Ranní Plus
21. červen 2023

Poslechněte si podcast: Istanbulská úmluva vytváří nevraživost mezi ženami a muži, říká Nováková z KDU-ČSL

Česká republika je jednou z posledních zemí Evropy, která doposud neratifikovala Istanbulskou úmluvu. Dokument o potírání násilí vůči ženám a domácího násilí schválila vláda a nyní zamíří do Poslanecké sněmovny. Kritici argumentují, že potřebná opatření proti násilí může vláda přijímat i bez úmluvy. Podle jejích zastánců by zajistila citlivější přístup systému k obětem a vedla ke zlepšení situace žen.

12:01

Ranní Plus

Vydává: Český rozhlas

Každé všední ráno od 6 do 9:30 a také v sobotu od 7 do 9:30 si můžete naladit živě vysílaný proud komentovaného zpravodajství s výrazným přesahem do publicistiky.

Web

Před týdnem 11:19

Polsko-ukrajinské vztahy jsou ve velké krizi. Poláci ale chtějí Ukrajině dál pomáhat, míní analytik

Polsko zavedlo zákaz dovozu obilí z Ukrajiny. Učinilo tak v sobotu po vypršení platnosti embarga vydaného Evropskou komisí na ochranu zemědělců před přílivem levné ukrajinské produkce. K eskalaci napjatých vztahů kromě zemědělských opatření přispěly i výroky o vojenské pomoci.

Před týdnem 12:16

Ministři EU schválili novou normu Euro 7. „Průmysl bude mít víc času na přípravu,“ chválí Kupka

K pondělku upínali výjimečnou pozornost zvláště kapitáni automobilového průmyslu. Členské země Unie, přesněji řečeno Rada ministrů odpovědných za konkurenceschopnost, totiž schválily novou normu Euro 7, která stanovuje pravidla pro vypouštění emisí ze spalovacích motorů aut.

Před týdnem 07:26

Na mladých lékařích je systém závislý. Těm se ale rozpadají rodiny a chybí volný čas, říká novinářka

Mladí lékaři varují, že pokud jim ministerstvo zdravotnictví nenabídne uspokojivou dohodu a dlouhodobé řešení na omezení přesčasových hodin, zůstane v prosinci neobsazených až 24 tisíc služeb. Podle redaktorky Deníku N Ivy Bezděkové je toto číslo realistické. „Mladých lékařů je v nemocnicích poměrně dost. Bude záležet na tom, jestli nakonec takzvaně nevyměknou a od protestu neustoupí,“ říká v rozhovoru.

Před týdnem 09:59

Zajíček: Pavlův projev v OSN byl kvitován. Kvalifikovali jsme se do první ligy

„Výzvy, kterým dnes svět čelí, jsou závažné a je jasné, že jen společné kroky mohou zajistit bezpečnou a úspěšnou budoucnost pro všechny,“ pronesl Petr Pavel při svém projevu na Valném shromáždění Rady OSN. Ke slovu se dostal hned první den, mluvil jako 31. prezident a jeho projev trval necelou čtvrt hodinu. Více informací o kontextu proslovu přináší ředitel zahraničního odboru prezidenta republiky Jaroslav Zajíček.

Před 2 týdny 13:44

Fico už je nakloněný směrem na Východ. Konec podpory Ukrajiny je reálný, soudí generálporučík Macko

Ukrajinská armáda před rokem provedla mimořádně úspěšnou protiofenzivu na severu země. Svět udivila tím, jak rychle osvobodila tamní Charkovskou oblast. Zároveň tím ale vytvořila velká očekávání. Ukrajinci sice v posledních dnech hlásí další a další úspěchy, ve srovnání s tím, co se jim podařilo před rokem kolem Charkova, je však jejich letošní postup výrazně pomalejší, což bývá vysvětlováno tím, že Rusové tentokrát měli čas se na protiofenzivu dobře připravit.

Před 3 týdny 16:51

Bartuška: První složitou zimu máme za sebou, čekají nás ještě dvě. Zásobníky plynu jsou plné

Putinovo vydírání plynem skončilo, evropská energetická krize ještě ne, tvrdí napohled rozporuplně předpovědi zpravodajských agentur k nadcházející zimě. Před rokem byla situace dramatičtější, ceny plynu atakovaly maxima a byly téměř 340 eur za kWh. Vláda v horečné snaze vyhnout se katastrofě, oznamovala, že má zamluvenou kapacitu na právě otevřeném LNG terminálu v nizozemském Eemshavenu.

Před 3 týdny 06:05

Expertka: Za šikanu učitelů v Jižní Koreji může tlak na výkon. Středoškoláci se musí učit do noci

Jižní Korea čelí už několik týdnů protestům učitelů proti šikaně ze strany rodičů a žáků, které spustila sebevražda mladé pedagožky poté, co nezvládla unést útoky a kritiku na způsob výuky. Její případ není ojedinělý a učitelé volají po zastání úřadů. „Pouze studium na prestižních jihokorejských univerzitách vám přinese kýžené lukrativní zaměstnání,“ vysvětluje expertka Jana Chamrová. Rodiče proto vyvíjejí enormní tlak nejenom na své děti, ale i na jejich učitele.

Před 3 týdny 09:51

Mediální analytik: Navýšení koncesionářských poplatků je přijatelný kompromis. Pouze dorovná inflaci

Za Českou televizi 160 korun, za Český rozhlas 55. Tak si nové koncesionářské poplatky od roku 2025 představuje ministerstvo kultury. Jestli se jeho vize naplní ale vůbec není jisté. Návrh totiž ještě neprojednala ani vláda a opozice je proti už teď. Diskutuje se také o nových příjmech z firem.

5. září 2023 04:43

Půl hodiny a dost. Studie odhalila, že dlouhé telefonování zvyšuje krevní tlak

Článek, který byl nedávno zveřejněn v magazínu European Heart Journal, představil výsledky výzkumu zabývajícího se vlivem telefonování na lidské srdce. Bylo odhaleno, že už půl hodiny telefonování denně zvyšuje o 12 procent riziko výskytu zvýšeného krevního tlaku. Ten je hlavním rizikovým faktorem srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice.

5. září 2023 12:21

Landovský: Pokud Ukrajina neodvrátí ruskou agresi, čeká nás nestabilní 21. století

Ukrajina tvrdí, že na rumunském území, tedy na území Severoatlantické aliance, vybuchly ruské drony. Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba se odvolává na fotku, která to podle něj dokazuje. Rumunsko však odmítá, že by se ruské drony na jeho území dostaly. Ukrajina pak v pondělí oznámila, že Rusko v noci z neděle na pondělí zaútočilo na ukrajinský přístav Izmajil ležící právě u hranic s Rumunskem, který je důležitý pro vývoz obilí.