- Podcasty
- COMPUTERtrends

Poslechněte si podcast: Jak je na tom kybernetická bezpečnost v Česku? Jak bezpečné jsou české digitální sítě?
Šéfredaktor Computerworldu Radan Dolejš tentokrát přivítal experta na kybernetickou bezpečnost Bohdana Kadlece, který přináší unikátní pohled díky své praxi v Národním úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
Společně se zaměřili na rozdíly v úrovni zabezpečení mezi soukromým a veřejným sektorem a rozebrali nejen klíčové výzvy, kterým naše společnost v digitálním prostoru aktuálně čelí, ale i konkrétní kroky, které mohou jednotlivé subjekty podniknout pro zlepšení svého zabezpečení.
COMPUTERtrends
Computertrends je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií. V podcastu mluvíme s lidmi, kteří rozumí světu IT.
Praktický pohled do světa SIEM, SOAR a SOC - podcast ze série Kyberbezpečnost s Computertrends
V pokračování podcastové série Kyberbezpečnost s Computertrends na vás čeká detailní pohled na to, jak firmy skutečně zajišťují kybernetickou bezpečnost svých dat a systémů, o čemž si s šéfredaktorem Radanem Dolejšem povídá bezpečnostní specialista Matěj Hrabálek ze společnosti Seyfor. Rozhovor si klade za cíl rozproudit diskuzi ohledně zásadních pojmů moderní ochrany – SIEM, SOAR a SOC – a ukázat, co v praxi znamenají nejen pro IT správce, ale i pro firmy, které svou bezpečnost teprve začínají budovat.
Dozvíte se, proč představuje správná správa logů základní stavební kámen bezpečnosti, jak automatizace (SOAR) a analýza incidentů (SIEM) mění denní realitu administrátorů a jakou úlohu dnes v bezpečnosti hrají interní či externí dohledová centra SOC.
Matěj Hrabálek poutavě rozkrývá nejen rozdíly mezi manuální správou a automatizací, ale i typické chyby firem při implementaci těchto systémů, překážky spojené s lidským faktorem či klíčovou roli správně nastavených bezpečnostních pravidel.
Podcast poutavě oslovuje i správce IT a bezpečnostní konzultanty, kteří hledají odpovědi na otázky typu: Kdy a proč má smysl přemýšlet o SOCu, jak poznat, že máte bezpečnostní systém skutečně aktuální, na jaké typy útoků je třeba myslet, jestli je AI aktuálně spíše pomocníkem, nebo stále ještě buzzwordem – a proč není nikdy dobrý nápad spolehnout se jen na to, že „už mám cosi bezpečnostního naistalováno, a mám tedy hotovo“.
Věnovali jsme se mimo jiné i otázkám jak mohou firmy postupovat při zavádění bezpečnostního dohledu a správě logování napříč různými systémy; které SIEM nástroje je možné ve firmách nasadit a jaké jsou jejich výhody či specifika; jak efektivně identifikovat, analyzovat a řešit bezpečnostní incidenty v praxi a jak může SOAR automatizace usnadnit práci bezpečnostních týmů.
Hledáte inspiraci, jak chránit firemní infrastrukturu a v té záplavě zkratek rozlišit, co opravdu potřebujete? Tento podcast vám dodá odpovědi přímo z praxe, přidá cenné rady i varování, a ukáže, že i menší podniky mohou dobře začít – třeba správným sběrem logů. Přijďte si poslechnout zkušenosti, tipy a příběhy, které vám otevřou oči v tom, jak se lze na bezpečnost dívat dnes i do budoucna.
Budoucnost šifrování: Jak se firmy připravují na postkvantovou éru s kyberexpertem Petrem Kunstátem
Podcast magazínu Computers s expertem Petrem Kunstátem ze společnosti Thales rozkrývá, proč by firmy i jednotlivci měli začít brát šifrování dat vážněji.
S nástupem kvantových technologií se tradiční metody ochrany informací dostávají pod tlak – a fenomén „harvest now, decrypt later“ ukazuje, že na změnu už není čas čekat. Jaké algoritmy chrání vaše data dnes a co bude fungovat zítra?
