Hobby magazín
25. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Jak naučit kočku na škrabadlo a ušetřit tak váš nábytek

Mnozí chovatelé koček to znají – pořídí kočce krásné luxusní škrabadlo, ale ona jím pohrdne a nadále škrábe nábytek nebo sedačku. Kočičí vychovatelka Kateřina Štiblická říká: „Co se líbí vám, nemusí se líbit vaší kočce.“ A to je právě umění odhalit, co kočce vyhovuje a jít tomu naproti.

02:52

Hobby magazín

Vydává: Český rozhlas

Pořad pro všechny, kteří se neradi nudí.

Web

Dnes 02:58

Velký hit microgreens. Vypěstujte si zelené bylinky u okna i vy, tělo je přivítá s radostí

Řeřichu za oknem na vatičce si pěstuje kdekdo. Ale v posledních letech se tahle obyčejná činnost vykrystalizovala a pěstování mladých zelených bylin se stalo velkým hitem.

Před dvěma dny 03:10

Každý sběratelský kousek má svoji hodnotu. Radu dostanete většinou zdarma

Pohlednice a známky, odznaky, vlaječky, etikety ze zápalek. Děvčata ubrousky, pánové možná dívčí úsměvy… Sbírat se dá mnohé. Ale vážně: která věc má hodnotu?

Před čtyřmi dny 03:02

Morče je společenské zvíře. Pořiďte mu do ubikace kamaráda

Chtěli byste chovat morče nebo si pořídit jiného drobného hlodavce? I když nebudete přímo chovat šampiona, který bude vyhrávat chovatelské soutěže, je nutné dodržovat některé důležité rady z hlediska péče, potravy i životního prostoru vašeho nového domácího svěřence. Základem je dostatečný zdroj sena, morčatům dopřejte místo mimo průvan a raději si rovnou pořiďte morčata dvě.

Před týdnem 02:42

Varroáza včelstev je velmi nebezpečné onemocnění, může za hromadné úhyny včel. Prevence ale existuje

Mnoho let ničí spoustu včelstev choroba zvaná varroáza. Před ní varuje i Jaroslav Sedláček, letitý včelař z Příchovic u Přeštic v západních Čechách a učitel včelařství.

Před týdnem 02:41

Jak úspěšně vysadit ovocné stromky a keře

Na počátku je potřeba si ujasnit, v jaké lokalitě zahradu máme a kterým druhům se tam bude dařit. Pak je dobré vědět, jak daný stromek vyroste a jaké místo a půda jsou pro něj vhodné – nejen kvůli velikosti, ale i podmínkám – například meruňka nesnáší průvan.

Před týdnem 02:46

Chlupatý obr, to je mainská mývalí kočka. Největší ale není nejlepší

Mainská mývalí patří k největším doma chovaným kočkám. Někdy se jí přezdívá chlupatý obr. Samci mohou vážit 10 až 12 kilogramů. Ale to podle jednatelky Českého svazu chovatelů ušlechtilých koček Pardubice Moniky Netolické vůbec není důležité.

Před 2 týdny 02:58

Aloisie trojlistá je nezmar, málokomu se povede ji udolat

Ač původem z Jižní Ameriky, při troše štěstí rostlina přežije i mráz minus 10 °C. Bylinkářka Štěpánka Janoutová ale radí ji na podzim pro jistotu přesunout do bezmrazých prostor. Na jaře by pak aloisie měla obrazit během dubna.

Před 2 týdny 02:55

Myslivkyně z Vysočiny má v kuchyni zeď plnou trofejí. Kance by uvařila se šípkovou i se zelím

Myslivost není jen typicky mužská záliba. S brokovnicí na rameni do lesa vyrážejí i ženy. Ivanka Soukupová ze Smrčné na Vysočině je členkou hned dvou spolků a nejen, že umí zvěř ulovit, ona ji i skvěle vaří.

Před 2 týdny 03:13

Nová zelená úsporám Light nabízí možnost financovat úsporná opatření i méně majetným

Úspory energií jsou často spojeny se stavebními úpravami, zejména v případě, že vlastníme starší rodinný domek. Pokud navíc patří majitelé mezi skupiny s nižšími příjmy, často pro ně tato opatření byla z finančních důvodů nereálná. To by alespoň částečně mohl změnit dotační program zelená úsporám Light, který právě na tyto skupiny obyvatel cílí.

Před 3 týdny 03:22

Nevhodné palivo, špatná práce se vzduchem nebo designová kamna vám patřičné teplo a úspory nezajistí

Pomalu, ale jistě se otepluje, a tak se dá říci, že topná sezóna je ve své poslední třetině. Jaké jsou nejčastější nešvary majitelů kamen na tuhá paliva – ať už kamínek, sporáků či kamen krbových v výměníkem?