Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Iva Pekárková: Lidožravý koala a další australská nebezpečí

Když jsem odjížděla do Austrálie, kladlo mi hned několik lidí na srdce, ať si dám veliký pozor: Austrálie je ten nejnebezpečnější kontinent na světě. Může mě tu zabít cokoli od boxujících klokanů, kteří neuznávají pravidla férového zápasu, přes hladového krokodýla a rozhořčeného kasuára až po hady, pavouky a chobotnice. Neměla bych před cestou sepsat závěť?

03:38

Glosa Plus

Vydává: Český rozhlas

Známé osobnosti glosují současné dění.

Web

Včera 03:33

Kristina Žantovská: Jsem tlustý, tedy jsem

Naše blahobytná civilizace je tlustá. Nebudu hledat korektní pojmy. Jenom tím džungle nesmyslů houstne a stává se neprostupnější.

Před dvěma dny 02:45

Ivan Hoffman: Chvála sporu

Mám rád bonmot, že diskuse má smysl pouze mezi lidmi se stejným názorem. Lidé s radikálně odlišným viděním světa se mohou pouze zdvořile vyslechnout, vzít se vzájemně na vědomí a jsou-li slušní, tolerovat se v jinakosti. Užitek či radost z polemiky ale mít nemohou.

Před třemi dny 02:51

Iva Pekárková: Co nikdy, nikdy, ale fakt nikdy nesmíte říct dámě

Zogi je nejmladší člen naší rodiny. Narodila se koncem ledna, a je jí tudíž šest měsíců a dva týdny. Už dávno umí říkat „mama“ a „chop“ (to v místním jazyce znamená „jíst“) a pochytila i spoustu dalších slůvek, která se týkají jídla. Hrozně, hrozně ráda jí.

Před čtyřmi dny 03:36

Ondřej Neff: Celá pravda

Jméno Étienne Klein je u nás až dosud asi neznámé. Ve Francii tento fyzik a filosof svůj věhlas má, v nultých letech dostával různé ceny, a dokonce Řád akademických palem, pak už to bylo slabší. Před pár lety měl nepříjemnosti kvůli plagiátu. V těchto dnech prožívá svých pět minut slávy.

Před týdnem 02:46

Eva Turnová: O2 Guru

Před časem jsem poslala z telefonu několik hromadných pozvánek na svůj koncert. Obratem přišla zpráva: Vážený zákazníku, váš telefon byl napaden virem, který bez vašeho vědomí odesílá placené zprávy. Preventivně jsme vám proto odesílání zpráv zablokovali. Můžete se obrátit na naše O2 Guru.

Před týdnem 02:26

Ivan Hoffman: Blahodárný hlad

Zahlédl jsem kdesi titulek, že hlad je zdravý, anebo že hlad je to nejlepší, co nás, pokud jde o zdraví, může potkat. Nečetl jsem to, neboť se určitě jednalo o článek pro lidi trpící nadváhou, anebo, jak se korektně říká tlustým, pro lidi s dobrovolně zvýšeným příjmem stravy. Což není můj případ, neboť když jsem si připadal obtloustlý, dobrovolně jsem omezil příjem stravy, anebo jak se říká nekorektně, přestal jsem žrát.

Před týdnem 03:02

Iva Pekárková: Dingo a čistá rasa

Vendula, moje australská známá, dlouho toužila vidět ve volné přírodě psa dinga. Když se jí to konečně podařilo, stál dingo u silnice, vypadal hladově a nad ním se tyčila cedule NEKRMTE DINGA.

Před týdnem 03:36

Ondřej Neff: Disaster formal

Požár v Hřensku stále ještě doutná. Ve chvílích, kdy moji glosu posloucháte, se nám ve zpětném zrcátku pohledu na minulý týden noří z kouře a mlhy dva monumenty, které se trvaleji zapíší do paměti. Je to ohněm a dýmem nezasažená Pravčická brána, chvála bohu, že to s ní tak dobře dopadlo. Druhý monument je premiér Petr Fiala v saku.

Před 2 týdny 02:58

Eva Turnová: Vztahy ze sirek

Začátky vztahů nápadně připomínají prohlídku bytů. Hledáte byt, ale pořád to není ono. Najednou narazíte na jasného favorita. Líbí se vám jak velikostí, tak tím, jak je orientován. Ujedete na výklenku v ložnici. Tak v tomhle bytě napíšu román a složím operu, řeknete si.

Před 2 týdny 03:24

Ondřej Vaculík: Marné čekání na prezidenta

Dějinné zvraty bývají jak k lepšímu, tak také k horšímu. Zpravidla se střídají. U nás například vznik Československa a pak německý Protektorát. Vítězný konec druhé světové války a pád do komunistické totality. Jaro šedesát osm a srpen šedesát osm. Listopad osmdesát devět – a pak, co? – Teď už to víme nebo tušíme.