Kybernetická bezpečnost: Podcast o tajemstvích bezpečnostních operačních center s Pavlem Hrabcem
Kybernetické útoky jsou dnes neoddělitelnou součástí digitálního prostředí, ve kterém se pohybujeme každý den. Pro firmy a organizace je klíčové nejen reagovat na hrozby, ale především se na ně připravit.
Jak se efektivně chránit proti sofistikovaným útokům? Jaké jsou nové trendy v kybernetické bezpečnosti? A jak mohou společnosti, včetně těch českých, využívat moderní bezpečnostní nástroje k ochraně svých dat a systémů?
O těchto tématech diskutujeme v novém podcastu Computerworldu s Pavlem Hrabcem, architektem bezpečnostního operačního centra (SOC) ve společnosti Seyfor.
Podcast: Kybernetická bezpečnost v Česku – dokážeme čelit novým hrozbám?
V dalším díle podcastu časopisu Computerworld se Radan Dolejš věnuje otázkám kybernetické bezpečnosti a odhalování skrytých hrozeb. Spolu s Danem Albrechtem ze společnosti Seyfor a Ondřejem Hubálkem z Greycortexu nahlédneme pod pokličku bezpečnostních systémů, odhalíme, jaké praktiky hackeři nejčastěji využívají, a zjistíme, proč je Česká republika atraktivním cílem pro kyberútoky.
Umělá inteligence není jen ta generativní, upozorňuje odborník David Filgas
V novém podcastu magazínu Computerworld se ponoříme do fascinujícího světa umělé inteligence. Hostem je David Filgas, expert na transformaci pracovního prostředí společnosti HP, který odhalí, jak nové technologie ovlivňují způsob, jakým pracujeme.
Kybernetická bezpečnost s Computerworldem II.: Připravte se na NIS2
Poslechněte si nejnovější díl našeho podcastu, tentokrát s podtitulem Připravte se na NIS 2. Hostem šéfredaktora Computerworldu Radana Dolejše jsou bezpečnostní specialista společnosti Seyfor Dan Albrecht a Lucie Jahnová, šéfka bezpečnostního týmu Seyforu.
Jak se efektivně chránit v digitálním prostředí?
Jak rozpoznat a reagovat na kybernetické hrozby, které se mohou objevit jak ve vašem osobním, tak profesionálním životě? Nova podcastová sérii magazínu Computerworld se zaměřuje právě na kybernetickou bezpečnost. První díl se věnuje aktuálním i tradičním bezpečnostním výzvám, ale také vám poskytne praktické návody, jak se efektivně chránit v digitálním prostředí. Hostem šéfredaktora Computerworldu Radana Dolejše je bezpečnostní specialista společnosti Seyfor Dan Albrecht.
Daniel Petrásek (Thein Digital): S implementací ESG ve firmě a přípravou nefinančního reportu udržitelnosti byste měli začít co nejdříve
ESG je čím dál skloňovanějším termínem a 1 700 tuzemských společností a organizací se nová pravidla pro nefinanční reporting udržitelnosti budou týkat už od roku 2024. Thein Digital pomáhá svým klientům s výběrem a implementací softwarových nástrojů pro řízení a reporting ESG. Jedním z nich je nástroj Envizi od IBM, který je pro řadu společností vhodným řešením. Více v podcastu magazínu Computerworld, ve kterém si šéfredaktor Radan Dolejš povídal s ředitelem pro obchodní příležitosti Danielem Petráskem.
Analýzou dat jsou call centra téměř posedlá, říká špičkový odborník na kontaktní centra Martin Krištof
Na pozadí kontaktních center může běhat výkonná analytika, která pozvedne výkonnost kontaktního centra na mnohem vyšší úroveň, protože dovede z údajů call centra vydolovat maximum informací potřebných pro úspěšný byznys. Na podcast magazínu Computerworld si našel čas Martin Krištof, který je považován za jednoho z největších odborníků v oblasti kontaktních center.