Epizoda 612. květen 2021

Poslechněte si podcast: Ivana Leidlová ad Rusalka v parku 28.8.2021

Letošní desáté výročí své činnosti oslaví nezisková organizace Zámek Liteň spolu s Festivalem Jarmily Novotné mimořádným open air koncertem Rusalka v parku.

11:40

Live rozhovory

Vydává: Classic Praha

Rozhovory o aktuálním dění v kultuře, nových premiérách, chystaných koncertech, vycházejících nahrávkách. Vše, co vám možná uniklo v live vysílání Classic Praha.

Web

Epizoda 191Před třemi dny 11:00

Ředitel festivalu Prague Sounds Marek Vrabec o Koncertě pro Evropu 2.9.2022

V pátek 2. září se bude ve 20 hodin u příležitosti předsednictví České republiky v Radě Evropské unie a za podpory hlavního města Prahy konat na plovoucí scéně na hladině Vltavy u Slovanského ostrova Koncert pro Evropu. Vystoupí na něm Česká filharmonie, Pražský filharmonický sbor a sólisté a pod vedením Semjona Byčkova provedou mj. Janáčkovu monumentální Glagolskou mši. Koncert pořádá festival Prague Sounds.

Epizoda 193Před týdnem 06:00

Letní Letná. Cirkusová atmosféra obsadí na tři týdny Letenské sady

Začíná mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná, festivalovou atmosférou naplní Letenské sady od 11. do 31. srpna. Úvod 19. ročníku obstarají švédští miláčci publika Cirkus Cirkör, kteří se vrací s novou verzí svého hitu Knitting Peace. Následuje zahájení přístupné široké veřejnosti zdarma v podobě oslnivé a ohňové Propane Punk show. Na Letní Letnou míří umělci celkem z 18 zemí světa, včetně takových zahraničních hvězd, jakými je francouzská legenda oboru Johann Le Guillerm či temperamentní soubor Compañía de Circo "eia" ze Španělska. Českou scénu otevírá soubor AirGym Art Company s premiérou NonSen(s) a hned v šesti sólech se představí novocirkusové umělkyně. To nejlepší z českého nového cirkusu obsadí kromě šapitó také 3 venkovní scény, kde festival nabídne 8 představení pro veřejnost zdarma. Festival dopřeje zážitky i dětem, a to na samostatné scéně s více než 86 představeními pro nejmenší.

Epizoda 192Před týdnem 03:46

Výtvarník Pavel Štastný o české výstavě streetartových děl v Paříži

Pavel Šťastný je český výtvarník, designér a typograf. Specializuje se především na tvorbu log. Mezi jeho nejznámější výtvory patří například logo Občanského Fóra, Seznam.cz nebo sítě Datart. Výtvarně ztvárnil televizní pořad Banánové rybičky, desku kapely Mig 21 a v roce 2019 spolu s třiceti výtvarníky ze třiceti zemí maloval Lennonovu zeď. Jeho nejnovějším projektem je česká výstava streetartových děl v Paříži, vytvořená k půlročnímu předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Umělecký soubor několika maleb, který inicioval český velvyslanec ve francouzské metropoli Michel Fleischmann, nese název „Galerie Le Mur - Liberté et énergie“ a nachází se na plotě českého velvyslanectví na dohled od Eiffelovy věže.

Epizoda 190Před 2 týdny 09:48

Dirigent Jakub Hrůša provede s Vídeňskými filharmoniky Káťu Kabanovou

Netrpělivě očekávaná premiéra opery Leoše Janáčka proběhne 7. srpna. Na Salcburském festivalu, který je spojen s největšími dirigentskými legendami jako Toscanini nebo Karajan, vystoupí Jakub Hrůša poprvé. Debutové působení českého dirigenta Jakuba Hrůši na Salcburském festivalu se nese ve znamení spolupráce předních světových uměleckých osobností a těles: režie se ujal světoznámý Barrie Kosky, hrát budou Vídeňští filharmonikové. Spolu se sopranistkou Corrine Winters, která ztvární titulní roli Káti, se představí Evelyn Herlitzius jako Kabanicha, David Butt Philip jako Boris, Jaroslav Březina jako Tichon, Benjamin Hulett jako Kudrjáš, Jarmila Balážová v roli Varvary a Jens Larsen jako Dikoj.

