Glosa Plus
10. říjen 2023

Poslechněte si podcast: Iva Pekárková: Který z nich dělal chyby

Má známá Lidia, polská spisovatelka, zavítala z Varšavy do Česka zrovna v době, kdy se tu slavily narozeniny Václava Havla. Teda… zas tak moc neslavily. Lidia čekala obrovské transparenty, obyvatelstvo napůl slepé od slz a tančící v ulicích, hromady květin, chodníky ucpané zapálenými svícemi, zkrátka hořkosladké oslavy, jak se patří.

03:27

Glosa Plus

Vydává: Český rozhlas

Známé osobnosti glosují současné dění.

Web

Před dvěma dny 03:48

Zuzana Válková: Nezlobte Yes Men. Jejich humor nakonec bolí všechny

Udělali to znovu, a bohužel zase s úspěchem. Vlomili se na prestižní akci, kde neměli co dělat, převlékli se za zástupce mocné firmy, a s citem pro absurdní humor předstírali, že se firma vypořádává se svými vinami. Americká kulturně aktivistická skupina Yes Men řádí jako černá ruka od začátku nultých let tohoto století.

Před třemi dny 03:28

Iva Pekárková: Třetiči a klimatické změny

Už od sedmdesátých let minulého století chodí za mým kamarádem Daliborem, vynikajícím matematikem, pánové (vždycky jsou to pánové) vyzbrojení listem papíru, pravítkem a kružítkem a s nadšením volají, že to vyřešili.

Před čtyřmi dny 03:25

Ondřej Neff: Trosečníkem na ledě

Po dlouhé době nastala zima zimovatá se vším všudy, s ledovkou i s tím, čemu Jarek Nohavica láskyplně říká bílé svinstvo. Toho je teď všude plno, tohle jsme nezažili dlouhá léta. Na vědomí jsem zimu vzal minulé úterý. Vím to přesně, protože jsem se vracel ze křtu krvelačně fantastické povídkové sbírky, ve které mám taky svůj opus o robotovi, který věřil na Ježíška. O ní ale mluvit nebudu, spíš o křehkosti našeho lidského pinožení a taky o nátuře.

Před týdnem 03:43

Eva Turnová: Teta Jarča

Když jsem jako malá narazila v Dikobrazu na komiks od Švandrlíka a Neprakty, ve kterém dává žena muži kouř, brala jsem to jako dobrý vtip. Později mi čím dál víc docházelo, že jde o krutou realitu.

Před týdnem 03:54

Ivan Binar: Pomníček nepřátelům

Byl tam ještě nedávno posed – dřevěná budka na čtyřech dlouhatánských nohách s výhledem na širokánskou louku, na obzoru fulnecký zámek s křivkou Beskyd za zády. Za měsíčních nocí se v budce posedu ukrývali lovci dychtící po parohaté trofeji na zeď do obýváku.

Před týdnem 02:55

Iva Pekárková: Poučení ze žraločího vejce

Procházely jsme se po pláži u Sedmi sester. To jsou úžasné bílé křídové útesy v Kentu, snad ještě impozantnější než ty doverské. Zrovna byl odliv a kamarádka Veronika, která se moc často k moři nedostane, s nadšením sbírala kamení a žoužel.

Před týdnem 03:38

Ondřej Neff: Vánoční večírek

Nastal čas předvánočního shonu. Patří k němu vánoční večírky. Jeden takový chystají i Lidové noviny. Dostal jsem pozvánku, potěšilo mě, že ho pořádají ve stejné prosincové datum jako vloni. Ne snad že bych si to pamatoval, ale paměť kalendáře v mobilu to zaznamenala.

Před 2 týdny 02:44

Eva Turnová: Konec prokrastinace

„Rádi necháváme vše na poslední chvíli. Ospravedlňujeme to tím, že pod tlakem se nám pracuje nejlépe. Výzkumy však ukazují, že opak je pravdou. Odkládání úkolů na nejzazší možný termín způsobuje stres a neefektivitu,“ píše Petr Ludwig ve své knize Konec prokrastinace.

Před 2 týdny 03:33

Kristina Žantovská: Děláme to rádi

Začínám docházet k názoru, že dělat v kultuře, znamená být rád, že to máš rád. Vyčíslit se taková radost nedá, čemuž odpovídají platy lidí, kteří kulturu tvoří a pokoušejí se z ní uživit.

Před 2 týdny 03:25

Iva Pekárková: Zlodějky straky a Češi, nekraďte

Už babička mi vykládala, že jsou straky děsné zlodějky, ukradnou všechno, co se třpytí. Nabádala mě, že nesmím nikdy nechat na zahradě třeba prstýnek z kočičího zlata. Bylo to o to legračnější, že v té době byly straky v Československu ptáci téměř mytičtí. My děti jsme je nikdy neviděly.