Babinet.cz
30. květen 2022

Poslechněte si podcast: Jak nám pomáhá hořčík a jaké příznaky nás upozorní, že ho máme nedostatek?

Hořčík je druhý nejvíce zastoupený prvek uvnitř všech buněk (hned po draslíku). Účastní se jako kofaktor (jakýsi partner) stovek enzymatických procesů v lidském těle, z nichž mnoho ovlivňuje energetický metabolizmus či syntézu bílkovin a nukleových kyselin, ale také metabolizmus jiných minerálních látek, jako jsou vápník nebo draslík. Více než polovina celkového obsahu hořčíku v těle je v kostech, zbytek se nachází ve svalech, v tukové tkáni, v červených krvinkách a v krevním séru.

07:58

Babinet.cz

Vydává: Babinet.cz

Rozhovory s odborníky a osobnostmi na témata, týkající se zdraví i dalších oblastí života

Web

Před týdnem 09:53

Co je klíčem ke zdravému životu? Své rady nám sdělil švýcarský neurolog českého původu Jiří Dvořák

Na „kuchařce zdravého životního stylu“ pracoval společně s kolegy ze Spojených států a Thajska během dvou covidových let, které ještě více ukázaly, jak důležitá je péče o vlastní zdraví v každodenním životě. České vydání představil profesor Dvořák 14.stopadu na pražské Kampě, přesně 54 let ode dne, kdy s rodinou emigroval z komunistického Československa. Publikace čtenáře nenásilně poučí o zdravém způsobu života a poradí, jak se chovat, aby si udrželi zdraví do vysokého věku. Komplexní informace o problematice současné epidemie nezdravého životního stylu tak vyúsťují v konkrétní tipy a triky pro ty, kteří chtějí žít zdravěji a neví, jak začít.

Před 2 týdny 12:47

O diagnostice u transexsuálních pacientů se sexuologem Petrem Weissem a průběhu léčby s docentem Martinem Adersem

Úřední změnu pohlaví podstoupilo u nás za 10 let přes 1100 lidí. Od roku 2017 navíc výrazně přibývá náctiletých biologických dívek, které trápí nesoulad s pohlavím, do kterého se narodily. Odborníci Sexuologického ústavu VFN jim pomáhají na dlouhé a náročné cestě, která dokáže změnit nejen pohlaví, ale především jim umožní žít ve vytoužené fyzické a psychické identitě, o které snily často už od předškolního věku.

Před 2 týdny 14:04

S odborníky o novém novorozeneckém oddělení v motolské nemocnici,porodech i rizikovém těhotenství

Moderně zrekonstruovanou Jednotku specializované péče pro novorozence i nové Oddělení šestinedělí otevírá Fakultní nemocnice v Motole pro maminky, které se rozhodnou rodit v největší české nemocnici. Perinatologické centrum motolské nemocnice je unikátní kromě jiného tím, že zajišťuje a koordinuje komplexní péči o novorozence s různými vrozenými vývojovými vadami.

20. říjen 2022 14:17

Antibiotická rezistence vede k delšímu pobytu v nemocnici, zvýšenému riziku úmrtí pacienta a vyšším nákladům na léčbu

Zhruba před sto lety byla objevena antibiotika. Představovala léky, které zachraňovaly životy. Později jsme je začali vnímat jako léky zkracující nemoci. Laický pohled člověka současnosti je, že nám pomáhají chránit naše pohodlí. Zvykli jsme si na ně jako na nástroj, který je k dispozici vždy, když je – a i když není – potřeba. A to je problém. Nadužívání i nesprávné užívání antibiotik zvyšuje odolnost bakterií vůči jejich účinkům. A nejde o problém zanedbatelný, protože se týká celého světa. Antibiotická rezistence způsobuje stále větší obtíže při léčení různých druhů chorob, které mají za následek nezřídka i smrt pacienta. Jaké jsou faktory, které přispívají k rozvoji antibiotické rezistence?

10. říjen 2022 12:53

Populace čelí epidemii Alzheimerovy nemoci. Poruchy paměti mohou být zdraví nebezpečné, upozorňují experti

Každý někdy zapomněl doma klíče nebo mobil. V případě poruch paměti způsobených Alzheimerovou nemocí však  nejde jen o zapomenuté drobnosti, ale doslova o život. Pacienti už v počínajících fázích nemoci mohou zapomínat brát důležité léky, nebo se jimi naopak předávkovat. I proto je podle lékařů důležité, aby nemoc objevili co nejdříve a naučili s ní pracovat nejen samotného pacienta, ale také jeho blízké...Včasná diagnostika a rychlý přístup k moderní léčbě jsou také předmětem nových doporučených postupů. Alzheimerova nemoc  postihuje zhruba 2 % populace ve věku 65+ let. Každých 5 let se pak podle odborníků procentuální výskyt dvojnásobí – 80 letech je tedy pravděpodobnost onemocnění až 16 %, v 90 letech přes 40 %. Nemoc více zasahuje ženy, zhruba dvakrát častěji než muže.

25. září 2022 10:39

Rakovina děložního čípku: V léčbě jsou pokroky, v prevenci Češky pokulhávají říká profesor Radim Cibula

Rakovina děložního čípku (hrdla) je jediné zhoubné onemocnění ženských orgánů, kterému lze téměř ve všech případech předejít. Proč je tedy v ČR ročně zjištěno u více než 700 žen, z nichž zhruba polovina nemoci podlehne?Na vině je vynechávání preventivních gynekologických prohlídek, limity v citlivosti používaných testů a nízká proočkovanost proti původci této nemoci, lidskému papilomaviru (HPV).

12. září 2022 10:52

O stravování ve školních jídelnách s výživovou poradkyní

Pro 3/4 dětí a jejich rodičů jsou školní jídelny důleživou garancí teplého jídla. Čekají od nich ale i víc - větší výber, lepší kvalitu i více inovací.

31. srpen 2022 09:17

Jak bezpečně a zdravě zvládnout začátek školního roku? Hovoří Lucie Michalů, zdravotní sestra z lékařské pohotovosti

Blíží se začátek nového školního roku a pro tisíce prvňáčků i první cesta do školy. Trasa, která pohledem dospělého působí bezpečně, může ale pro dítě skrývat řadu nástrah. Proto je vhodné celou cestu od domu až do školy ještě s dítětem několikrát projít a podívat se na ni dětskýma očima. Na co si dát pozor a jak řešit případné problémy?

3. srpen 2022 12:33

Horko, změny tlaku a další nástrahy léta. Hovoří vedoucí sestra lékařské služby první pomoci Lucie Michalů

Léto je spojené s odpočinkem, cestováním, zážitky, ale někdy také se zdravotními obtížemi vyvolanými sluncem, zkaženými potravinami či alergiemi na hmyzí pokousání. Útočí na nás horko, změny tlaku vzduchu, klíšťata či bolesti hlavy.

15. červenec 2022 03:13

O letních infekcích hovoří docentka Vilma Marešová

Nedopečené maso při grilování, kousnutí klíštěte, nesprávný výběr chlazených nápojů či koupání ve vodě se sinicemi, to vše může přinést riziko infekcí.