Epizoda 189Před 2 týdny 04:22

Koordinátorka akce Cihlafest Soňa Cimalová o Cihlafestu na Slapech 6.8.2022

Rozlehlá farní zahrada poblíž Slapské přehrady se na jeden den promění v místo pro pobavení a setkání milovníků divadla a muziky. Na dvou scénách se 6. srpna představí kapely nejrůznějších žánrů, divadla, žongléři, artisté. Návštěvníci se mohou těšit na Cirk la Putyka a jeho cirkusovou expedici "Kaleidoscope" a mnoho dalších umělců. V sobotu 6. srpna se od 11 hodin koná na zahradě Chráněného bydlení Fara nedaleko od Slapské přehrady tradiční benefiční festival CIHLAFEST. K letní prázdninové sobotě tento festival už prakticky neodmyslitelně patří. Ani letošní léto se bez festivalu zkrátka neobejde, a tak se první srpnovou sobotu sejdou herci, hudebníci, artisté a nabídnou návštěvníkům pestrou mozaiku kulturního programu.

Epizoda 188Před 2 týdny 04:21

Umělecká vedoucí souboru Collegium Marianum a dramaturgyně festivalu Letní slavnosti staré hudby Jana Semerádová o závěrečném koncertu letošního ročníku

Festival Letní slavnosti staré hudby se přehoupl do druhé poloviny a blíží se k velkému finále v podání rezidenčního ansámblu Collegium Marianum v čele s Janou Semerádovou a italské sopranistky Roberty Mameli. 4. srpna v kostele sv. Šimona a Judy na koncertu s názvem Canto della Ninfa společně nabídnou výběr z děl velikánů barokní opery Antonia Vivaldiho a Georga Friedricha Händela. Zazní například árie z Vivaldiho oper L’Olimpiade a La fida ninfa či Händelových oper Lotario nebo Il pastor fido, které doplní Vivaldiho flétnové koncerty Il gardellino a La tempesta di mare.

Epizoda 187Před 2 týdny 08:04

Ředitelka a režisérka Divadla MA Marianna Arzumanová o srpnových večerech divadla v Grébovce

Premiéru komedie přímo stvořené pro letní scénu, ale i další inscenace uvede o srpnových večerech pražské Divadlo MA na Letním divadle v Grébovce. Od 1. do 26. srpna již potřetí nalezne své sezónní působiště ve venkovním prostoru Grotty a díky tomuto půvabnému i působivému místu tak pro uváděné hry spontánně navodí atmosféru renesanční Itálie, která navíc dokonale ladí s letními večery. Program láká na 11 představení nejúspěšnějších inscenací souboru. Zahájí jej hudebně-dramatický Gramofon v českém i anglickém znění, na něj naváže premiéra komedie Lásky hra osudná, následuje oblíbená prvotina divadla Buenos Aires, vystupte!. Druhá polovina měsíce bude patřit nadčasové politické satiře Zabít draka či humorné i absurdní Polyfonii.Čechov.cz, v samém závěru rovněž hudebnímu recitálu Igora Šeba.

Epizoda 186Před 3 týdny 07:38

Hlavní sbormistr PFS Lukáš Vasilek o tradičním hostování sboru na rakouském festivalu v Bregenz

Na letošním ročníku bude Pražský filharmonický sbor účinkovat v Pucciniho opeře Madama Butterfly i opeře Siberia (Sibiř) Umberta Gioardana. Tato Giordanova méně známá opera o třech dějstvích na libreto Luigiho Illicy měla premiéru 19. prosince 1903 v milánské La Scale. Nyní se prostřednictvím festivalu Bergenz vrací na operní pódia.

Epizoda 18019. červenec 2022 11:27

Varhanice a ředitelka MH Varhanního festivalu Irena Chřibková o letošním ročníku

Posláním Mezinárodního varhanního festivalu v bazilice sv. Jakuba v Praze je představit špičkové světové varhanní umění v srdci Evropy, představit bohatost a barevnost velkých svatojakubských varhan, které zní vždy originálně a nově. Je to také příležitost navštívit jeden z nejpozoruhodnějších pražských chrámů s bohatou historií a opředenou řadou legend s nevšedním interiérem a proslulou akustikou. Tato přehlídka světového varhanního umění je jedinou v takovémto rozsahu v našem hlavním městě a zřetelně obohacuje pražský kulturní život v měsících srpnu a září.

Epizoda 18519. červenec 2022 07:45

Josefína Knoblochová ad Letní slavnosti staré hudby

Letošní ročník festivalu Letní slavnosti staré hudby otevře 19. července přední vlámský vokální soubor Dionysos Now!. Ten v působivých prostorách kostela Panny Marie a slovanských patronů v Emauzském klášteře vzdá poctu jedné z nejvýraznějších skladatelských osobností 16. století – Adrianu Willaertovi, a také nejstaršímu hudebnímu nástroji – lidskému hlasu. Z pera vlámského hudebníka, jenž úctyhodných 35 let působil jako kapelník v benátské bazilice sv. Marka, přednese soubor Dionysos Now! sekvence z chorálů, které vystřídají průzračné, kontrapunkticky propracované polyfonní části mše a moteta či melodicky svěží madrigaly.