Mistrovský kurz
17. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Jak najít své osobní hodnoty a udržet si je. Mistrovský kurz seberozvoje Dany Hádkové

Jako malá si představovala, že její dospělý život bude vypadat stejně jako život jejích rodičů. Po smrti otce ale zjistila, že to tak být nemusí. A že si své hodnoty může vytvořit a postavit sama. Jak zjistit, které hodnoty jsou důležité právě pro vás? Proč byste měli dělat chyby? A proč neustálé hodnocení sama sebe a svého okolí vede do slepé uličky? Učte se od nejlepších!

23:10

Mistrovský kurz

Vydává: Český rozhlas

Učte se od nejlepších. Mistři svých oborů vám v necelé půlhodince předají to nejdůležitější. Přední osobnosti odhalují mýty a zbytečné chyby. Otevírají novou dimenzi zajímavých oborů a témat a sdílejí osobní zkušenost. Objevte kouzlo dovedností, do kterých jste se ještě nepustili. A zlepšujte se v tom, co vás zajímá... Všechny díly pořadu najdete na webu dvojka.rozhlas.cz a v aplikaci mujRozhlas.

Web

Před dvěma dny 22:37

Poznejte českou divočinu. Mistrovský kurz šumavského průvodce Josefa Pecky

Za opravdovou divočinou nemusíte jezdit do tropických krajin. Pozorovat volně žijící zvířata můžete i v českých lesech. Šumavský průvodce Josef Pecka ve svém Mistrovském kurzu vysvětlí, jak se na takovou výpravu připravit. Proč se vyplatí chodit do lesa v jednom? Jak najít zvířata pomocí jejich stop? A jak moc je třeba vlk opravdu nebezpečný pro člověka?

Před týdnem 25:04

Trénujte si pozornost ke svým myšlenkám a pocitům. Mistrovský kurz lektora meditace Michala Dvořáka

Meditace pomáhá zvládnout stres, zlepšuje emoční vyrovnanost, spánek, snižuje krevní tlak, hladiny kortizolu a podporuje imunitní systém. Někteří lidé se meditaci brání, protože „neumí myslet na nic“. Je ale myšlení na nic podstatou meditací? Sociolog, psychoterapeut a učitel meditací mindfullness Michal Dvořák tvrdí, že meditovat můžete i během běžných aktivit pomocí posilování vlastní pozornosti a udržování se v přítomném okamžiku.

Před 2 týdny 23:09

Hodnoty skautů se můžou hodit každému. Mistrovský kurz Miloše „Šípka“ Říhy

Spousta změn a nejistot – popis, který sedí na současný svět. Zvládnout takovou situaci přitom může pomoct skautská výchova. Hodnoty skautů se můžou hodit každému v běžném životě. V Mistrovském kurzu vás o tom přesvědčí ředitel Skautského institutu Miloš „Šípek“ Říha. Proč je důležité naučit se učit, zažít něco opravdového, vědět, jak se rozhodovat, nebo si uvědomit odpovědnost vůči druhým?

Před 3 týdny 24:22

Jak se zamilovat do matematiky. Mistrovský kurz učitele Marka Valáška

Byla pro vás ve škole matematika noční můra? Výherce ankety Zlatý Ámos vám ukáže, jak si k ní najít cestu. Radost z matematiky podle Marka Valáška přichází tehdy, pokud se skutečně snažíte pochopit, proč něco počítáte určitým způsobem. „Počty jsou o tom, že jsem schopen něco spočítat. A matematika je, že rozumím, proč to tak počítám,“ říká Valášek. Ve své lekci odpoví i na to, k čemu všemu může být matematika užitečná, i když to na první pohled není úplně zřejmé.

24. srpen 2023 24:30

Jak poznat kvalitní víno od špatného? Mistrovský kurz sommeliéra Jakuba Přibyla

I svět vína má svá pravidla. A když je budete znát, lépe tento nápoj oceníte. V Mistrovském kurzu sommeliér Jakub Přibyl vysvětlí, co odděluje dobré víno od špatného. Dozvíte se, zda kvalitnější víno bývá automaticky i dražší. Uslyšíte také praktické rady, jak víno vhodně sladit s pokrmem. A proč je pro lepší porozumění vínu důležitější spíš paměť než například speciální talent?

10. srpen 2023 23:38

Odhalte tajemství noční oblohy. Naučte se pozorovat hvězdy. Mistrovský kurz astronoma Pavla Suchana

K pozorování oblohy vám na začátku stačí mapa a dobré oblečení. Který dalekohled si vybrat, když chcete vidět víc? A kam se dívat? „I amatérský pozorovatel může světu přinést překvapivé objevy,“ prozrazuje astronom Pavel Suchan v Mistrovském kurzu. Pozorování oblohy je dobrodružství i poznání. Začít se dá v každém věku. Za kterými úkazy se vyplatí cestovat? A co by měl správný pozorovatel mít vždycky u sebe? Učte se s Mistrovským kurzem na Dvojce od těch nejlepších.

3. srpen 2023 25:20

Jak zvládat negativní emoce. Mistrovský kurz Jany Tamchynové

Jak zvládnout hněv nebo křivdu a všechny ostatní negativní emoce? Jak se vyrovnat se žárlivostí a poprat se s ní v běžných situacích. Dozvíte se v Mistrovském kurzu psychoterapeutky Jany Tamchynové. Zavzpomínáme i na dětství, kdy nás ovládal vztek. Pomohli vám vaši rodiče? Poslechněte si rady a tipy odbornice na mezilidské vztahy.

27. červenec 2023 24:23

Zpomalte v životě i v módě. Jak na udržitelné oblékání v Mistrovském kurzu Karolíny Břinkové

Jak si vybudovat šatník ve stylu udržitelné módy? Tipy pro výběr oblečení, které vyjadřuje vaše hodnoty a chrání i přírodu, prozradí Karolína Břinková na Dvojce. Přidá pár fíglů jak nakupovat v second handu a jak nenaletět obchodníkům na jejich triky. Naučte se rozeznat kvalitní materiál a ukliďte v šatníku nejen sobě, ale i dětem. S Mistrovským kurzem Karolíny Břinkové budete mít vždy co na sebe.

20. červenec 2023 23:42

Jak se chovat v krizových situacích, když jde druhému o život. Mistrovský kurz lékaře Marka Dvořáka

Jak správně poskytnout první pomoc? Lékař Marek Dvořák je specialista urgentní medicíny a v Mistrovském kurzu vysvětlí, že každý člověk dokáže poskytnout první pomoc a že se není třeba obávat, že by to někdo nezvládl. „Je to jednodušší, než jste si doposud mysleli,“ vzkazuje posluchačům. Proč bychom si měli například u dopravní nehody nejdříve svůj postup rozmyslet? A jaké jsou nejčastější mýty spojené se záchranou lidského života?