Ranní Plus
12. říjen 2023

Poslechněte si podcast: Izraelským studentům na českých univerzitách začaly chodit povolávací rozkazy

Konflikt na Blízkém východě dopadá i na izraelské studenty v Česku. Po teroristických útocích hnutí Hamás už některým z nich začaly chodit povolovácí rozkazy do armády. České univerzity proto řeší, jak můžou Izraelcům pomoct.

02:52

Ranní Plus

Vydává: Český rozhlas

Každé všední ráno od 6 do 9:30 a také v sobotu od 7 do 9:30 si můžete naladit živě vysílaný proud komentovaného zpravodajství s výrazným přesahem do publicistiky.

Web

Včera 12:26

Izrael je připraven prodloužit příměří až o pět dnů, říká česká velvyslankyně

Do konce příměří mezi Izraelem a Hamásem už zbývalo jenom pár hodin, když Katar oznámil, že dojednal jeho prodloužení o dva dny. Na svobodu se tak dostalo dalších 11 izraelských rukojmích a 33 palestinských vězňů, v obou případech převážně žen a dětí.

Před dvěma dny 24:30

Vše nemůžou platit občané, vláda selhala, tvrdí šéf KOVO. Ale oni nás neposlouchají, kontruje Kupka

Odboráři vyhlásili na pondělí 27. listopadu různé formy protestu. Premiér Petr Fiala (ODS) jim vzkázal, že jim nejde o úspory, ani o důchody, ale že mají vlastní politické ambice. „Ten výrok mne velmi překvapil a musím se proti němu ohradit. My nemáme žádné politické ambice. Většina kolegů jsou odboráři a usilujeme o to, aby nastal sociální dialog, abychom ve společnosti udrželi sociální smír,“ oponuje předseda odborového svazu KOVO Roman Ďurčo.

Před šesti dny 12:42

Velvyslankyně: Příměří by mělo začít platit v pátek ráno. Izraelci mají z dohody smíšené pocity

Izraelské rodiny, kterým ozbrojenci z Hamásu unesli blízké, už několik týdnů žijí v nejistotě. Ta by teď u části z nich měla skončit. Zatím ale není jasné, kdy přesně. Izraelský poradce pro národní bezpečnost řekl, že první rukojmí nebudou propuštěni dřív než v pátek. Izrael a Hamás se dohodly na jejich propuštění výměnou za propuštění 150 palestinských vězňů a taky za čtyřdenní příměří v Pásmu Gazy. Zatím ale není jasné ani to, kdy začne toto příměří platit.

Před týdnem 06:16

Analytik: Západ je z postupu Ukrajiny zklamaný. O podobě pomoci rozhodnou prezidentské volby v USA

Americký ministr obrany Lloyd Austin navštívil Kyjev, aby do země doručil balíček materiální pomoci v hodnotě 100 milionů dolarů. „Po stránce materiální je určitě důležitý, nicméně rozhodně není tak velký, jak by mohl být,“ říká analytik Michal Smetana z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. „Klíčový je podle mě politický rozměr.“

Před týdnem 04:03

Zuzana Čaputová: Demokracie je proces. I když jsme ji získali, neznamená to, že nám zůstane navždy

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová položila v předvečer 17. listopadu věnec k památníku na pražské Národní třídě. Uctila tak památku výročí takzvané sametové revoluce. Jako slovenská prezidentka to udělala naposledy. Před nedávnem totiž oznámila, že do funkce znovu kandidovat nebude. Během návštěvy Prahy poskytla také exkluzivní rozhovor Českému rozhlasu.

Před 2 týdny 13:31

Protest lékařů hrozí i po schůzce s ministerstvem. „V návrhu chybí otázka mezd,“ míní lékař Přáda

Ministerstvo zdravotnictví a zástupci lékařů se nedohodli na změnách v odměňování. Pondělní jednání skončilo bez výsledku. Pořád tak hrozí, že část lékařů přestane od prosince na protest sloužit přesčasy v nemocnicích, což by omezilo neakutní péči.

Před 2 týdny 14:08

Nemocnice Šífa v epicentru bojů: Bez léků a šance k evakuaci nejde nic dělat, míní Lékaři bez hranic

Dvě největší nemocnice v Gaze přestaly fungovat, uvedla to Světová zdravotnická organizace. Desítky pacientů včetně předčasně narozených dětí podle jejich informací můžou brzy zemřít. Podle palestinských úřadů už zemřelo z důvodu nedostatku elektřiny třetí novorozeně v inkubátoru.

Před 2 týdny 06:38

Velíšková z Charity: Humanitární situace v Gaze je katastrofální. Boje znemožňují většinu naší práce

Paříž hostí mezinárodní humanitární konferenci o Gaze. Jejím cílem je usnadnit přístup humanitární pomoci obyvatelům Gazy. Konference se v Paříži zúčastní na 80 zástupců humanitárních organizací a států. „Vzhledem k tomu, že se Izrael neúčastní, těžko říct, co si od toho lze slibovat,“ soudí regionální manažerka Charity pro Blízký východ Kateřina Velíšková.

19. říjen 2023 11:29

V Gaze docházejí léky. Pacienti jen sedí v čekárně a křičí v agonii, říká Bendl z Lékařů bez hranic

Americký prezident Joe Biden při své návštěvě v Izraeli potvrdil ekonomickou a vojenskou pomoc pro izraelskou armádu, zároveň avizoval finanční podporu vysídleným palestinským civilistům. Rovněž vyzval obě znepřátelené strany k omezení nenávistných projevů, dodržování válečného práva a úctě k lidské důstojnosti bez ohledu na náboženství nebo etnikum.

12. říjen 2023 02:59

Pozemní operaci izraelského vojska si přeje hlavně Hamás, míní vojenský analytik Vojáček

Hostem Ranního Plusu byl i vojenský analytik Jiří Vojáček.