Studio N
Epizoda 6214. listopad 2019

Poslechněte si podcast: Jak Donald Trump k impeachmentu přišel

Třetí americký impeachment v historii odhaluje pozadí Trumpova tlaku na Ukrajinu. Dva špičkoví američtí diplomaté včera v budově amerického Kongresu téměř šest hodin popisovali, co se dělo v zákulisí kauzy. U příležitosti třicátého výročí sametové revoluce se Deník N v sérii článků věnuje Prognostickému ústavu – instituci, jejíž role za minulého režimu je opředená řadou mýtů. Naši reportéři mluvili s přímými aktéry a prostudovali také dosud málo známé dokumenty v Archivu Akademie věd ČR. Jan Moláček v podcastu popisuje vznik, fungování i zánik ústavu, jeho dědictví v polistopadové politice i konspirační teorie s ním spojené.

30:06

Studio N

Vydává: Deník N

Podcast Deníku N. Investigativa, zásadní události a jízlivé poznámky s Filipem Titlbachem.

Web

Epizoda 938Před dvěma dny 23:51

Jak se zvířata musí přizpůsobovat klimatické změně

Příroda už reaguje na změnu klimatu. Odhady říkají, že své místo působení už začalo měnit mezi 25 a 85 procenty všech druhů na planetě. K jakým konkrétním změnám nutí rostliny a živočichy klimatická krize? Filip Titlbach se ptá redaktorky Deníku N Karolíny Klinkové, která se tématu věnovala.

Epizoda 937Před třemi dny 34:10

Devadesátkový žralok na špičce. Mapujeme byznys Pavla Tykače

Pavel Tykač se dostal mezi tisícovku nejbohatších lidí světa. Na našem webu jsme přinesli tři velké texty, ve kterých mapujeme jeho cestu mezi podnikatelskou špičku, její problematická místa i podezřelé transakce přes offshorové struktury. Proč bychom se měli o Tykačův byznys zajímat? A proč chce koupit vydavatelství Mafra? V podcastu mluvíme s investigativní reportérkou Deníku N Eliškou Hradilkovou Bártovou.

Epizoda 936Před čtyřmi dny 38:45

Víte, co se stane, když zakážou potraty?

Dítě se zdravotními komplikacemi žilo 99 minut. Rodina poslouchala, jak lapá po dechu, dokud nezemřelo. Republikánští poslanci, kteří příslušná pravidla prosadili, krčí rameny se slovy: „Takové jsou zákony.“ Jaké dopady má zrušení federálního práva na potrat? Filip Titlbach se ptá zahraniční zpravodajky Deníku N ve Spojených státech Jany Ciglerové. 

Epizoda 935Před pěti dny 24:03

Proč Rusové bombardují sami sebe

Rusko zažívá na hranicích s Ukrajinou rozsáhlé útoky. Má to ale háček. Neútočí na něj ukrajinská armáda, nýbrž samotní Rusové. Říkají si Legie svobodného Ruska a Ruský dobrovolnický sbor. A jejich cíl je podle všeho jasný: zastavit vládu Vladimira Putina. Jaký vliv to bude mít na ruskou válku na Ukrajině? A kdo ruským jednotkám velí? Filip Titlbach mluví v podcastu s reportérkou Deníku N Petrou Procházkovou.

Epizoda 934Před šesti dny 35:46

Vražda Kuciaka. Proč osvobodili Kočnera?

V kauze vraždy novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové padl další verdikt. Veřejnosti z něj zůstala v hlavě především informace, že Alena Zsuzsová je podle soudu vinná a Marian Kočner ne. Je odůvodnění soudu přesvědčivé? Filip Titlbach se ptá reportérky slovenského Denníku N Moniky Tódové.

Epizoda 933Před týdnem 26:29

Jak odstranit Putina

„Putina mají v Rusku všichni plné zuby – kromě lidí, kteří na válce otevřeně vydělávají,“ řekl Deníku N bývalý elitní rozvědčík Sergej Žirnov. Kdy se Rusko zbaví diktátora? A jak bude vypadat jeho konec? Filip Titlbach se ptá novinářky Ekateriny Kanakove z ruské rozhlasové stanice Echo Moskvy, kterou Putinův režim zlikvidoval.

Epizoda 932Před týdnem 24:34

Není místo. Proč se na střední školy nedostali ani premianti?

Z devátých tříd odchází nejsilnější ročník za posledních třicet let a české školství tento nápor nezvládá. I když kraje o přicházejícím problému věděly, nenavýšily dostatečně kapacity škol. Ani měsíc po přijímačkách na střední školy řada dětí stále netuší, kam a jestli vůbec v září nastoupí. Co teď prožívá řada českých rodin? A proč stát nechal zajít problém tak daleko? Filip Titlbach se ptá redaktorky Deníku N Markéty Boubínové.

Epizoda 931Před týdnem 22:24

Jak si Nejedlý mohl listovat v tajných dokumentech

Po konci mandátu Miloše Zemana vychází na povrch další detaily, které popisují, jak na Hradě úřadovali prezidentovi muži. Podle společného zjištění Deníku N a Respektu se mohl Zemanův poradce Martin Nejedlý během své desetileté mise seznamovat s utajovanými dokumenty, umožnila mu to totiž přímo Kancelář prezidenta republiky. Filip Titlbach mluví s reportérkou Zdislavou Pokornou.

Epizoda 930Před týdnem 28:14

Édouard Louis: Jsem naštvaný. A píšu, abych vyvolával zlost

„Literatura poskytuje estetické privilegium nepopisovat svět. Je to hezké, protože to nevyjadřuje věci přímo. Já jsem ale chtěl dělat literaturu, která svět popíše. Proto moje literatura útočí,“ říká ve Studiu N francouzský spisovatel Édouard Louis, jeden z nejuznávanějších autorů své generace. Moderuje Filip Titlbach.

Epizoda 929Před týdnem 33:22

Erdogan při síle. O co všechno se teď bojuje v Turecku

Turecko má za sebou volební neděli, která mohla podle analytiků a analytiček i samotných obyvatel Turecka zásadně rozhodnout o budoucnosti země. Úřadující prezident Recep Tayyip Erdogan v nich získal 49,4 procenta, jeho největší rival Kemal Kiliçdaroglu 44,96 procenta hlasů. Oba muže tak čeká za dva týdny druhé kolo. Jak Turecko volby prožívá? O co všechno se v nich hraje? A proč by měly zajímat i lidi za hranicemi Turecka? Na místě je reportérka Deníku N Dominika Píhová, se kterou jsme se spojili ve Studiu N.