Lupa.cz
12. září 2018

Poslechněte si podcast: Ivan Kuckir, Photopea

Vytvořil grafický editor, který využívají po celém světě statisíce lidí, a který je označován za "webový Photoshop". Na programu Photopea pracuje programátor Ivan Kuckir [https://www.lupa.cz/n/ivan-kuckir/] už pět let. "Dělal jsem na tom ve svém volné čase, už jsem s tím konečně spokojený," říká Ivan Kuckir v podcastu pro server Lupa.cz [https://www.lupa.cz].  

26:44

Lupa.cz

Vydává: Internet Info

Podcast serveru Lupa.cz, který sleduje dění nejen na českém internetu. Zpovídáme zástupce české e-commerce, IT scény, mediálních domů i osobnosti z dalších souvisejících oborů.

Web

Včera 53:10

Eva Krumpová (Český statistický úřad): K třídění dat používáme strojové učení a chystáme Portál respondenta

Jak probíhá a jak je zabezpečeno sčítání volebních výsledků? Jak se úřad vypořádal s DDoS útoky při letošní volbě prezidenta? A jak digitalizuje svou práci? Na dotazy Michala Bláhy z Hlídače státu odpovídá první místopředsedkyně Českého statistického úřadu Eva Krumpová.

Včera 01:29:27

AI rozevře nůžky mezi dobrými a špatnými vývojáři. V Netclubu debatovali Michal Pěchouček, Honza Sládek a Jan Macek

Nahradí AI vývojáře? Jak může zlepšit nebo zautomatizovat vývoj aplikací a softwaru? Bude možné, aby si s pomocí velkých jazykových modelů napsal kód v podstatě kdokoli? Jak generativní AI změní práci programátorů a jak ovlivní pozici juniorních vývojářů? Na diskusním setkání Netclu o tom diskutovali CTO bezpečnostní firmy Gen (dříve Avast) a profesor AI na ČVUT Michal Pěchouček, zakladatel a šéf startupu Contember Honza Sládek a spoluzakladatel a co-CEO firmy MAMA AI Jan Macek. Poslechněte si kompletní záznam diskuse.

Před třemi dny 41:58

Martin Kasa (Pilulka): Spousta investorů na našich akciích zajímavě vydělala

Lékárenská společnost Pilulka si chce jít na burzu pro další peníze. Při dalším úpisu chce nabídnout až půl milionu akcií. „Věříme, že bude o naše akcie zájem,“ říká Martin Kasa, spolumajitel a spoluzakladatel firmy. V podcastu pro server Lupa.cz [https://www.lupa.cz] vyvrácí informace, že je firma ve špatné finanční situaci. Ztrátu z loňského roku vysvětluje především náklady na rozšíření do Maďarska a do Rakouska.

Před 3 týdny 33:51

Tomáš Braverman (Heureka Group): Je poznat, že lidé nyní nakupují online levnější věci

Česká e-commerce scéna nezažívá příliš dobře období. Nákupy v tuzemských e-shopech klesají už několikátý měsíc v řadě. Změní se to, věří Tomáš Braverman, generální ředitel společnosti Heureka Group, která provozuje stejnojmenný srovnávač cen. V podcastu serveru Lupa.cz mluví i o nástupu velkých online tržišť nebo o žalobě, kterou Heureka Group podala na Google.

11. květen 2023 01:40:46

Největší riziko AI? Evropa si technologii nechala utéct a teď na ní vydělají Google a Microsoft

Zatímco v evropských institucích vrcholí příprava nařízení, která má v EU zregulovat AI, americké firmy bojují o to, kdo ovládne trh. Potvrzuje se letitá zkušenost: zatímco USA umí dobře vyvíjet globální IT služby, Evropa je dobrá jen v jejich regulaci, zaznělo na debatním setkání Netclub na téma „Jak zkrotit AI?“ [https://www.tuesday.cz/akce/jak-zkrotit-ai/]. Sešli se na něm náměstek ministra pro digitalizaci Ondřej Profant a Tomáš Mikolov, český vědec, který na vývoji AI pracoval v Googlu či Facebooku. Debata byla velmi zajímavá, poslechněte si její záznam:

13. duben 2023 47:57

Dominik Gazdoš (Knihobot): Možná z nás bude market place pro knižní vydavatele

Populární služba Knihobot, která se zaměřuje na prodej použitých knih, měla loni výrazné problémy. Musela propustit až třetinu lidí. Rychle se oklepala a slavila rekordní obrat. A letošek vypadá ještě mnohem líp, říká v podcastu pro Lupu zakladatel Dominik Gazdoš.

11. duben 2023 01:49:07

Nástup AI připomíná první fázi průmyslové revoluce. Jak generátory změní novinařinu?

Umělá inteligence v nejbližší době nenahradí novináře, shodli se v diskuzi Netclub technologičtí publicisté Petr Koubský a Pavel Kasík. Debata, kterou moderoval šéfredaktor Lupy David Slížek, se konala při příležitosti 25. narozenin serveru. Nabízíme její úplný záznam.

28. březen 2023 25:42

Jan Cibulka (iRozhlas): AI už v redakci testujeme. Články psát neumí, ale pomáhá s rutinou

AI nástroje jako je GPT, Whisper nebo Dall-E zpřístupnily novinářům zajímavé technologie i bez znalosti programování. Za odpoledne je dokáže zprovoznit kdokoliv, kdo umí napsat pár řádek kódu, říká datový novinář Českého rozhlasu Jan Cibulka, který v redakci serveru iRozhlas.cz [https://www.irozhlas.cz/] s AI pomocníky experimentuje. Nejde ale o to, aby generátory textu či obrázků nahradily v médiích novináře. „My spíš doufáme, že zafungují stejně, jako zafungovaly v médiích už v minulosti. Že novinářům umožní věnovat se sofistikovanějším úkonům a dělat zajímavější věci,“ vysvětluje.

2. únor 2023 49:40

Kryštof Zbytovský (Vodafone): Cloud šetří náklady za hardware i za softwarové licence

Jaké výhody a nevýhody má pro firmy přechod do cloudu, jak takový přechod v praxi vypadá a jaké útoky například na cloudové služby nejčastěji míří? Partnerem dnešního podcastu je firma Vodafone ČR.

22. leden 2023 31:16

Jiří Burýšek (Jirka vysvětluje věci): Práce na některých videích mi zabere i dvě stě hodin v kuse

Už dva roky novinář Jiří Burýšek vysvětluje na svém youtubovém kanálu různé věci, například to, jak se o 2. světové válce učí v Německu, nebo kdo jsou nejbližší spolupracovníci Vladimira Putina. Evidentně to jeho fanoušky baví, má jich už přes dvě stě tisíc.