Karel III., jaký bude král? -- Jaderná energie představuje poslední neprolomené tabu německých Zelených. - Tisíce poutníků z Izraele cestují navzdory válce na Ukrajinu, aby tam oslavily židovský Nový rok. - Předvolební kampani ve Švédsku dominovalo téma drogových válek. - Země Afrického rohu se ocitají na pokraji bezprecedentní humanitární katastrofy. Dnešní výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií připravil Ondřej Čížek.  

Před 2 týdny 23:11

Královna Alžběta II

definovala podobu konstitučního monarchy v Evropě i ve světě. - Ukrajinci působící v čele samospráv okupovaných území, kteří spolupracují s Rusy, čelí čím dál častějším útokům. - Za vlády prezidenta Si Ťin-pchinga se v Číně prudce rozšířilo ukládání domácího vězení - proč je to tak častý trest? - Polští studenti mají na dějepis novou učebnici moderní historie, která však vyvolala kritiku části odborné veřejnosti. - Vědci pátrají po několika stovkách ztracených živočišných druhů. Dnešní výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií připravila Magdaléna Fajtová.

Před 2 týdny 23:58

Smrtící povodně v Pákistánu mohou být humanitární katastrofou epických rozměrů

Povodně v Pákistánu připravily o život přes tisíc lidí. Zemi sužují mimořádně silné monzunové deště, které smývají mosty, silnice i celá pole s obilím. O ničivých záplavách píše deník The New York Times. Po celém Pákistánu přívaly vody zaplavily úbočí hor, strhaly budovy i se základy a proměnily celé okresy ve vnitrozemská moře. Po téměř třech měsících nepřetržitého deště je dnes velká část zemědělské půdy pod vodou a vyvolává to obavy z nedostatku potravin.

Před 3 týdny 23:55

Ukrajinští partyzáni chtějí „vyrazit z ruské tlamy alespoň pár zubů“

Speciálně vycvičení ukrajinští agenti dlouho vyčkávali na okupovaném území Ukrajiny a čekali na rozkazy Kyjeva. Jejich ruští odpůrci je pronásledovali, hledali jim na těle tetování, které by potvrdilo, že jsou bývalými ukrajinskými vojáky. Kontrolovali seznamy potenciálních vůdců ukrajinského odboje, které jim pomohli sestavit místní kolaboranti, píše britský deník Financial Times.

Před 3 týdny 23:52

Ruské zacházení se zajatci je nejen nelidské, ale pravděpodobně i nezákonné

Zkušenosti ukrajinských zdravotníků v nechvalně známém zajateckém táboře Olenivka ukazují, že ruské zacházení se zajatci je nejen nelidské, ale pravděpodobně i nezákonné. O tom, jak přežívají zajatci v Olenivce, píše server amerického magazínu Atlantic.

27. srpen 2022 23:01

Rusové se hrnou na evropské ambasády pro víza

Mezi Rusy rostou obavy, že by jim Evropská unie mohla v reakci na invazi na Ukrajinu plošně zakázat vstup na své území. Kvůli snahám některých evropských zemí o zavádění cestovních omezení si ruští občané začali ve velkém vyřizovat doklady, které by jim umožnily vstup do Schengenu, píše zpravodajský server Moscow Times.

21. srpen 2022 22:57

I relativně malý jaderný konflikt by podle vědců mohl způsobit celosvětový hladomor

Jaderná válka mezi dvěma státy by mohla vyvolat celosvětový hladomor. Podle vědeckých modelů by Zemi pohltil kouř z hořících měst, který by způsobil celosvětovou neúrodu. Na novou studii upozorňuje server vědeckého časopisu Nature.