3. květen 2022

Poslechněte si podcast: Já už v životě psal všechno, i smuteční řeč

Rádi byste napsali knihu? A nevíte jak na to? A co kdyby ji někdo napsal za vás? I tím se živí Jihočech Václav Votruba. Kromě tvorby reklamních textů a tiskových zpráv je schopný dodat i knihu na klíč. Jak říká, každá zakázka je pro něj výzvou.

25:36

Dopolední host

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.

Web

Před dvěma dny 32:43

Břicho dětem, hřbet do tataráku. Překonejte předsudky a dejte si kapra, říká šéf rybářského sdružení

Už spolu s Československou republikou vznikla v roce 1918 i organizace sdružující rybáře a poskytující jim podporu. Jmenovala se Československá ústřední jednota rybářská. Po roce 1989 na ni navázalo Rybářské sdružení České republiky, které sídlí v Českých Budějovicích. Jihočeský kraj si toto republikové centrum zasloužil svou trvající a vynikající rybníkářskou tradicí.

Před pěti dny 29:48

Nádherná doba plná svobody. Osobní román o dospívání v 90. letech napsal Radim Bártů

Románovou prvotinu vydal bývalý rozhlasový moderátor, dnes televizní redaktor Radim Bártů. Jeho Poslední pomazlení je kniha o několika teenagerech, kteří připravují divadelní představení, shánějí do něj rakev, tu sice získají, ale zase o ni přijdou. V závěru dospějí k názoru, že jsou přece herci a tu rakev zahrají! Možná spolu s tím jistým způsobem dospějí. Román je napsán bohatým, obrazným jazykem, ale tak peprně, že není pro každého.

Před šesti dny 25:31

Víte, co je grumle? Lidové nástroje spojuje Tomáš Kočko & Orchestr třeba i s beatboxem

Patnáct alb, pět nominací na Anděla, dvě nominace proměněné, několikeré umístění v top dvacítce evropské world music – to je dosavadní bilance kapely Tomáš Kočko & Orchestr. Moravský písničkář se rád inspiruje lidovou muzikou, pradávným odkazem předkřesťanských kultur i možnostmi nejrůznějších hudebních nástrojů.

Před týdnem 27:53

Je to mžik. Je to tiché a fatální. Mnoho lidí se utopí i doma na zahradě, upozorňuje záchranář

Na přední místa evropských statistik nás řadí zhruba 200 utonulých Čechů ročně. Máme víc těchto fatálních událostí než lidnaté Německo a některé přímořské státy. V polovině případů se lidé utopí ve volné vodě, řada tragédií se ale stává doma. Upozorňuje na to vodní záchranář Jan Sedláček, který se coby místopředseda Asociace instruktorů vodní záchrany a soudní znalec věnuje i prevenci v projektu Bezpečné dětství – U vody bez nehody.

Před týdnem 21:17

Myslela jsem si, že budu rozverná stará dáma, ale dáma nejsem, směje se spisovatelka Hana Hosnedlová

Životní jubileum ji neděsí. Jak říká, svůj věk si poctivě odžila. Teď doufá, že jí zdraví ještě dovolí podnikat všechno, co má ráda. Novinářka, spisovatelka, rozhlasová sloupkařka, vášnivá cestovatelka a celoživotní trampka Hana Hosnedlová slaví pětasedmdesátku.

Před týdnem 22:13

Jaroslava Pixová z Putimi se tak dlouho dívala z okna svého domu na Blanici, až o ní začala psát

Příběh pravdivý o tom, jak se topil Vojtěch Lanna na Lipovském mlýně a jak to všechno dopadlo, se dozvíme z jedné rodinné kroniky a také od ženy, která příběhy kolem Vltavy mapuje...

Před týdnem 28:29

Úniková cesta ukryté parašutisty z pekla nevyvedla

18. června je to osmdesát let od chvíle, co v kostele v Resslově ulici v Praze zahynulo sedm československých parašutistů, dva z nich provedli atentát na Heydricha. Měli možnost úniku, ukazuje moderní výzkum. Zřejmě ji nestačili využít.

Před 2 týdny 27:42

Špekové knedlíky jsou na táboře zárukou dobrovolného poledního klidu, směje se Petr Stupka

Petra Stupku znáte jako rozhlasového „kuchařského čaroděje“, ale celý život plane i pro táborničení. V jihočeské oblasti České tábornické unie býval náčelníkem, teď plní roli revizora. Zároveň se dál podílí na klubové činnosti, na práci s dětmi i na přípravě letních táborů. Těch letos unie na jihu Čech chystá devatenáct.

Před 2 týdny 26:13

Toulání jako přidaná hodnota. Toulava láká na stezku údolím Lužnice i pouť po církevních památkách

Na pomezí jižních a středních Čech, od Tábora až k nám, od Sedlčanska po Bechyni a od Milevska po Mladou Vožici leží kraj, který zůstává turisty pořád trošku zapomenut. A to i přesto, že může nabídnout hluboká říční údolí, husté lesy, výhledy ze zelených kopců, památky i světové turistické trasy – Toulava.

Před 2 týdny 27:28

Za současného stavu je MHD neudržitelná, myslí si šéf českobudějovického dopravního podniku

Dopravní podnik v jihočeském krajském městě omezil tři páteřní spoje. Dočasně. Zatím počítá s tím, že je do plného provozu vrátí po prázdninách. Důvodem byl totiž akutní nedostatek řidičů, který řeší. Jsou tu ale i další, dlouhodobější a vážnější, důvody, proč by naopak mohlo dojít k ještě většímu zeštíhlení veřejné dopravy. Přiznává to předseda představenstva Dopravního podniku města České Budějovice Slavoj Dolejš.