Glosa Plus
23. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Iva Pekárková: Takoví krásní ptáčci

Jsou nádherní. Andělsky bílí, ale přitom za letu lehounce zeleně prosvítají, jako by je někdo vypral v pračce s jednou zelenou ponožkou. V Austrálii jich uvidíte spoustu. Zdržují se ve velkých hejnech a dovedou být hluční. Mluvím o papouších jménem kakadu žlutočečelatý.

03:15

Glosa Plus

Vydává: Český rozhlas

Známé osobnosti glosují současné dění.

Web

Před dvěma dny 02:55

Eva Turnová: Nomen omen

Před pár dny jsem otevřela svůj notebook značky „hp“ a místo Sonorské pouště na mě civěla černá obrazovka. Spodní lišta, za kterou se ukrývají zásadní drátky, praskla. Notebook mi obvykle vydrží tři roky, ale teď jsou to teprve dva, zkusím ho dát opravit. Kamarád mě odkázal na známého Přemka, spolehlivého opraváře. Volám Přemkovi.

Před třemi dny 04:07

Iva Špačková: Odpoutat se od Ruska je jako odejít od tyrana, co živil rodinu. Stojí to za to

Češi se obávají zimy. Řeší, jak ji kvůli zastaveným dodávkám plynu z Ruska přežít ve zdraví a pokud možno bez dluhů. V podobné situaci se ocitá žena, která odchází od muže, který ji trápil, ale zároveň i živil. Přemýšlí, zda stačí dětem zaplatit jídlo, oblečení, věci do školy a vše další potřebné tak, aby se jejich život co nejméně změnil. Je jí jasné, že to bude velmi tvrdé a jímá ji z toho úzkost.

Před čtyřmi dny 02:35

Ivan Hoffman: Snadná volba

Když se podíváme na spokojenost občanů s vládou a na vývoj volebních preferencí, většina občanů by se zřejmě nezlobila, kdyby je politici zdvořile požádali, aby znovu rozdali karty v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. To ale zatím na programu dne není, a tak voliči musí vzít zavděk alespoň volbami do obecních zastupitelstev, neboli komunálními, a možností obměnit třetinu Senátu.

Před pěti dny 03:47

Iva Pekárková: Když jsou volby povinné

Když jsem zjistila, že v Austrálii mají všichni občané s volebním právem i povinnost volit ve federálních volbách, doplňovacích volbách i referendech, a pokud se k volbám nedostaví, platí pokutu, dost mě to překvapilo.

Před šesti dny 03:29

Ondřej Neff: Zrození snu

Snad mi prominete, že se vracím k tématu nakousnutému před týdnem. Nemohu ale jinak, na rozloučení s Alžbětou II. musím pořád myslet. Slavně slíbím, že příště to opravdu bude o něčem jiném, a omluvou mi budiž, že ani tentokrát to nebude jenom o ní a o poslední slavnosti, ve které má hlavní roli.

Před týdnem 03:07

Eva Turnová: Reversalismus

„Když se Jim jednou ráno probudil, zjistil, že se proměnil v jakousi nestvůrnou dvounohou obludu…“ Odkazem na Kafkovu Proměnu rozehrává anglický prozaik Ian McEwan příběh o tom, jak snadno může svět politiky zbloudit ve snaze vyřešit složitý svět pomocí jednoduchých klišé. Jim Sams, který se ze švába proměnil v britského premiéra, chce sloužit lidu a je přesvědčený o tom, že sám nejlépe ví, co je pro lid dobré.

Před týdnem 03:17

Alena Scheinostová: Přejdu přes most

Po informační smršti posledních dnů už se rozšířilo patrně všeobecně, že měl plán pohřbu zesnulé královny Alžběty označení „Operace London Bridge“ i že kódová zpráva o její smrti, která putovala od tajemníka k předsedkyni vlády a k dalším zodpovědným uším, by zněla v překladu „Londýnský most spadl“.

Před týdnem 02:42

Ivan Hoffman: Snášení zobákem

Je takové chovatelské moudro, že slepice snášejí zobákem. Chcete-li po slepici vajíčka, nelze šetřit pšenicí. Před dvěma lety jsme metrák pšenice, což jsou dva padesátikilové pytle, koupili od místního zemědělce za čtyři stovky.

Před týdnem 02:36

Iva Pekárková: Když jdou zrovna všichni od zubaře

Nasazení korunky na stoličku dopadlo skvěle. Stačilo dvakrát zajít k paní zubařce. Ta polorozpadlý zub s několika plombami pečlivě vyčistila a košatou díru v něm otiskla do rychle tuhnoucí polyethylové hmoty, podle které mi v zubní laborce vyrobili korunku.

Před týdnem 03:29

Ondřej Neff: Já a hlavy států

Opravdu se nemohu chlubit, pokud setkání s hlavou státu je důvod k chlubení. Už vůbec se nemohu pyšnit, že bych se snad někdy dostal do zorného pole očí želbohu zesnulé královny Alžběty II. Nejblíže jsem se k ní dostal ve Skotsku cestou po A 39 a ten, co mu auto patřilo, povídá: „Vidíš, tam za řekou je Balmoral a královna tam zrovna je, pozná se to podle vlajky.“