- Podcasty
- Mozaika
Poslechněte si podcast: Izraelský spisovatel Etgar Keret
Na jaké nejbizarnější otázky kdy odpovídal? Mění se jeho humor s věkem? A jak se staví k politické i jiné korektnosti, zejména pokud její aplikace zasahuje do umění? Na to se izraelského povídkáře Etgara Kereta ptala amerikanistka Hana Ulmanová.
Mozaika
Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.
80. léta
Ve třetím díle seriálu se ohlédneme za další tvůrčí etapou významného dramatika. Jeho zájem o otázku lidských práv v totalitních systémech bývalého východního bloku jsme sledovali v minulém díle. Dnes se soustředíme na další důležitý aspekt jeho tvorby: jazyk. A to opět na pozadí dobových souvislostí. Stoppardovský cyklus pro vás připravuje Šárka Švábová.
70. léta
Včera oslavil Tom Stoppard 85. narozeniny a my se ohlédneme za dalšími jeho tvůrčími peripetiemi. V minulém díle byl jeho dramatický rukopis připodobněn k dílu Václava Havla. Podle Stopparda u něj právě četba Havlových her vyvolala zvýšený zájem o rodnou zem. Jak se to projevilo, to vám nastíníme v druhém dílu seriálu Šárky Švábové o životních i uměleckých spádech významného britského dramatika českého původu.
Sochař Vladimír Škoda
Patří k předním českým umělcům současnosti. Svůj život i tvorbu spojil s Francií, kde se usídlil na konci 60. let. Tvoří, instaluje a vystavuje nejen v Evropě, ale po celém světě. Jeho díla můžeme pravidelně vidět na prestižních uměleckých veletrzích.
Výtvarnice Tereza Lochmannová
Patří k mladým umělkyním, kterým se podařilo prosadit i v zahraničí. Tereza Lochmannová vystudovala prestižní akademii Ecole des Beaux-Arts v Paříži. Dnes pracuje střídavě ve Francii i v České republice. Letos se stala laureátkou ceny Vladimíra Boudníka. Nevěnuje se však jen grafice...
Skladatel Jan Krejčík
Vystudoval dirigování na pražské HAMU pod vedením Jiřího Bělohlávka, skladbu se ale rozhodl studovat ve Francii. Po několika letech navíc obdržel prestižní dvouleté umělecké stipendium v Casa de Velazquez. Teď už více než deset let působí ve Francii, kde se věnuje nejen skladbě, ale je i součástí uměleckého souboru Rés(o)nances.
Spisovatel Pavel Hak
Vydal pět románů, ve kterých reaguje na realitu a tragédii dneška. Všechny se ze svých francouzských originálů dočkaly i českých překladů. Tak se dílo česko-francouzského spisovatele Pavla Haka může přiblížit i českým čtenářkám a čtenářům. Přes třicet let žije ve Francii, tématu znovunalezení svých kořenů se ale nikdy nevěnoval. Nejspíš až teď v připravovaném šestém románu.
Spisovatelka Lenka Horňáková-Civade
Dvě kultury i dva jazyky propojuje ve své tvorbě spisovatelka Lenka Horňáková-Civade. „Francouzština mi dala svobodu. Byl to prostředek, jak vyjádřit smutek, popsat krutost, ale i lásku,” tak o svém románu Marie a Magdalény mluví autorka, česko-francouzská spisovatelka, ale i malířka, Lenka Horňáková-Civade. Za tento román v roce 2016 získala prestižní Renaudotovu cenu gymnazistů.
První obrysy portrétu Toma Stopparda a 60. léta
Tom Stoppard, zlínský rodák, který vyrůstal v britském Bristolu a dobyl si věhlasu po celém světě, slaví v neděli 85. narozeniny. Životní peripetie a osudy děl slavného dramatika sleduje redaktorka Šárka Švábová v našem novém cyklu. Oslovila za tím účelem řadu uměleckých osobností, které jsou s jeho tvorbou spjaty. A vy si díky nim můžete postupně o ní poskládat vlastní obrázek.
Změna soutěže a nové místo setkávání filmových fanoušků a tvůrců
Změna soutěže a nové místo setkávání filmových fanoušků a tvůrců – to jsou zásadní změny v organizaci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Začíná dnes.
Klavíristky Zora a Nora Novotné – studentky konzervatoře v Lutychu
Jako malé popostrčení pro mladé muzikanty popisují belgičtí pořadatelé soutěž pro studenty královských konzervatoří “Génération classique”. Hlavní odměnou pro vítěze je letní turné po profesionálních scénách. Laureáty prvního ročníku soutěže se staly dechový kvintet Et caetera a Duo Novotná. Sestry Novotné přizval k rozhovoru Martin Luhan.