Babinet.cz
31. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Jak bezpečně a zdravě zvládnout začátek školního roku? Hovoří Lucie Michalů, zdravotní sestra z lékařské pohotovosti

Blíží se začátek nového školního roku a pro tisíce prvňáčků i první cesta do školy. Trasa, která pohledem dospělého působí bezpečně, může ale pro dítě skrývat řadu nástrah. Proto je vhodné celou cestu od domu až do školy ještě s dítětem několikrát projít a podívat se na ni dětskýma očima. Na co si dát pozor a jak řešit případné problémy?

09:17

Babinet.cz

Vydává: Babinet.cz

Rozhovory s odborníky a osobnostmi na témata, týkající se zdraví i dalších oblastí života

Web

Před dvěma dny 12:03

Vědci vyvinuli metodu, která odhalí Parkinsonovu chorobu z mimiky obličeje

Ztráta spontánních pohybů obličeje a ztížená artikulace patří k běžným projevům Parkinsonovy choroby. Odborníci vyvinuli metody automatické videoanalýzy pohybů obličeje a akustické analýzy řeči, podle nichž dokáží odhalit Parkinsonovu chorobu v počátcích onemocnění.

Před týdnem 16:54

Vánoční strom Evropského parlamentu v Bruselu letos zdobí české ozdoby. Jejich výběr byl pečlivě zvažován, říká Kateřina Šrámková, obchodní ředitelka značky Koulier

Každoročně se zdobí ozdobami i strom Evropského parlamentu v Bruselu. 29.listopadu budeslavnostně v Bruselu odhalen stromeček, ozdobený tradičními ručně foukanými vánočnímiozdobami z České republiky, které připravila sklárna Koulier z Oflendy na Vysočině.

Před 2 týdny 09:53

Co je klíčem ke zdravému životu? Své rady nám sdělil švýcarský neurolog českého původu Jiří Dvořák

Na „kuchařce zdravého životního stylu“ pracoval společně s kolegy ze Spojených států a Thajska během dvou covidových let, které ještě více ukázaly, jak důležitá je péče o vlastní zdraví v každodenním životě. České vydání představil profesor Dvořák 14.stopadu na pražské Kampě, přesně 54 let ode dne, kdy s rodinou emigroval z komunistického Československa. Publikace čtenáře nenásilně poučí o zdravém způsobu života a poradí, jak se chovat, aby si udrželi zdraví do vysokého věku. Komplexní informace o problematice současné epidemie nezdravého životního stylu tak vyúsťují v konkrétní tipy a triky pro ty, kteří chtějí žít zdravěji a neví, jak začít.

Před 3 týdny 12:47

O diagnostice u transexsuálních pacientů se sexuologem Petrem Weissem a průběhu léčby s docentem Martinem Adersem

Úřední změnu pohlaví podstoupilo u nás za 10 let přes 1100 lidí. Od roku 2017 navíc výrazně přibývá náctiletých biologických dívek, které trápí nesoulad s pohlavím, do kterého se narodily. Odborníci Sexuologického ústavu VFN jim pomáhají na dlouhé a náročné cestě, která dokáže změnit nejen pohlaví, ale především jim umožní žít ve vytoužené fyzické a psychické identitě, o které snily často už od předškolního věku.

9. listopad 2022 14:04

S odborníky o novém novorozeneckém oddělení v motolské nemocnici,porodech i rizikovém těhotenství

Moderně zrekonstruovanou Jednotku specializované péče pro novorozence i nové Oddělení šestinedělí otevírá Fakultní nemocnice v Motole pro maminky, které se rozhodnou rodit v největší české nemocnici. Perinatologické centrum motolské nemocnice je unikátní kromě jiného tím, že zajišťuje a koordinuje komplexní péči o novorozence s různými vrozenými vývojovými vadami.

20. říjen 2022 14:17

Antibiotická rezistence vede k delšímu pobytu v nemocnici, zvýšenému riziku úmrtí pacienta a vyšším nákladům na léčbu

Zhruba před sto lety byla objevena antibiotika. Představovala léky, které zachraňovaly životy. Později jsme je začali vnímat jako léky zkracující nemoci. Laický pohled člověka současnosti je, že nám pomáhají chránit naše pohodlí. Zvykli jsme si na ně jako na nástroj, který je k dispozici vždy, když je – a i když není – potřeba. A to je problém. Nadužívání i nesprávné užívání antibiotik zvyšuje odolnost bakterií vůči jejich účinkům. A nejde o problém zanedbatelný, protože se týká celého světa. Antibiotická rezistence způsobuje stále větší obtíže při léčení různých druhů chorob, které mají za následek nezřídka i smrt pacienta. Jaké jsou faktory, které přispívají k rozvoji antibiotické rezistence?

10. říjen 2022 12:53

Populace čelí epidemii Alzheimerovy nemoci. Poruchy paměti mohou být zdraví nebezpečné, upozorňují experti

Každý někdy zapomněl doma klíče nebo mobil. V případě poruch paměti způsobených Alzheimerovou nemocí však  nejde jen o zapomenuté drobnosti, ale doslova o život. Pacienti už v počínajících fázích nemoci mohou zapomínat brát důležité léky, nebo se jimi naopak předávkovat. I proto je podle lékařů důležité, aby nemoc objevili co nejdříve a naučili s ní pracovat nejen samotného pacienta, ale také jeho blízké...Včasná diagnostika a rychlý přístup k moderní léčbě jsou také předmětem nových doporučených postupů. Alzheimerova nemoc  postihuje zhruba 2 % populace ve věku 65+ let. Každých 5 let se pak podle odborníků procentuální výskyt dvojnásobí – 80 letech je tedy pravděpodobnost onemocnění až 16 %, v 90 letech přes 40 %. Nemoc více zasahuje ženy, zhruba dvakrát častěji než muže.

25. září 2022 10:39

Rakovina děložního čípku: V léčbě jsou pokroky, v prevenci Češky pokulhávají říká profesor Radim Cibula

Rakovina děložního čípku (hrdla) je jediné zhoubné onemocnění ženských orgánů, kterému lze téměř ve všech případech předejít. Proč je tedy v ČR ročně zjištěno u více než 700 žen, z nichž zhruba polovina nemoci podlehne?Na vině je vynechávání preventivních gynekologických prohlídek, limity v citlivosti používaných testů a nízká proočkovanost proti původci této nemoci, lidskému papilomaviru (HPV).

12. září 2022 10:52

O stravování ve školních jídelnách s výživovou poradkyní

Pro 3/4 dětí a jejich rodičů jsou školní jídelny důleživou garancí teplého jídla. Čekají od nich ale i víc - větší výber, lepší kvalitu i více inovací.