Rozhlasový sloupek
4. září 2023

Poslechněte si podcast: Ivan Mls: Nový školní rok

Tak, dneškem počínaje konečně zase můžeme přestat závidět dětem jejich souvislé dlouhé volno. Prázdniny skončily, začíná jim nový školní rok. Upřímně se přiznám, že jsem původně chtěl přestat závidět už v pátek 1. září.

02:34

Rozhlasový sloupek

Vydává: Český rozhlas

Krátké glosy, které píší a poté i čtou zajímavé osobnosti našeho kraje.

Web

Dnes 01:57

Martina Adlerová: Sebeovládání

Sebeovládání se dneska už moc nenosí. Je to buržoazní přežitek, asi tak jako dechová hudba a rumové pralinky. Máme prý projevovat své emoce, jinak si podle psychologů zaděláváme na pořádný průšvih.

Včera 02:32

Pavel Kroneisl: Co s sebou na pustý ostrov

Nedávno jsem uklízel ve skříni a narazil jsem na hodně staré číslo kdysi velice oblíbeného a řekl bych do jisté míry volnomyšlenkářského časopisu Mladý svět. Kromě dalších zajímavostí v něm byla i anketa mezi našimi známými osobnostmi, v níž odpovídaly na otázku: Které tři knihy byste si s sebou vzali na pustý ostrov a proč?

Před čtyřmi dny 01:53

Martina Adlerová: Tady zůstaneme

Kdysi jsem v nějaké galerii zůstala stát před obrazem, který vypadal jako malovaný pod stromem. Nad hlavou vám visela větev, jenom jste ji odhrnuli, a naskytnul se vám dechberoucí výhled do dálky. Malebná kopcovitá krajina, nikde ani stopa po civilizaci. Mrkla jsem na popisek a ten obraz se jmenoval přesně tak, jak jsem se v tu chvíli cítila: Tady zůstaneme.

Před pěti dny 02:02

Hana Hosnedlová: Opálová horečka

Každý z nás asi někdy četl nějakou knížku o „zlaté horečce“ nebo viděl film. I mě postihla, když jsem byla kdysi s kamarádkou v Severní Americe, přímo na Yukonu, v místech starých opuštěných nalezišť.

Před šesti dny 02:33

Jan Flaška: Inovační pud

Moje žena výborně vaří. Já umím uvařit jenom palačinky a pizzu z krabice. Nebýt jí, dávno bych zemřel na kurděje nebo na otravu igelitem. Její vaření má ale jednu zvláštnost.

Před týdnem 02:41

Zdena Kolářová: O chlebu

Chléb náš vezdejší dej nám dnes, prosí miliony křesťanů ve své modlitbě každý den o jídlo pro sebe a své rodiny. Často nejsou jejich modlitby vyslyšeny, a tak si lidé pomáhají všelijak.

Před týdnem 02:10

Jiří Březina starší: Klik-klak

Stroj času je zatím jen rekvizitou autorů fantastických románů, ale občas si v čase zacestujeme i bez něj. Mně se to stalo nedávno, když jsem v jakémsi internetovém hračkářství narazil na obrázek, který mě skokem vrátil o desítky let zpátky.

Před týdnem 02:43

Ivan Mls: Evropský den bez aut

Představte si, že dnes vstanete, vyjdete z domu a uvidíte jenom chodce, cyklisty, běžce, koloběžkáře, hromadná doprava pojede přesně načas, protože nikde nebudou žádné kolony, zácpy a bouračky.

Před týdnem 02:11

Zdena Kolářová: Rajská jablíčka

Čeština má spoustu drobných nuancí, chcete-li s její pomocí přesně vyjádřit situaci nebo popsat věc.

Před týdnem 02:03

Martina Adlerová: Matka kuchařka

Vyrostla jsem na domácí stravě a svým dětem jsem chtěla dopřát totéž. Jenže ouha: neumím vařit. I když se fakt snažím. Většinou místo takzvaného pokrmu připravím takzvaný recept, který se ve finále nedá pozřít.