Glosa Plus
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Iva Pekárková: Zlodějky straky a Češi, nekraďte

Už babička mi vykládala, že jsou straky děsné zlodějky, ukradnou všechno, co se třpytí. Nabádala mě, že nesmím nikdy nechat na zahradě třeba prstýnek z kočičího zlata. Bylo to o to legračnější, že v té době byly straky v Československu ptáci téměř mytičtí. My děti jsme je nikdy neviděly.

03:25

Glosa Plus

Vydává: Český rozhlas

Známé osobnosti glosují současné dění.

Web

Včera 02:55

Iva Pekárková: Poučení ze žraločího vejce

Procházely jsme se po pláži u Sedmi sester. To jsou úžasné bílé křídové útesy v Kentu, snad ještě impozantnější než ty doverské. Zrovna byl odliv a kamarádka Veronika, která se moc často k moři nedostane, s nadšením sbírala kamení a žoužel.

Před dvěma dny 03:38

Ondřej Neff: Vánoční večírek

Nastal čas předvánočního shonu. Patří k němu vánoční večírky. Jeden takový chystají i Lidové noviny. Dostal jsem pozvánku, potěšilo mě, že ho pořádají ve stejné prosincové datum jako vloni. Ne snad že bych si to pamatoval, ale paměť kalendáře v mobilu to zaznamenala.

Před pěti dny 02:44

Eva Turnová: Konec prokrastinace

„Rádi necháváme vše na poslední chvíli. Ospravedlňujeme to tím, že pod tlakem se nám pracuje nejlépe. Výzkumy však ukazují, že opak je pravdou. Odkládání úkolů na nejzazší možný termín způsobuje stres a neefektivitu,“ píše Petr Ludwig ve své knize Konec prokrastinace.

Před šesti dny 03:33

Kristina Žantovská: Děláme to rádi

Začínám docházet k názoru, že dělat v kultuře, znamená být rád, že to máš rád. Vyčíslit se taková radost nedá, čemuž odpovídají platy lidí, kteří kulturu tvoří a pokoušejí se z ní uživit.

Před týdnem 03:22

Ondřej Neff: Právo na hotovost a brejle

Čtu, že do legislativního procesu jde návrh na ústavní právo být off-line. Pokud nejste on-line nebo in-line nebo zkrátka pokud jste mimo, pak vězte, že je to právo nebýt na internetu. Souběžně s tím usilují ctihodní mužové a ctihodné ženy o právo na užívání hotovosti.

Před týdnem 03:00

Eva Turnová: Nová krev

Když v roce šedesát osm přijeli do Prahy Rusové, seděli jsme s dědou na zahradě v chatové kolonii na Císařském ostrově a hráli Záchod. Tahle oblíbená karetní hra provázela naše vzdělávací seance. Na louku rozprostřených karet jsme o sebe opřeli dvě poslední, a tak dlouho jsme ubírali z podestýlky, až Záchod lehnul a děda vždycky vyřkl zásadní pointu.

Před týdnem 03:00

Iva Špačková: Trest za znásilnění je úlevný pro všechny oběti sexuálního napadení

Soud před pár dny poslal bývalého poslance a hvězdu TOP 09 Dominika Feriho na tři roky do vězení za dvě znásilnění a pokus o jedno další. Byť je tento, dosud nepravomocný, trest směšný ve srovnání například se sazbami za domácí pěstování marihuany, přesto je průlomový a přináší obrovskou úlevu.

Před 2 týdny 03:09

Iva Pekárková: Byla znásilněna! Její život skončil

Dlouho jsem se odhodlávala, než jsem napsala tenhle článek. Nechci kazit práci lidí, kteří udělali spoustu pro to, aby si společnost uvědomila, co všechno může být znásilnění a jaké následky může mít pro oběť. To skutečně nemám v úmyslu.

Před 2 týdny 03:39

Ondřej Neff: Pocta kurátorům

Toto je rozhlasová glosa, takže mohu vyseknout hlubokou poklonu a výraz obdivu a díky jenom slovy. Mířím na Andreu Steckerovou a všechny další tvůrce, kteří v pražské Valdštejnské jízdárně vytvořili obdivuhodné dílo, výstavu nazvanou Petr Brandl: Příběh bohéma. Ano, určitě víte, že Petr Brandl byl významný český malíř z doby baroka, druhá půlka 17. a první 18. století.