Téma dne
12. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Lipavský: Sankce mají především střední až dlouhodobý efekt. Je potřeba Putina vyhladovět

Tématem zřejmě poslední letošní schůzky ministrů zahraničí Evropské unie bude Ukrajina a nové sankce proti Rusku. Evropská komise v devátém balíku sankcí navrhuje rozšířit seznam zboží, jehož export by měl být do Ruska zakázaný, o další položky. Podaří se českému předsednictvu najít jednomyslnou podporu pro rozšíření sankcí? A jak dosavadní sankce ovlivňují naši energetickou bezpečnost?

21:59

Téma dne

Vydává: Český rozhlas

Téma dne je půlhodinové ranní vysílaní věnované tomu nejvíce aktuálnímu dění v politice, byznysu i společnosti. S odborníky, aktéry i komentátory mluvíme o problémech dne,  ať už to jsou témata z domácí politiky, zahraničí, ale i byznysu nebo ekologie. 

Web

Před dvěma dny 13:33

Pokud se velkým bankám v eurozóně podaří inflaci zkrotit, tak se s tím svezeme, míní ekonom

Rada České Národní Banky na včerejším zasedání rozhodla o zachování stávající výše úrokové sazby. „Úrokové sazby ČNB se nachází na úrovni, která tlumí domácí poptávkové tlaky. Brzdí růst korunových bankovních úvěrů pro domácnosti i firmy, což brzdí růst množství peněz v ekonomice,” zdůvodnil rozhodnutí guvernér Aleš Michl. Rozhodnutí neodpovídá postupu bank v eurozóně ani doporučení MMF. O zvýšení sazeb by podle Michla mohla rada rozhodnout na příštím zasedání.

Před třemi dny 10:26

Ukrajina si podle Pavla zaslouží být v NATO. „Vláda souhlasí, není to ale na pořadu dne,“ říká Pojar

Nově zvolený prezident Petr Pavel se v rozhovoru pro zahraniční média pochvalně vyjádřil o české a polské pomoci napadené Ukrajině a mimo jiné nastínil možnost dodání dalšího vojenského vybavení. Zahraniční politiku však má na starosti primárně vláda, Pavel s ní ale chce postupovat v souladu. „Bude koordinovat zahraniční politiku s ostatními ústavními činiteli. Je dobře, že se ve středu uskutečnila první schůzka,” komentuje poradce premiéra pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.

Před čtyřmi dny 11:58

Diplomat Bartuška: Ruská energetická zbraň od začátku války nikdy pořádně nezafungovala

Ve středu by měl vstoupit v platnost ruský zákaz dovozu ropy do zemí, které na surovinu uplatnily cenový strop. Maximální cena 60 USD za barel se týká pouze ropy přepravované po moři. S cílem ochromit ruskou státní pokladnu jej v prosinci zavedla skupina vyspělých států G7, EU a Austrálie. Pátého února by také mělo začít platit embargo na dovoz ruských ropných produktů, včetně nafty. Zda zákaz skutečně vstoupí v platnost však zatím není možné definitivně potvrdit.

Před pěti dny 21:56

Hřib: Vyjednávání mohlo být kratší, kdybychom první nabídku od Spolu dostali hned po volbách

Praha už čtyři měsíce čeká na nové vedení. Nyní se zdá, že je dohoda po dlouhém vyjednávání na dosah, ovšem s nezbytnými ústupky všech zúčastněných, a to především koalice Spolu a Pirátů. Hlavním cílem budoucí pražské koalice je, aby mělo město Praha nové vedení včetně zvoleného primátora do 16. února. Co všechno ještě stojí v cestě podpisu koaliční smlouvy a kdo zaujme jakou pozici?

Před šesti dny 21:37

Komentátor Čaban: Cesty do krajů, kde Pavel nevyhrál, můžou přispět k zakopání příkopů

Nově zvolený prezident Petr Pavel se v nadcházejících týdnech začne připravovat na převzetí úřadu. Před svou inaugurací, která se bude konat 9. března, chce představit svůj tým a naplánovat si cesty a schůzky na několik měsíců dopředu. Před uvedením do úřadu by měl Pavel ještě navštívit některé kraje a podle svých slov je taky připravený setkat se se svým předchůdcem.

Před týdnem 21:56

Volební víkend je za dveřmi. Nabídneme vám poslední duel, sčítací aplikaci i souboj predikcí

V pátek se ve dvě hodiny odpoledne otvírají volební místnosti a začíná druhé kolo prezidentské volby. Poslední předvolební debaty, která se odehraje na Českém rozhlase, se zúčastní oba kandidáti, generál ve výslužbě Petr Pavel i předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Na co se debata zaměří? A jaké novinky letos během voleb využije server iROZHLAS.cz?

Před týdnem 21:29

Srocovali se mi před domem a křičeli „vydejte nám vraha“, popisuje Kubek chování skupiny okolo Tušla

Pražský soud začal projednávat případ obtěžování prezidenta České lékařské komory Milana Kubka. Jeden z obžalovaných Patrik Tušl je obviněný z nebezpečného pronásledování, podle obžaloby se opakovaně snažil vynutit si s Kubkem kontakt, aby mu mohl pokládat otázky. Měl na něj čekat před domem, kde bydlel, zvonit na něj, čekat na něj před pracovištěm nebo mu volat do ordinace.

Před týdnem 21:49

EU se v řešení migrace neposunula. Situaci pak bude hasit na poslední chvíli, varuje odborník

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vládě navrhne, aby se režim kontrol na česko-slovenských hranicích měnil postupně. Následujících deset dnů by na kontrolních místech měli zůstat jen policisté, vojáci a celníci by měli být staženi. Vláda obnovila kontroly na bývalých hraničních přechodech i na tzv. zelené hranici mezi Českem a Slovenskem před čtyřmi měsíci kvůli nárůstu běženců z Blízkého východu, zejména ze Sýrie.

Před týdnem 21:37

Zpravodaj: Pokud Američané věnují Ukrajině tanky Abrams, Berlín je s Leopardy bude zřejmě následovat

Evropská unie se radila, jak posílit ukrajinskou obranu proti ruským úderům. Ministři zahraničí EU se dohodli na další vojenské pomoci v hodnotě 500 milionů eur. Dalších 45 milionů eur pošlou na výcvik ukrajinských vojáků. „Finanční pomoc vychází z evropského mírového nástroje, tedy z evropského rozpočtu, podstatná část z peněz půjde také na humanitární pomoc,“ říká český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), který se schůze účastnil.

Před týdnem 23:34

Filozof Kroupa: Babiš jen opakuje, co už mnohokrát řekl. Nemoc může být pro Pavla handicap

V pondělí je poslední možnost zveřejňovat průzkumy veřejného mínění týkající se prezidentské volby. Kampaň zároveň vrcholí týdnem plným předvolebních debat, který odstartoval nedělní duel v České televizi. Kromě Petra Pavla, který dopředu potvrdil účast, dorazil i jeho protikandidát Andrej Babiš, který původně účast odmítl. O čem společně debatovali? Jaké mají plány na poslední týden před volbami? A jaké trendy ukazují průzkumy?