Jak je ti?
Nejnovější18. říjen 2024

Poslechněte si podcast: Jak je ti? Digitální technologie a jejich vliv na duševní pohodu

Digitální technologie jsou všude kolem nás. S chytrým telefonem běžně vstáváme i usínáme. Jak to ovlivňuje naši duševní pohodu? Proč se nemůžeme někdy odtrhnout od neustálého scrollování? Kdy je potřeba dopřát si digitální detox?A jak bezpečně provádět digitálním světem děti?

Odpovědi v nové epizodě.

Kateřina Lukavská, Katedra psychologie PedF UK a Klinika adiktologie 1. LF UK

42:33

Jak je ti?

Vydává: Kateřina Poláková

Podcast o duševním zdraví s Kateřinou Polákovou. Každý týden rozhovor s uznávanými odborníky i lidmi, kteří mají s duševním onemocněním vlastní zkušenost.

Web

26. červenec 2024 50:18

Jak je ti? Předsudky a my

Jak moc společnost ovlivňují předsudky? Jak přesně vznikají? Jaký mají dopad na konkrétního jedince a jeho duševní zdraví? Máme všichni nějaké předsudky? A jak se jich zbavit? Odpovědi hledáme v nové epizodě. 

Sylvie Graf, psycholožka a vedoucí Brněnské laboratoře meziskupinových procesů, Psychologický ústav AV ČR

Monika Mihaličková, psycholožka, Brněnská laboratoř meziskupinových procesů, Psychologický ústav AV ČR

27. červen 2024 38:50

Jak je ti? Mikrobiom a duševní zdraví

Střevo jako druhý mozek. Věta, která v posledních letech zaznívá velmi často. Střevní mikrobiom totiž zásadním způsobem ovlivňuje lidský organismus a vědci zkoumají jeho vliv na fyzické i psychické zdraví. Jak mikroorganismy v našich střevech souvisí například s depresí, poruchami příjmu potravy nebo kvalitou spánku? Má smysl užívat probiotika? Co jíst, abychom se dobře starali o náš mikrobiom? A co jsou pouze reklamní triky, které vlnu zájmu o mikrobiom zneužívají pro komerční účely? Odpovídáme v nové epizodě.

Host: Radka Roubalová, výzkumná pracovnice, Laboratoř buněčné a molekulární imunologie, Mikrobiologický ústav AV ČR

24. květen 2024 52:43

Jak je ti? Duševní zdraví queer lidí

Lidé patřící k sexuálním menšinám
jsou více ohroženi duševní problémy i sebevražednými myšlenkami. Potvrdila to i rozsáhlá studie Národního ústavu duševního zdraví. Její hlavní autor Michal Pitoňák v podcastu mluví o tom, čemu queer lidé ve společnosti čelí a jak to dopadá na jejich psychické zdraví. Jak dlouhá a komplikovaná je cesta ke coming outu? Jak člověka ovlivňuje menšinový stres? A jaký efekt na duševní zdraví
má manželství pro všechny v zemích, kde bylo schváleno? Poslechněte si v nové epizodě.

Host: Michal Pitoňák, výzkumný pracovník Národního ústavu duševního zdraví a spoluzakladatel Queer Geography

7. květen 2024 46:03

Jak je ti? Jak se učíme jazyk a řeč

Osvojování mateřského jazyka probíhá už v děloze matky.
S jakou jazykovou výbavou přicházíme na svět? Jak se mateřština projevuje v pláči miminek? Jakým způsobem děti postupují, když se učí jazyk? A čím se od nich můžou inspirovat dospělí, když se chtějí dobře naučit cizí jazyk? Poslechněte si v nové epizodě.

