- Podcasty
- Glosa Plus

Poslechněte si podcast: Ivan Hoffman: Nákupní strategie
Nákupní centra o železné neděli nepraskala ve švech. Možná budou trochu praskat ve švech o nedělích stříbrné a zlaté, ale možná také ne. Naše nákupní strategie se logicky přizpůsobuje objektivním okolnostem, ovlivňuje ji společenská atmosféra, naše očekávání, naděje či obavy.
Glosa Plus
Známé osobnosti glosují současné dění.
Eva Turnová: Svět podle Bíny
Během úklidu po vodovodní havárii na chalupě jsem narazila na první CD své kapely nazvané „Happiness is a learned condition“ neboli „Štěstí je naučený stav“. Je to citát mého oblíbeného spisovatele Toma Robbinse, který dál říká, že štěstí nezávisí na vnějších okolnostech a může být i trvalé, stačí se rozhodnout.
Iva Špačková: Neumíme diskutovat. Výměnu názorů bereme jako hádku. Je to cesta do pekel
Volba nového prezidenta nyní ještě více odhalila to, co nám vůbec nejde – diskutovat. Akademický slovník současné češtiny stručně definuje, že diskuze znamená rozhovor, při němž si dva nebo více lidí vyměňují názory na určité téma. Wikipedie heslo rozvádí a říká, že cílem diskuze není rozhodovat, nýbrž věc rozebrat z různých stránek, shromáždit argumenty a připravit půdu pro racionální rozhodnutí.
Ivan Hoffman: Cizí příběhy
Při dlouhých jízdách autem jsme toho kdysi hodně namluvili. Jednou to nekonečné vzpomínání a vyprávění příběhů už naše mladší dcera nevydržela a rezolutně prohlásila: „Mne ty vaše příběhy nezajímají. Chci mít vlastní!“ Tato její dětská rebelie se stala jedním z oblíbených příběhů, které si vyprávíme.
Eva Turnová: Umění odpouštět
Narazila jsem na zajímavý rozhovor s MUDr. Šulou o tom, že schopnost odpouštět má blahodárný vliv na náš imunitní systém. Tvrdí, že pociťovaná křivda je zbytečná, protože už se stala a nic na tom nezměníte, jen ji prožíváte znovu a znovu.
Ivan Binar: Odkaz Pavla Pecháčka
V 70. letech jsem vězel v montérkách a pracoval jako strojník na chemické úpravně vody v elektrárně Vítězný únor v Ostravě. Naše směna mezi sebou posbírala hrst peněz na sovětské rádio, které dokázalo polapit i krátké vlny.
Iva Pekárková: Kdo si na tom nahrabe?
Mám kamaráda Dalibora. Je matematik a nahlíží na svět a dění ve světě ryze logicky. Podle zákonů fyziky každá akce vyvolává reakci, to jsme se učili už na základní škole. Tím pádem, vysvětluje Dalibor, pokud v nás něco vyvolá reakci, třeba hlad, žízeň nebo chuť nakupovat, dá se počítat s tím, že s vysokou pravděpodobností nejdříve došlo k nějaké akci.
Ondřej Neff: Moji prezidenti
S ohledem na datum mého narození je velká pravděpodobnost, že se v sobotu dozvím jméno posledního prezidenta mého života. Jestli se v roce 28 zvolí jiný, tak možná, jakž takž, ale jestli se potvrdí ten samý, tak to mám skoro tutové. A že jich bylo, těch prezidentů!
Eva Turnová: Chyba lávky
Vždycky, když někdo řekl „chyba lávky“, představila jsem si indiána v Kordillerách, který minul týkovou šprušli a visí zaháknutý za liánu nad 200 metrovou propastí. Každé vlastní škobrtnutí jsem docela dlouho prožívala fatálně, v hlavě jsem si promítala, co jsem měla udělat jinak a jak to mělo být správně, což mělo za následek další přešlap.
Kristina Žantovská: Úřednická estetika
Kromě hesel a emocí spojených s prezidentskou kampaní se veřejným prostorem rozezněl pronikavý řezavý zvuk. Mohlo by se stát, že nás boj o Hrad ohluší natolik, že si toho ani nevšimneme. Jenže pozor, i v podhradí se leccos děje. Nastupují muži v žlutých vestách a začínají nás připravovat na jaro. Začalo se kácet.
Ivan Hoffman: Smlouvy s čerty
Smlouvání s čertem má předlouhou tradici, takže je s ním obecná zkušenost, předávaná z generace na generaci v lidových příslovích. To zcela zásadní zní: „Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění.“ Čert již v průběhu dějin nabízel pestré portfolio nadstandardních benefitů, aby se nakonec za projevenou důvěru vždy odvděčil člověku stejně, totiž peklem.