Glosa Plus
1. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Iva Pekárková: Prosím, vraťte Janě ušetřený čas

Když jsme vyrůstaly – má kamarádka Jana a já – čas se neměnil. Tím teď nechci říct, že v sedmdesátých letech v Československu nebyl čas jediná přilnavá, protivná šeď a že se po celé desetiletí jeden rok od druhého ničím nelišil, snad jen pozvolným houstnutím té šedi. Tak to bezesporu bylo.

03:26

Glosa Plus

Vydává: Český rozhlas

Známé osobnosti glosují současné dění.

Web

Dnes 03:41

Ondřej Vaculík: Od lídra ke státníkovi

Martin Zvěřina, komentátor Lidových novin, v jednom ze svých úvodních sloupků vyčítá premiérovi Petru Fialovi, že ekonomické názory mění tak často, takže ho nemusíme brát vážně. Dodejme, že pod Fialovým vedením Občanská demokratická strana mění názory nejen ekonomické, ale také politické.

Včera 02:54

Ivan Hoffman: Nákupní strategie

Nákupní centra o železné neděli nepraskala ve švech. Možná budou trochu praskat ve švech o nedělích stříbrné a zlaté, ale možná také ne. Naše nákupní strategie se logicky přizpůsobuje objektivním okolnostem, ovlivňuje ji společenská atmosféra, naše očekávání, naděje či obavy.

Před dvěma dny 03:08

Iva Pekárková: Kudy vede cesta

Ještě za totáče, tak kolem roku 1980, mi světaznalejší kamarád povídal, že prý ve Švédsku mají zvelebovatelé měst zajímavý zvyk. Dejme tomu, že chtějí v nějakém parku zbudovat cesty pro pěší. Počkají prý, až nasněží, a zaznamenají si, kde je sníh nejvíc ušlapaný. Na jaře potom podle tohohle plánku vystavějí chodníčky. Jejich pozice je ideální: jsou tam, kudy lidé nejvíc chodí.

Před třemi dny 03:30

Ondřej Neff: Já jsem český kosmonaut

Velkou radost mi udělala zpráva, že český vojenský pilot Aleš Svoboda je mezi sedmnácti lidmi vybranými Evropskou vesmírnou agenturou jako tým možných astronautů pro evropský pilotovaný kosmický let. Být mezi sedmnácti z 22 tisíc uchazečů, to už je – klobouk hluboko dolů.

Před šesti dny 02:12

Eva Turnová: Dřezman

Myslet si, že člověk něco dostane zadarmo, je naivní. Skoro vždycky jde o výměnu. Ta nemusí proběhnout na hmotné úrovni, ale třeba na energetické nebo emocionální. Už týden bydlím v novém bytě, který jsem si pěkně vycídila.

Před týdnem 03:46

Ivan Binar: Bílá kačena

Bílá kačena v zahradě není žádný div, pokud ji tam ubytují chovatelé, majitelé zahrady; většinou jako malé káčátko, z nějž pak očekávají zisk. A my dobře víme, jaký zisk máme z kačeny pěkně vykrmené…

Před týdnem 02:44

Ivan Hoffman: Zimu nejlépe mírnou

Když kontrolujeme zásobu sena, domníváme se, že by do jara mohlo našim kozám stačit. Důležité ale bude, aby jim louku nadlouho nepokryl sníh. Stále si tam najdou něco k snědku. Po suchém létě, kdy nebylo moc, co kosit, a pak ani nenarostly otavy, jsme rádi, že vedle nového sena zbylo i něco z loňska.

Před týdnem 03:12

Iva Pekárková: Případ ukradené vlajky

Máme moc pěknou státní vlajku, jasně barevnou, jednoduchou, takovou „základní“. Máme ji už dlouho, takže se nemusíme uchylovat ke všemožným malůvkám, abychom ji odlišili od vlajek ostatních zemí. Vezměte si třeba chudáka Mosambik – ten má na vlajce kalašnikov s bajonetem, rýč a knihu, zkrátka symbolický zmatek nad zmatek.

Před týdnem 03:27

Ondřej Neff: Kdy se vrátí raketa

Konečně jsme se dočkali, my dva, já a čtyřletý Eliášek. To je vnuk mé ženy Ljuby a z projektu Artemis je nadšený. Na tabletu má dva oblíbené programy, prasátko Peppa a animaci letu kabiny Orion k Měsíci a zpátky. Start rakety SLS byl několikrát odložen, Eliášek plakal, já ne.

Před týdnem 03:30

Eva Turnová: Domluvte se, prosím

Zúčastnila jsem se mezinárodní soutěže v bytové próze neboli flat prose nazvané „Domluvte se, prosím“. Šlo o literární disciplínu založenou na podobném principu, jako je třeba pouliční poezie neboli street poetry. Dostavili jsme se do bytu na uvedenou adresu a každý ze zúčastněných si vylosoval partnera, který mluví jazykem, jenž dotyčný protějšek ovládá jen heslovitě.