- Podcasty
- Glosa Plus
Poslechněte si podcast: Iva Pekárková: Mnoho povyku
Tak nám přemalovali pražský orloj! A je z toho veliké pozdvižení. Snad každý, ke komu se doneslo, že postavy na orloji po svém „zrestaurování“ neodpovídají těm, které tam byly předtím, se nejdřív ze všeho naštval. I já.
Glosa Plus
Známé osobnosti glosují současné dění.
Eva Turnová: Zhutnit svíčkovou
Na naší vsi se do každé chalupy zavádí městská voda a instaluje kanalizace. Zkontaktuji instalatéra, aby vybagroval výkop na trubky a připojil vodu do domu. Kamarád mi radí: „Hlavně mu řekni, ať to na závěr zhutní žábou, aby se to nepropadalo.“
Ondřej Vaculík: Vlakem na Moravu i jinam
Toho dne všechny vlaky v Praze na Hlavním nádraží měly zpoždění. Prý to není nic výjimečného. Konečně jsme vyjeli, ale někde už za Poříčany se vlak začal ploužit kvůli rekonstrukci trati, jezdí se po jedné koleji. Obdobně mezi Chocní a Ústí nad Orlicí, ploužili jsme se čtyřicítkou.
Ivan Hoffman: Čí je svět
Stalo se to už někdy před měsícem, ale ještě stále na to myslím. Potkaly se nám pohledy se srnou, co stála za plotem, ne dál než nějakých pět metrů. Nikam nespěchala a ani já jsem neměl naspěch. Stáli jsme, a nechali kolem nás dlouze plynout čas. Byla ta scéna, u které není zřejmé, zda srna vstoupila do mého světa, anebo já do toho jejího. A nebylo to jen plotem, ta jistota, že určitě nesdílíme svět jediný, společný.
Iva Pekárková: Když ještě obloha nebyla modrá
Najdete je jen na několika místech na Zemi. Nevypadají nijak zajímavě: takové kamenné bochánky, většinou hnědé nebo našedlé, vytvořené činností mikroorganismů. Jmenují se stromatolity nebo trombolity a oboje je vlastně totéž, jediný rozdíl mezi nimi je v tom, jestli kamene přibývá ve vrstvách, nebo ve žmolcích.
Ondřej Neff: Mixér na slova
Minulý týden přinesl jednu technickou zajímavost. Americká firma Meta, budete ji znát spíš pod názvem Facebook, nabídla domácímu publiku atrakci. Domácímu, rozumějte americkému. Každý se může pobavit s počítačovou bytostí. Navážete kontakt a můžete si povídat, o čem chcete. Celá ta věc má nálepku „umělá inteligence“, taky se tomu říká „bot“ nebo „chatbot“, v tom rozeznáte slovo robot.
Eva Turnová: Koučka Honců
V našich končinách je trendy mít na všechno certifikovaného kouče. Podle témat je to výkonnostní, podnikatelský, kariérový kouč, podle hloubky, do které zasahuje, pak transformační, transakční nebo transpersonální. Podle oblasti života, které se dotýká spirituální, vztahový nebo rodinný. Objevují se dokonce už i wellness a tarot koučové. Nedávno jsem narazila na rozhovor se sexuální koučkou Vlastou Honců.
Kristina Žantovská: Jsem tlustý, tedy jsem
Naše blahobytná civilizace je tlustá. Nebudu hledat korektní pojmy. Jenom tím džungle nesmyslů houstne a stává se neprostupnější.
Ivan Hoffman: Chvála sporu
Mám rád bonmot, že diskuse má smysl pouze mezi lidmi se stejným názorem. Lidé s radikálně odlišným viděním světa se mohou pouze zdvořile vyslechnout, vzít se vzájemně na vědomí a jsou-li slušní, tolerovat se v jinakosti. Užitek či radost z polemiky ale mít nemohou.
Iva Pekárková: Co nikdy, nikdy, ale fakt nikdy nesmíte říct dámě
Zogi je nejmladší člen naší rodiny. Narodila se koncem ledna, a je jí tudíž šest měsíců a dva týdny. Už dávno umí říkat „mama“ a „chop“ (to v místním jazyce znamená „jíst“) a pochytila i spoustu dalších slůvek, která se týkají jídla. Hrozně, hrozně ráda jí.
Ondřej Neff: Celá pravda
Jméno Étienne Klein je u nás až dosud asi neznámé. Ve Francii tento fyzik a filosof svůj věhlas má, v nultých letech dostával různé ceny, a dokonce Řád akademických palem, pak už to bylo slabší. Před pár lety měl nepříjemnosti kvůli plagiátu. V těchto dnech prožívá svých pět minut slávy.