- Podcasty
- Interview Plus

Poslechněte si podcast: Hodáč: Evropa nemá nic, co by mohla Trumpovi nabídnout
Pro osobní a lehké automobily platí od čtvrtka při dovozu do Spojených států 25procentní přirážka. Zvýšení cel má zasáhnout také automobilové součástky. Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek prohlásil, že je o clech ochoten jednat, pokud jiné země přijdou s „fenomenální nabídkou“. „Myslím, že Evropa nemá nic speciálního, co by mohla USA nabídnout. A jsem přesvědčen, že Trump byl rozhodnut cla zavést,“ míní bývalý dlouholetý šéf Evropské asociace autoprůmyslu Ivan Hodáč.
Interview Plus
Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě.
Politolog: Lidé po celém světě ztrácí víru v budoucnost
Osm z deseti Čechů si myslí, že zažíváme největší období nejistoty od pádu komunismu, a pouze třetina lidí očekává, že další generace bude žít v lepším světě. Vyplývá to z dubnového průzkumu společnosti Ipsos. „Ve chvíli, kdy už se zdálo, že covid je zvládnutý, začala válka na Ukrajině. Lidé si ani moc nevydechli,“ vysvětluje pro Český rozhlas Plus politolog a analytik společnosti Ipsos Michal Kormaňák.
Ciglerová: Rekordní ztráta podpory Trumpovi vadí
Americký prezident Donald Trump po 100 dnech v Bílém domě zaznamenal rekordní pokles obliby. Podle průzkumu, který zveřejnila jemu blízká televize Fox News, je Trump nejméně populárním americkým prezidentem za posledních 80 let. „Ztráta podpory mu vadí, průzkumy oblíbenosti jsou takový jeho energetický nápoj. Proto se hned obrátil proti lidem, kteří je dělají, a řekl, že by měli být vyšetřováni,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus americká zpravodajka Deníku N Jana Ciglerová.
Jurečka: Vytváříme nejsilnější sociální trampolínu za 35 let
Systém sociálních dávek zřejmě čeká největší reforma za poslední léta. Čtyři stávající druhy příspěvků má nahradit takzvaná superdávka. Větší podporu by měli dostat lidé, kteří se aktivně snaží dostat z tíživé životní situace. „Hlavním cílem je nastavit spravedlivý, férový, motivační systém, který bude jednoduchý a bude dostupný pro ty, kteří tu pomoc opravdu potřebují,“ deklaruje pro Český rozhlas Plus ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Dorazín: O co horší na frontě, tím víc Rusové útočí na města
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se na pohřbu papeže Františka poprvé od dramatické schůzky v Bílém domě setkal s šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. „Osobně si asi leccos vysvětlili, ale trvalo to 15 minut, takže do detailů asi příliš nešli. Hlavním cílem bylo zahladit nepříjemný dojem ze setkání v Oválné pracovně. V příštích dnech uvidíme, jak se to promítne do jednání delegací,“ uvádí zpravodaj Českého rozhlasu na Ukrajině Martin Dorazín.
Strakoš: České vědě nechybí talenty, ale zahazujeme je
Čeští vědci mají důvod k radosti. V příštích pěti letech do Česka poputuje půl miliardy korun na deset vědeckých projektů, které uspěly se žádostí o grant Evropské výzkumné rady (ERC). „Myslím, že jsme nikdy neměli nedostatek talentů a nápadů, ale tak trošku jsme šampioni v tom ty talenty zahazovat a nepodporovat je tak, jak bychom mohli,“ soudí matematik a bývalý hodnotitel ERC grantů Zdeněk Strakoš.
Nürnberger: Rusy donutí ústupkům, když bude mít Unie zbraně
Dva týdny dělí Friedricha Merze od nástupu do úřadu německého kancléře. Právě 6. května by měla začít vládnout nový kabinet, na kterém se dohodla koalice CDU/CSU a sociálních demokratů. „Obě strany se liší v základních politických otázkách, v oblasti migrace, ekonomiky a částečně i obrany a bezpečnosti. Najít shodu mezi těmito protipóly nebylo jednoduché,“ hodnotí bývalý poslanec Spolkového sněmu Jörg Nürnberger.
Bude nový papež z Asie? Je na řadě, upozorňuje teolog
V sobotu se svět rozloučí s papežem Františkem. Podle teologa Martina Vaňáče během svého pontifikátu pokračoval v otevírání církve vůči novým myšlenkám a projevoval se jeho jihoamerický původ. „Mentalita a prostředí Latinské Ameriky je výrazně odlišné a je to něco, co Evropa potřebovala slyšet. Větší roli tam hraje lidová zbožnost, radost a větší emoce,“ přibližuje pro Český rozhlas Plus.
Kulveit: Nejvíc pokročilé AI systémy vyvíjí firmy potají
Rizika spojená s umělou inteligencí naposledy zdůraznila prognóza s názvem AI 2027. Dochází k závěru, že hrozba, že se umělá inteligence vymkne lidské kontrole, je zcela realistická. „Podle mě je nejhorším rizikem pozvolná ztráta lidského vlivu na civilizaci. Na druhém místě je ztráta kontroly, jak ji popisuje studie AI 2027. A na třetím místě je zneužití lidmi,“ připouští pro Český rozhlas Plus Jan Kulveit z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy.
Romancov: Trump asi vnímá Grónsko jako velkou parcelu
Nemůžete anektovat cizí zemi, vzkázala americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi dánská premiérka Mette Frederiksenová v reakci na jeho záměr získat pro Spojené státy americké Grónsko. Touha Washingtonu zmocnit se tohoto ostrova vyvolává otázky, zda ještě platí mezinárodní právo. „Nejde o to, že by ve světové aréně podobná slova nezazněla, ale od USA jsme tohle dosud neslýchali,“ poznamenává politický geograf Michael Romancov pro Český rozhlas Plus. (Repríza)
Jermolenko: Rusko anektovalo ukrajinskou historii
Evropští politici jednají o dalším balíku sankcí, které hodlají uvalit na Rusko. Jedním z hlavních důvodů je pokračující agrese vůči ukrajinským civilistům. Mezitím ale americký prezident Donald Trump používá směrem ke Kremlu mnohem vlídnější slova. „Amerika se teď ničí sama zevnitř a to je velmi špatné. My jsme ale v Evropě a je to také šance pro Evropu,“ říká v pořadu Interview Plus ukrajinský filozof a esejista Volodymyr Jermolenko.