Jak to vidí...
26. únor 2023

Poslechněte si podcast: Jak konflikt na Ukrajině vnímají mladí lidé, jeho žáci, vysvětluje historik Vojtěch Vlček

Proč se právě farnost Stará Bělá stala přirozeným centrem pomoci uprchlíkům z Ukrajiny? Jakou roli v tom sehrálo 5 listů papíru, které Vojtěch Vlček před rokem rozložil na stolky po jedné mši? Dbá na to, aby pomoc byla transparentní? Proč se jeho hlavním profesním zájmem staly osudy řádů a řeholních kongregací a jejich představitelů za totality? Jak konflikt na Ukrajině vnímají mladí lidé, jeho žáci? Co uprchlíci stále potřebují a čím strádají? Co dělá radost jejich dětem?

26:47

Jak to vidí...

Vydává: Český rozhlas

Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.

Web

Včera 25:01

Analytik Smetana: Rusko zastrašuje a ukazuje gesta. Jaderné zbraně v Bělorusku jsou politický krok

Rusko oznámilo, že chce rozmístit své jaderné zbraně v Bělorusku a plánuje ponechat si nad nimi kontrolu. Jak na jadernou rétoriku reaguje Západ a co takový krok signalizuje ruské straně? Rozmístění jaderných zbraní není podle bezpečnostního analytika Michala Smetany neobvyklý krok. „Podobně to dělají například Spojené státy v Evropě, kdy rozmisťují své jaderné zbraně v pěti státech,“ komentuje na Dvojce. Moderuje Zita Senková.

Před dvěma dny 24:38

Pedagog Hlaváč: Stávka pedagogů? Oprávněná. K hodnotám vzdělanosti je potřeba se postavit jinak

Den učitelů se nesl ve znamení stávky. Studenti a vyučující humanitních a společenských oborů ze třinácti fakult z devíti měst se v protestní akci Hodina pravdy snažili upozornit na nedůstojné podmínky pro svoji práci i studium. Jedním z požadavků bylo i zvýšení platů pedagogů. Jaká je celá podstata protestů? Proč je vysoké školství podhodnocené? Pedagog Jiří Hlaváč se v audiozáznamu ještě věnuje proměnám čtenářských zvyklostí i inovacím v hudební a výtvarné výchově.

Před třemi dny 24:50

Švihlíková: Co si nevybojujeme, to mít nebudeme. Ve Francii a v Německu to na rozdíl od nás vědí

Západní Evropu ochromily stávky za lepší životní úroveň. Zatímco v Německu lidé požadují vyšší mzdy, ve Francii vyšli do ulic kvůli energetice a nepopulární důchodové reformě. Jak hodnotit jejich požadavky? V čem jsou organizované akce v západních zemích specifické. A co zoufale chybí nám? Ekonomka Ilona Švihlíková v audiozáznamu ještě vysvětlí, jak funguje inflace a co všechno přispělo k ekonomickému růstu.

Před čtyřmi dny 25:03

Hydrolog Daňhelka: Dvě miliardy lidí nemají přístup k pitné vodě. Závazky OSN by to mohly změnit

Přístup k pitné vodě nemají v současnosti dvě miliardy lidí, přestože je voda už dávno definována jako lidské právo. Upozornit na to chtěla i nedávná konference OSN v New Yorku. Výsledkem setkání 2000 zástupců vlád a vědců je přijetí 700 závazků na ochranu vody napříč státy. Jaké jsou stěžejní cíle? Hydrolog Jan Daňhelka v audiozáznamu ještě vysvětlí, jaká byla předchozí sezona z hlediska srážek a proč je podzemní vody stále málo.

Před pěti dny 26:10

Politolog Kubáček: Ne stát 21. století, ale Švejk! Kauza Úřadu práce to znovu ukazuje

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka čelí výzvě opozice, aby rezignoval kvůli svému postupu při ukončení pracovního poměru bývalého generálního ředitele Úřadu práce Viktora Najmona. Co si o kauze, kterou prošetřuje protikupční policie, myslet? Politolog Jan Kubáček v audiozáznamu ještě přiblíží transformaci České pošty a rozebere kritiku, kterou sklidil prezident Pavel výběrem moderátora pro svůj prezidentský podcast.

Před šesti dny 26:22

Potřebují neziskové organizace dobrý marketing? Odpovídá Miroslav Čepický z Nadace rodiny Vlčkových

Miroslav Čepický je držitel profesního ocenění Mluvčí roku 2022 v kategorii Nejlepší mluvčí veřejného a neziskového sektoru. Co ho baví na psaní a novinařině? Je možné někomu pomoct díky příběhu? Proč odešel z korporátu do neziskového sektoru? Potřebují i neziskové organizace dobrý marketing? Jak se dostal k projektu Nadace rodiny Vlčkových? Vítají lidé z Košíř přestavbu chátrající usedlosti Cibulka na dětský hospic? Zažívají rodiny s těžce nemocnými dětmi i radostné chvíle?

Před týdnem 24:47

Analytik Tureček: Když v Iráku mohli útočit Američané, proč ne my na Ukrajině, mohou se ptát Rusové

Co přinesla irácká operace, která začala před dvaceti lety? „Invaze neskončila tak rychle, jak se očekávalo, zemřelo přes sedm tisíc civilistů a přinesla erozi mezinárodního práva,“ podotýká zahraničněpolitický analytik Břetislav Tureček v pořadu Jak to vidí… „K válečným zločinům docházelo i v Iráku, britská a americká vojska do země vstoupila bez mandátu Rady bezpečnosti OSN.“ Moderuje Zita Senková.

Před týdnem 24:29

Meteorolog Žák: Šance na záchranu planety tu ještě je. Dodržovat závazky ale lidstvo neumí

Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu varuje ve své poslední hodnotící zprávě, že už v příštím desetiletí planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o půldruhého °C. Změna je ale možná. Vyžadovat bude miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. O jak vážné varování jde? Podaří se lidstvu katastrofu zvrátit? Meteorolog Michal Žák v audiozáznamu ještě přiblíží, v čem může být meteorologie dobrodružná, i to, proč jsou výkyvy teplot stále častější.

Před týdnem 24:13

Ekonom Hindls: Ceny potravin v Evropě klesají. U nás se místo toho vede zákopová válka

Spotřebitelé v České republice čelí výraznému zdražování potravin. A to i navzdory tomu, že ceny v okolních státech již několik měsíců setrvale klesají. Co je příčinou? Do jaké míry může cenotvorbu ovlivnit stát? A proč je největší záhadou cukr? Ekonom Richard Hindls v audiozáznamu ještě přiblíží, nakolik je tuzemské zemědělství a potravinářství soběstačné, vysvětlí hlavní problémy bankovního sektoru i to, na čem nejvíce profitovala společnost ČEZ.

Před týdnem 24:56

Filharmonik Mareček: Šetřit je nutné všude. Tupé škrty v kultuře a rušení orchestrů mě ale děsí

V Británii byl zrušen rozhlasový soubor BBC Singers – jedno z nejlepších vokálních těles na světě. Podobné hrozbě čelí kvůli plánovaným úsporám i symfonický orchestr rakouského rozhlasu ORF ve Vídni. Jak vnímat boj významných souborů o přežití? V čem je jejich unikátnost? A o jak významnou ztrátu půjde? Ředitel České filharmonie David Mareček v audiozáznamu ještě představí program pro novou sezonu a vysvětlí, jak hudba může pomáhat ve válce.