- Podcasty
- Za obzorem
Poslechněte si podcast: Jaderné soupeření na kriketovém hřišti. Hra může odvěké soupeře rozdělovat, v minulosti i spojovala
V úvodním utkání letošního mistrovství světa 24. října indický národní výběr na stadionu v Dubaji nečekaně podlehl podceňované reprezentaci svého odvěkého rivala, Pákistánu. A byla to porážka rozdílem třídy – indickým nadhazovačům se nepodařilo vyoutovat ani jediného pákistánského pálkaře a hráči v zelených dresech tak dokráčeli k pohodlnému vítězství. Jenže porážka vyvolala nepokoje na mnoha místech Indie.
Za obzorem
Konflikty, politika i kultura – pečlivé analýzy z opomíjených koutů světa. Posouváme horizonty zahraničního zpravodajství.
Konflikty, politika i kultura - pečlivé analýzy z opomíjených koutů světa
Posouváme horizonty zahraničního zpravodajství.
„Nebojte se nás.“ V Jihoafrické republice má pětina dospělých HIV, boj s virem komplikuje i pandemie
Nejmladšímu řečníkovi 13. mezinárodní konference o AIDS bylo 11 let. Jihoafričan Nkosi Johnson se s HIV narodil. Kvůli diagnóze ho později odmítli přijmout i do školy. „Chodíme, mluvíme, máme potřeby jako kdokoliv jiný. Nebojte se nás, jsme všichni stejní,“ řekl na závěr svého vystoupení, ve kterém mluvil o své nemoci, o smrti biologické matky a adoptivní mámě Gail. To se ale psal rok 2000, jen o rok později zemřel. Nkosi je dodnes tváří boje za práva pacientů s HIV/AIDS.
V Jihoafrické republice žije v současné době asi 7,5 milionu lidí s virem HIV
Zatímco na přelomu tisíciletí se pacienti i neziskové organizace pečující o ně potýkali se šikanou úřadů, dnes se zapojují do největšího programu proti šíření HIV na světě. Pořad Za obzorem připravila Kateřina Havlíková.
Do 20 let zmizí čtyři země. Tichomořské ostrovy naplno pociťují dopady klimatických změn
Jednou z oblastí, na kterou už dnes těžce dopadá klimatická změna, jsou tichomořské ostrovy. Jedná se o malé země, které samy produkují naprosto minimální množství skleníkových plynů, přesto jsou to právě obyvatelé Mikronésie, Melanésie a Polynésie, kteří se musejí přizpůsobovat s nemalými obětmi rychle se měnícím přírodním podmínkám. Co to obnáší a pro které země budou dopady změny klimatu nejspíš brzy fatální?
Libanon nastartoval změny. Jestli se „pohnou ledy“, to se uvidí
Volby v Libanonu nedopadly pro hnutí Hizballáh a jeho spojence nejlépe. Do parlamentu se tam také dostaly nové a neokoukané tváře, které chtějí zemi změnit k lepšímu. Je to ale vůbec možné? Téma pro pořad Za obzorem. Připravil Jiří Klečka.
Válka na Ukrajině vrací do hry i venezuelskou ropu
Válka na Ukrajině má nečekané dopady na druhém konci planety. Kvůli snaze zbavit se závislosti na ruské ropě se na světové trhy pokradmu vrací jeden z nejtvrdší autoritářských režimů, kterým je Venezuela prezidenta Nicoláse Madura.
Přesný počet Číňanů v Nigérii není známý
Odhadem jich tam žijí desítky tisíc. Jsou to úředníci, poradci, podnikatelé, technici. Přicházejí sami nebo následují zakázky, které čínské společnosti v Nigérii získávají. Ty se často týkají strategické infrastruktury, na jejíž výstavbu si vláda od Pekingu půjčuje. Podmínky splácení jsou přitom často nejisté a můžou vést k vážným problémům. O pronikání Číny na africké trhy natáčela Kateřina Havlíková.
Bourání mešit jako cesta k moci. Hinduističtí nacionalisté svádí boj o výklad dějin
„Bohové musí být každý den uctíváni všemi předepsanými obřady. Je to jejich právo!“ S těmito slovy zahájil o víkendu jeden z indických svatých mužů protestní hladovku. Chce donutit úřady, aby mu povolily provést obřady k uctění údajného idolu boha Šivy nalezeného v mešitě Džňánvápí ve městě Váránasí. Přiživil tak mezináboženský konflikt, který hrozí přerůst v otevřené násilí. Nebylo by to v indické historii poprvé.
Napjaté vztahy na Blízkém východě už desetiletí urovnává Omán
Zásluhu na tom má tamní sultán, který byl současně nejdéle vládnoucím monarchou v regionu. V pořadu Za obzorem se na tuto klidnou zemi v oblasti zvratů podíváme zblízka. Připravil Jiří Klečka.
Národní stát Tuaregů a ostatních zemí Sahelu se jmenuje Azawad a nezávislost vyhlásil před 10 lety
Jeho existenci ale mezinárodně nikdo neuznal. Co vedlo k povstání, jakou šanci měli povstalci a jakou roli hrála Libye a její tehdejší vůdce Muamar Kaddáfí, shrne se svým hostem Zdeněk Novák.