Mistrovský kurz
25. květen 2023

Poslechněte si podcast: Jak levně a na vlastní pěst procestovat celý svět. Mistrovský kurz cestovatelky Teru Menclové

Mistrovský kurz cestovatelky Teru Menclové přinese rady a tipy na levnou dovolenou. Dozvíte se, jak vyhmátnout levné letenky, za jaké ubytování vyměnit drahé hotely a jak se stravovat chutně a kvalitně mimo vyhlášené turistické restaurace. Teru Menclová bude mluvit i o tom, proč někdy není na škodu vyrazit na cesty úplně sám a na vlastní pěst.

23:27

Mistrovský kurz

Vydává: Český rozhlas

Učte se od nejlepších. Mistři svých oborů vám v necelé půlhodince předají to nejdůležitější. Přední osobnosti odhalují mýty a zbytečné chyby. Otevírají novou dimenzi zajímavých oborů a témat a sdílejí osobní zkušenost. Objevte kouzlo dovedností, do kterých jste se ještě nepustili. A zlepšujte se v tom, co vás zajímá... Všechny díly pořadu najdete na webu dvojka.rozhlas.cz a v aplikaci mujRozhlas.

Web

Před šesti dny 24:52

Naučte se porozumět trans a nebinárním lidem. Mistrovský kurz Lenky Králové

Také zjišťujete, že vaše děti jsou o krok napřed, když se mluví o nebinárních nebo trans osobách? Možná jste se s takovým člověkem nikdy nesetkali, ale co není, může být. Víte, jak oslovovat někoho, kdo prochází tranzicí a používá neutrální jméno jako třeba René Petrů? Co dělat, když nepoznáte něčí rod a nevíte, zda se hodí oslovení ženské, nebo mužské? Je lepší někoho oslovovat ve středním rodě, nebo se hodí rovnou onikat? To všechno vás naučí trans žena Lenka Králová.

Před týdnem 22:55

Jak pomáhat kolem sebe i ve světě? Mistrovský kurz Šimona Pánka

Mistrovský kurz Šimona Pánka, ředitele společnosti Člověk v tísni, poodhalí klady a zápory profese, kdy poskytujeme pomoc ostatním. Jak se do pomoci zapojit? Proč je například dobré začít nejdřív jako dobrovolník? Šimon Pánek bude mluvit také o tom, že ne každá pomoc má smysl. A vysvětlí, proč hurá akce v oblastech zasažených živelnými pohromami můžou přinášet víc škody než užitku.

Před 2 týdny 25:19

Naučte se lépe komunikovat s rodinou i kolegy. Mistrovský kurz s Petrem Jasinským

Každý den mluvíme s kolegy v práci nebo s našimi příbuznými doma. Děláme ale při tom vše správně? Umíme nejenom argumentovat, ale i poslouchat druhou stranu? A co je důležitější? Případný spor vyhrát, nebo se domluvit? V Mistrovském kurzu s lektorem Petrem Jasinským si zlepšíte základy komunikace a dozvíte se, proč je třeba dobré opakovat to, co nám druzí říkají.

Před 3 týdny 22:46

Jak vést tým a řídit projekty. Mistrovský kurz Josefa Hajkra

Chystáte se uspořádat oslavu narozenin, postavit chatu nebo zrekonstruovat kuchyni? Josef Hajkr vám poradí jak na to, abyste ušetřili čas, nervy i peníze. I tyto malé akce se totiž dají považovat za projekty. A pokud nevíte, jak je správně zrealizovat, nemusíte být s průběhem nebo výsledkem úplně spokojeni. Také vám pomůže osvojit si tzv. projektové myšlení a poradí pár jednoduchých triků, které Vám mohou být užitečné při plánování čehokoli.

26. říjen 2023 23:22

Co o nás říká řeč těla a jak číst gesta? Mistrovský kurz Noemi Zárubové-Pfeffermannové

Profesorka Noemi Zárubová je odbornicí na nonverbální komunikaci, kterou také vyučuje. V jejím Mistrovském kurzu se dozvíme, co to je neverbální komunikace, jak číst gesta, mimiku druhého člověka a jak sami můžeme zlepšit naše komunikační schopnosti.

19. říjen 2023 22:41

Jak vyhrát šachovou partii. Mistrovský kurz šachové velmistryně Kateřiny Němcové

Šachy jsou tradiční hra, se kterou můžete začít v každém věku. Kateřina Němcová vám vysvětlí základy, ale také něco málo z taktiky a strategie. Přidá k tomu několik praktických rad, jak se v šachách zdokonalovat a kde najít stejně motivované spoluhráče. Šachy přitom každého učí správnému a rychlému rozhodování.

12. říjen 2023 23:34

Vytrénujte si paměť pomocí vyprávění příběhů. Mistrovský kurz lektora Reného Müllera

Dobrý příběh může pobavit, nebo dojmout. V Mistrovském kurzu vám lektor René Müller ukáže, že pomocí příběhu si zapamatujete téměř cokoliv. Vyprávění totiž funguje i jako trénink paměti. Krok po kroku uslyšíte, jak takový příběh vymyslet, abyste si pamatovali i to, co jste dosud zapomínali. Proč je důležité vstupovat do děje, myslet na konkrétní pojmy a věci a nebát se emocí? Po poslechu tohoto kurz už nikdy nezapomenete jediný stát Evropy.

5. říjen 2023 22:52

Začněte podnikat na volné noze. Mistrovský kurz Michaela Petruse

Zkušenosti, poznatky, rady a tipy s tím, když chcete začít vydělávat tak zvaně na sebe, předá komiksový ilustrátor, kreativní ředitel a podnikatel Michael Petrus. Začínal jako neznámý kreslíř, později pravidelně tvořil třeba pro legendární časopis ABC. V Mistrovském kurzu vás naučí, jak si budovat osobní značku, jak získat nové klienty a také jak si svou práci nacenit. A dozvíte se taky, proč je při podnikání na volné noze klíčová disciplína a dodržování pravidelného režimu.

28. září 2023 24:46

Jak být dobrým náhradním rodičem. Mistrovský kurz s adoptivní maminkou Petrou Pávkovou

Petra Pávková je maminka tří biologických a jednoho adoptovaného dítěte. V mistrovském kurzu Jak být dobrým náhradním rodičem přiblíží, proč je pro adoptované děti důležité poznat své biologické rodiče, a podělí se o své vlastní zkušenosti. Proč by rodiče neměli očekávat od adoptovaných dětí vděk? Jak zpracovat jejich nepochopení a odmítání?

21. září 2023 22:44

Poznejte českou divočinu. Mistrovský kurz šumavského průvodce Josefa Pecky

Za opravdovou divočinou nemusíte jezdit do tropických krajin. Pozorovat volně žijící zvířata můžete i v českých lesech. Šumavský průvodce Josef Pecka ve svém Mistrovském kurzu vysvětlí, jak se na takovou výpravu připravit. Proč se vyplatí chodit do lesa v jednom? Jak najít zvířata pomocí jejich stop? A jak moc je třeba vlk opravdu nebezpečný pro člověka?