Host: Kateřina Chládková, psycholingvistka, vedoucí skupiny
SPEAKin lab, Psychologický ústav AV ČR a Ústav českého jazyka a teorie komunikace FF UK

18. duben 2024 38:00

Jak je ti? Jak zastavit násilí ve vztazích

Násilí je možné zastavit. Heslo, kterým se řídí klinická
psycholožka Barbora Jakobsen. Věnuje se prevenci násilného chování v blízkých vztazích. Působí v Norsku a ve své praxi pracuje s oběťmi násilí, ale i s těmi, kteří se ho dopouštějí. Násilí se objevuje už v prvních vztazích
velmi mladých lidí. Nemusí mít jen fyzickou podobu, ale taky psychickou. Jak ho rozpoznat? A jak o něm ve společnosti mluvit? Co se odehrává v duši dítěte, které je svědkem násilí v rodině? A jak zabránit tomu, aby se takové chování předávalo z generace na generaci? Odpovědi hledáme v nové epizodě.

Host: Barbora Jakobsen, klinická psycholožka, organizace
Alternativa násilí

12. duben 2024 47:36

Jak je ti? Roksana Táborská. Prevence sebevražd

Každý den si v České republice vezmou život přibližně
tři lidé. Sebevraždám je přitom možné předcházet. Jakých varovných signálů bychom si měli všímat u lidí ve svém okolí? Jak extrémně citlivé téma otevřít v rozhovoru
s někým blízkým? A kdo je sebevraždou nejvíce ohrožen? V rozhovoru mluvíme o prevenci sebevražd, o příkladech dobré praxe ze zahraničí i tom, jak o problematice informovat v médiích.

Host: Roksana Táborská, psycholožka, Národní ústav duševního
zdraví

21. březen 2024 50:07

Jak je ti? Dezinformace a jak jim čelit

Dezinformace jsou všude kolem nás. Kdo je vůči nim více zranitelný? V jakých situacích podléhají i ti odolnější? A jak postupovat, když nepravdivým zprávám a konspiračním teoriím propadne někdo blízký? V epizodě se zaměříme
i na budoucí hrozby nebo na to, jak posilovat svoji imunitu proti dezinformacím.
Host: Nikola Hořejš, psycholog a analytik
STEM, programový ředitel Nadace BLÍŽKSOBĚ

14. březen 2024 48:44

Jak je ti? Život se schizofrenií

Lidé se schizofrenií můžou vidět a slyšet věci, které nejsou skutečné. Postupně ztrácí kontakt s realitou. Jde o jedno z nejvážnějších onemocnění ze skupiny psychotických poruch. Kolik toho o schizofrenii ví současná věda? Jak se dá předcházet návratu onemocnění? O výzkumu, možnostech i limitech léčby mluví v podcastu Filip Španiel z Národního ústavu duševního zdraví.

7. březen 2024 45:45

Jak je ti? Péče o duševní zdraví ve školách

Psychické problémy u dětí a mladistvých jsou čím dál častější. U
školáků se objevují deprese, úzkosti nebo sebepoškozování. Jak rozpoznat problém ve školním kolektivu? Co můžou školy pro duševní pohodu svých žáků dělat?  A jak rozvoji psychických potíží předcházet? V této epizodě se zaměříme na preventivní programy a wellbeing ve školách. Proč je důležité, aby se děti i učitelé ve škole cítili dobře, vysvětluje předsedkyně organizace
Society for All Lenka Felcmanová.

29. únor 2024 58:28

Jak je ti? Ayahuasca a jiná psychedelika v současné psychiatrii

Výzkum ayahuascy v srdci amazonského pralesa. O poslední
výpravě do Peru mluví v novém dílu podcastu psychiatr Tomáš Páleníček. Ayahuascu užívají domorodé kmeny při rituálech po tisíce let.  České vědce zajímá možné využití psychoaktivní
látky například pro léčbu depresí. Jak působí ayahuasca na lidský mozek? Co všechno může člověk prožít? Dá se uvažovat o využití ayahuascy i v prostředí západní medicíny? Řeč byla i o dalších psychedelických látkách jako je psilocybin nebo ketamin. Jak se jejich účinek liší od klasických antidepresiv? Pro koho je/není taková terapie vhodná? Výzkum psychedelik v oblasti péče o duševní zdraví je tématem nové epizody.

Host: Tomáš Páleníček, psychiatr, vedoucí Centra
pro výzkum psychedelik v NÚDZ a klinika Psyon