Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Iva Pekárková: Jižní kříž a Temný emu

Nadosmrti nezapomenu na nadšený hlas průvodkyně, která nás provázela po nádherné krasové jeskyni, tuším, na Mallorce. „A tady,“ ukázala na jednu obzvlášť barokní formaci, „tady je anděl, anebo možná ryba. Anebo hamburger?“ V lesklém, průzračně bílém útvaru, který během staletí vznikl díky působení vody, si každý mohl představit naprosto cokoli.

03:08

Glosa Plus

Vydává: Český rozhlas

Známé osobnosti glosují současné dění.

Web

Dnes 02:54

Eva Turnová: Zhutnit svíčkovou

Na naší vsi se do každé chalupy zavádí městská voda a instaluje kanalizace. Zkontaktuji instalatéra, aby vybagroval výkop na trubky a připojil vodu do domu. Kamarád mi radí: „Hlavně mu řekni, ať to na závěr zhutní žábou, aby se to nepropadalo.“

Včera 03:50

Ondřej Vaculík: Vlakem na Moravu i jinam

Toho dne všechny vlaky v Praze na Hlavním nádraží měly zpoždění. Prý to není nic výjimečného. Konečně jsme vyjeli, ale někde už za Poříčany se vlak začal ploužit kvůli rekonstrukci trati, jezdí se po jedné koleji. Obdobně mezi Chocní a Ústí nad Orlicí, ploužili jsme se čtyřicítkou.

Před dvěma dny 02:52

Ivan Hoffman: Čí je svět

Stalo se to už někdy před měsícem, ale ještě stále na to myslím. Potkaly se nám pohledy se srnou, co stála za plotem, ne dál než nějakých pět metrů. Nikam nespěchala a ani já jsem neměl naspěch. Stáli jsme, a nechali kolem nás dlouze plynout čas. Byla ta scéna, u které není zřejmé, zda srna vstoupila do mého světa, anebo já do toho jejího. A nebylo to jen plotem, ta jistota, že určitě nesdílíme svět jediný, společný.

Před třemi dny 03:27

Iva Pekárková: Když ještě obloha nebyla modrá

Najdete je jen na několika místech na Zemi. Nevypadají nijak zajímavě: takové kamenné bochánky, většinou hnědé nebo našedlé, vytvořené činností mikroorganismů. Jmenují se stromatolity nebo trombolity a oboje je vlastně totéž, jediný rozdíl mezi nimi je v tom, jestli kamene přibývá ve vrstvách, nebo ve žmolcích.

Před čtyřmi dny 03:36

Ondřej Neff: Mixér na slova

Minulý týden přinesl jednu technickou zajímavost. Americká firma Meta, budete ji znát spíš pod názvem Facebook, nabídla domácímu publiku atrakci. Domácímu, rozumějte americkému. Každý se může pobavit s počítačovou bytostí. Navážete kontakt a můžete si povídat, o čem chcete. Celá ta věc má nálepku „umělá inteligence“, taky se tomu říká „bot“ nebo „chatbot“, v tom rozeznáte slovo robot.

Před týdnem 02:38

Eva Turnová: Koučka Honců

V našich končinách je trendy mít na všechno certifikovaného kouče. Podle témat je to výkonnostní, podnikatelský, kariérový kouč, podle hloubky, do které zasahuje, pak transformační, transakční nebo transpersonální. Podle oblasti života, které se dotýká spirituální, vztahový nebo rodinný. Objevují se dokonce už i wellness a tarot koučové. Nedávno jsem narazila na rozhovor se sexuální koučkou Vlastou Honců.

Před týdnem 03:33

Kristina Žantovská: Jsem tlustý, tedy jsem

Naše blahobytná civilizace je tlustá. Nebudu hledat korektní pojmy. Jenom tím džungle nesmyslů houstne a stává se neprostupnější.

Před týdnem 02:45

Ivan Hoffman: Chvála sporu

Mám rád bonmot, že diskuse má smysl pouze mezi lidmi se stejným názorem. Lidé s radikálně odlišným viděním světa se mohou pouze zdvořile vyslechnout, vzít se vzájemně na vědomí a jsou-li slušní, tolerovat se v jinakosti. Užitek či radost z polemiky ale mít nemohou.

Před týdnem 02:51

Iva Pekárková: Co nikdy, nikdy, ale fakt nikdy nesmíte říct dámě

Zogi je nejmladší člen naší rodiny. Narodila se koncem ledna, a je jí tudíž šest měsíců a dva týdny. Už dávno umí říkat „mama“ a „chop“ (to v místním jazyce znamená „jíst“) a pochytila i spoustu dalších slůvek, která se týkají jídla. Hrozně, hrozně ráda jí.

Před týdnem 03:36

Ondřej Neff: Celá pravda

Jméno Étienne Klein je u nás až dosud asi neznámé. Ve Francii tento fyzik a filosof svůj věhlas má, v nultých letech dostával různé ceny, a dokonce Řád akademických palem, pak už to bylo slabší. Před pár lety měl nepříjemnosti kvůli plagiátu. V těchto dnech prožívá svých pět minut slávy.