Glosa Plus
9. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Ivan Hoffman: Nová doba

Kdysi dávno, když politika ještě měla nějakou prestiž, neměl politik právo chybovat. První chyba v kariéře bývala současně tou poslední. Egon Lánský, kdysi jeden z populárních redaktorů Svobodné Evropy, mi jednou vyprávěl příběh z doby, kdy se v emigraci dostal k novinařině ve Švédsku.

02:50

Glosa Plus

Vydává: Český rozhlas

Známé osobnosti glosují současné dění.

Web

Včera 03:19

Ondřej Neff: Nápad za milión

O víkendu jsem byl na Světu knihy v Plzni. Byl jsem tam už před lety, tentokrát poprvé v místě zvaném Depo2015. Je to hned vedle nádraží a kousek od pivovaru, ale navigace mě vedla přes hory a doly. Když jsem místním říkal, že se mi navigace zbláznila, ujistili mě, že je to teď v Plzni tak zašmodrchané, že jinudy to nejde.

Před čtyřmi dny 02:54

Eva Turnová: Umění bukovat

Blíží se křest nového alba naší kapely, který se koná v mém oblíbeném divadle s perfektním zázemím. Tím spíš nechci nikoho z týmu zatěžovat takovými trivialitami, jako jsou volňásky. Jenže být na guest listu kamarádčiny akce je výzva. Znám sama nejlíp, jak krutá je rána, když se člověk na jmenném seznamu nenajde.

Před pěti dny 03:52

Ondřej Vaculík: O té naší krizi

„Nevěřím vládě, že vyvede zemi z krize,“ četl jsem na Seznamu a říká to prý „boss z ODS“, Pavel Dlouhý, jinak předseda představenstva Regionální agrární komory a místostarosta Hluboké nad Vltavou. Upoutalo mě slovo boss, které znamená v kapitalismu šéf, a já si přitom vzpomněl na Děti z Bullerbynu, kde jeden z kluků se jmenuje Bosse, šéf to ale není, tím je spíše jeho bratr Lasse.

Před šesti dny 03:16

Ivan Hoffman: Televizní poplatek

Na debatě o zvýšení televizního poplatku je zajímavé, že o peníze lidem až na prvním místě nejde. Obočí se zvedá především těm, od kterých se chce, aby platili za něco, oč nemají zájem. Zákonodárci předpokládají, že kdo má možnost sledovat Českou televizi, ten tuto možnost také využívá.

Před týdnem 03:00

Iva Pekárková: O pravdě, lhaní a kecání

Před časem zaujala svět kniha amerického filosofa Harryho Frankfurta s názvem On Bullsh-t. Myslím, že bullsh-t nebo bullsh-tting se dá do češtiny dost přesně přeložit slovem kecy, kecání.

Před týdnem 03:33

Ondřej Neff: Garážový prodej

Do Ameriky jsem se poprvé podíval před 30 lety. Do Ameriky, tím chci říct do Spojených států, tak se to vžilo za dob minulých. Dívali jsme se za daleký obzor a tam někde byla Amerika jako zahrada plná zapovězeného ovoce. Nakonec jsem se tam tedy dostal.

Před týdnem 03:02

Eva Turnová: Zakutálený kondík

Ležela jsem na posteli v hotelovém pokoji, z hlavy mi stékaly pramínky krve a očima jsem marně hypnotizovala kliku u dveří. Nikdo z kluků z kapely za ní nevzal. Kdybych byla bývala chytla lano od dívčí skupiny Zuby nehty, rozhodně bych neumírala takhle opuštěná ve 13. patře tchajwanského hotelu.

Před týdnem 02:32

Ivan Hoffman: Nebojácný posel

Na drát elektrického vedení kousek od našeho domu usedl holub. Volným okem byly patrné kroužky na nohou. Jeden žlutý, druhý zelený. Zvětšení snímku pořízeného teleobjektivem umožnilo přečíst na zeleném kroužku číslice 0243.

Před 2 týdny 03:04

Iva Pekárková: Devalvace druhů

Před několika lety donesla manželka nadějného mladého mykologa svému drahému pytlík sušených hříbků. Pravých italských. Mykolog nelenil, analyzoval DNA ze svraskalých plátků hub… a objevil tři nové druhy rodu Boletus, pravděpodobně původem ze střední Číny. Psalo se o tom v londýnském Metru.

Před 2 týdny 03:38

Ondřej Neff: Příliš krásný sen

Vědci odhalili na dně oceánu záhadnou zlatou kouli, čtu ve zpravodajství. Taková zpráva mě nemůže ponechat v blaženě lhostejné náladě slunečného podzimu, který tak vtíravě připomíná léto. Obsahuje příliš mnoho prvků, které nacházejí v romanticky laděné mysli ozvěnu. Zlatá barva, první prvek. Zlato jako symbol bohatství a moci. Zlato jako cíl umístěný v neznámu.