Osudové ženy
3. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Ivana Trumpová: Svůj americký sen nejenom snila, ale i aktivně tvořila

Se stříbrnou lžičkou v puse se tato zlínská rodačka nenarodila. Už od dětského věku byla zvyklá tvrdě pracovat – ve škole, v bazénu i po nocích na lyžařském svahu. Největším jejím cílem ale bylo žít ve svobodné zemi. Cílevědomost, houževnatost a pracovitost jí byly vlastní, i když se jejím vyvoleným stal miliardář Donald Trump. V dokudramatu účinkují Dana Černá, Ivana Jirešová nebo Viktor Dvořák. Hovoří novinářka a publicistka Irena Cápová.

28:36

Osudové ženy

Vydává: Český rozhlas

Populárně-naučný seriál připomíná výjimečné ženy našich zemí v dobových souvislostech a kontextu jejich života nebo tvorby. Součástí každého pořadu jsou i dobové zvukové materiály.

Web

Před dvěma dny 27:40

Anna Falcká: Milující manželka, nebo travička Karla IV.?

Manželství s dcerou nepřítele trvalo jen necelé čtyři roky. Proč zemřela druhá ze čtyř manželek Karla IV. tak mladá? V dokudramatu účinkují Tereza Richtrová, Viktor Dvořák nebo Michal Zelenka. Hovoří historička Eva Doležalová.

Před týdnem 25:50

Olga Havlová: S prezidentskou kandidaturou Václava Havla nesouhlasila

Manželství s disidentem a pozdějším prezidentem Václavem Havlem nebyla žádná idylka. Olga Havlová přese všechno zůstala lidská. A právě svým obyčejným lidstvím okouzlila davy. V dokudramatu účinkují Kristýna Frejová, Jana Stryková nebo Václav Šanda. Hovoří historik Michal Stehlík.

Před 2 týdny 27:53

Suzanne Renaud: Po Mnichovu se rodilá Francouzka za svou zemi hodně styděla

Básně psala ve francouzštině, většinu svých dnů ale prožila v Československu. I za cenu odloučení od své rodné Francie navždy spojila svůj život s domovem svého muže, básníka, grafika a překladatele Bohuslava Reynka. V dokudramatu účinkují Zuzana Kajnarová, Ondřej Kepka a Jan Kačer. Hovoří romanistka a autorka knihy Suzanne Renaud/Petrkov 13 Lucie Tučková.

Před 3 týdny 26:59

Marie Švermová: Z přesvědčené komunistky chartistka. Odmítnutí ministra ji málem stálo život

Portrét poválečné poslankyně Národního shromáždění a členky ÚV KSČ odsouzené v 50. letech během politických procesů. Komunistické přesvědčení Marii Švermovou provázelo celý život. Prožila ho na výsluní i ve stínu. Také její milostné vztahy proběhly vlastně pouze v prostředí strany. Byla přitažlivá, a to jí taky málem stálo život... V dokudramatu účinkují Jitka Ježková, Martin Myšička, Aleš Procházka a Alexej Pyško. Hovoří historik Michal Stehlík.

17. prosinec 2022 25:43

Gerty Coriová: Zasáhla do dějin vědy. Češi ale na pražskou rodačku a nobelistku zapomněli

Vědě zasvětila celý svůj život. Zabývala se fyziologií, biochemií a medicínou. Za svoji práci získala prestižní Nobelovu cenu za vědu a výzkum. V USA, kde tahle pražská rodačka žila, platila za vědeckou hvězdu. V dokudramatu účinkují Jan Teplý ml., Dana Černá a Lukáš Hlavica. Hovoří historik Michal Stehlík.

10. prosinec 2022 27:11

Ludmila Mojžíšová: Léčila tisíce pacientů. Co je trápí, poznala i přes dveře

Nazývali ji šarlatánkou. Vadil jim její svérázný slovní projev i úspěchy. Ona ale ve svojí rehabilitační metodu věřila. Díky speciální sestavě cviků dokázala pomoct stovkám žen otěhotnět, tisícům dalším zbavit se bolesti. Její metoda byla uznána oficiálně za léčebnou až po revoluci v roce 1991. V dokudramatu účinkují Jitka Smutná, Viktor Dvořák nebo Dana Černá. Hovoří publicistka Olga Strusková.

26. listopad 2022 27:23

Fotografka Emila Medková: V jejích fotografiích se člověk našel, nebo úplně ztratil

Svým fotoaparátem dokázala zachytit svět okolo sebe tak, že je obdivován jak v tuzemsku, tak v zahraničí. K jejímu rukopisu neodmyslitelně patří fascinace stínem a prostými věcmi, za kterými dokázala vidět ještě jiný, magický, imaginativní surreálný svět. V dokudramatu účinkují Klára Cibulková, Petra Bučková nebo Daniel Bambas. Hovoří literární a výtvarný historik Radim Kopáč.

12. listopad 2022 27:00

Jiřina Petrovická: Královna dabingu i symbol komunistických výhod

Vůně líčidel ji uchvátila už v dětství. Přestože se postupně stala i filmovou a rozhlasovou herečkou, divadlo pro ni bylo na prvním místě po celou dobu její dlouhé kariéry. V dokudramatu účinkují Klára Cibulková, Petra Bučková nebo Simona Postlerová. Hovoří historička Michaela Košťálová.

29. říjen 2022 29:06

Gusta Fučíková: Pomáhala měnit osud republiky. Od demokracie k totalitním praktikám sovětského typu

Česká publicistka, nakladatelská redaktorka a přesvědčená komunistka se do historie zapsala jako strážkyně odkazu a budovatelka mýtu kolem svého manžela Julia Fučíka, ikony komunistického režimu. Ona sama se stala národní vdovou. V dokudramatu účinkují Marie Poulová, Klára Oltová nebo Růžena Merunková. Hovoří historik Jiří Pernes.