- Podcasty
- Ex libris

Poslechněte si podcast: Jak efektivně čelit nenávisti? Cenzura podle Nadine Strossenové není správnou cestou
Kniha americké profesorky ústavního práva Nadine Strossenové se věnuje problematice nenávistných projevů ve veřejném prostoru. Autorka ve své publikaci obsáhle argumentuje, proč se těmto projevům nemá čelit cenzurními zásahy a jak škodlivé pro demokracii toto zasahování je. Kniha obsahuje řadu konkrétních příkladů a citací z odborné literatury i z projevů významných politiků a soudců.
Ex libris
Seznamte se s knihami, které doporučují známé osobnosti.
„Biodiverzita mizí rychle jako při hromadném vymírání.“ David Attenborough: Život na naší planetě
„Za svého života jsem byl svědkem hrozného úpadku stavu zeměkoule. Za toho vašeho byste mohli a měli naopak zažít její úžasnou obnovu,“ věří David Attenborough. Zeměkoule má problém a pomoct s ním můžeme i my. My lidé tím, že budeme ohleduplní a chytří, a příroda tím, že bude. To přitom vůbec není dané, protože divoké přírody na světě každým rokem ubývá na zemi i ve vodě, a to kvůli lidem. To je hlavní myšlenka knihy Život na naší planetě: Mé svědectví a vize pro budoucnost.
Daniela Vrbová přečetla pro magazín Ex libris knížku vědce Davida Attenborougha Život na naší planetě s podtitulem Mé svědectví a vize pro budoucnost
Jde o varovné poselství o stavu planety od uznávaného přírodovědce, kterého všichni známe z televizních obrazovek.
Jana Čechurová: Kdo mířil na Hrad? Ohlédnutí za neúspěšnými kandidáty na československého prezidenta
V pořadu Ex libris se ohlédneme za prezidentskými volbami. Ne ovšem za těmi českými, ale československými. Vítěze voleb v minulých desetiletích dobře známe, kdo všechno ale kandidoval, i když na prezidentský post nakonec nedosáhl? Právě o tom je knížka Jany Čechurové „Kdo mířil na Hrad? 35 neúspěšných kandidátů na funkci československého prezidenta“. Pročetla a okomentovala ji Naďa Reviláková.
Zmrazeno: Případ Magnitského. Pravdivý příběh o praní peněz, vraždě a o tom, jak přežít Putinův hněv
Před nedávnem obě komory našeho parlamentu schválily právní normu, které se říká Magnitského zákon. O co jde? Kde se zákon vzal a kdo byl Magnistkij? O tom všem je kniha finančníka Billa Browdera s názvem Zmrazeno – Případ Magnitského s podtitulem Pravdivý příběh o praní peněz, vraždě a o tom, jak přežít Putinův hněv.
Zajímám se o životní prostředí i změny klimatu. Ale to není totéž, píše ve své knize George Marshall
George Marshall je britský odborník na komunikaci, bojovník za ochranu lesů a deštných pralesů, spisovatel a také stavitel vlastního domku v Oxfordu. „Zajímám se hodně o životní prostředí a změnu klimatu,“ dočtete se v textu nazvaném Ani na to nemyslete. Copak to není totéž? Jedním z důležitých komunikačních odhalení v Marshallově knize je, že právě není.
Dnešnímu světu podle Henryho Kissingera chybí skuteční lídři. Hledá je tak ve své knize Vůdcovství
V politice chybí lídři, slýcháme dnes a denně. Chybí prý osobnosti velkého formátu, které jsme znali v minulosti. Jsou tyto stesky oprávněné? A pokud ano, v čem spočívala velikost minulých lídrů? Bývalý americký poradce pro národní bezpečnost a ministr zahraničí Henry Kissinger sepsal portréty šesti lídrů, které sám osobně poznal a které označuje za skutečně výjimečné. Jeho nová kniha se v českém překladu jmenuje Vůdcovství: Šest studií světové strategie.
Nakolik zranitelné jsou stabilní demokracie západního střihu v období delší ekonomické krize?
Nad tím se zamýšlí Američan rumunského původu Edward Luttwak v knížce Státní převrat s podtitulem Praktická příručka. Jak tedy na státní převrat? Poradí Milan Slezák, který knihu přečetl.
Zvítězit nad rasismem znamená pochopit a přijmout odlišnost toho druhého
Tak to alespoň tvrdí ve svých posledních dvou knihách spisovatel Umberto Eco. Mají název Migrace a nesnášenlivost a Věčný fašismus. Vyšly v jednom svazku, který přečetla a pro pořad Ex libris okomentuje Daniela Vrbová.
Rozšíření NATO bylo porušení slibu Moskvě? Gorbačov nic takového nepožadoval, píše se v nové knize
Po pádu železné opony se zdálo, že spolupráce Východu a Západu bude možná. Definitivní tečkou za těmito sny byla ale ruská invaze na Ukrajinu. Co se vlastně se světem stalo, tak nad tím uvažuje kolektiv autorů v knize Před a po pádu – Světová politika a konec studené války, kterou vybral a uvádí Ondřej Houska.