Když vypráví nápověda
18. červen 2023

Poslechněte si podcast: Irena Fuchsová: Proč na mě ta baba čumí?!

Jako by nestačilo, že jsme ráno zaspali a ve spěchu se oblékli tak, že jsme z toho celý den byli nesví, vona se teď i ta baba z vedlejšího baráku musí na chodníku zastavit, otočit se a čumět a čumět, dokud ji nepřejdeme. Zkazí nám celý večer!

05:27

Když vypráví nápověda

Vydává: Český rozhlas

Spisovatelka, publicistka a nápověda pražského Činoherního klubu, Irena Fuchsová, čte své povídky a fejetony ze života a o životě.

Web

Před týdnem 05:54

Irena Fuchsová: Irko, ty seš úplně blbá!

Moje babička, která se narodila v roce 1898, měla několik sester, ale nejvíc jsem znala světoběžnici pratetu Babetu, která vypadala jako panenka, ve Vídni tancovala na stole, jezdila na koni a všichni muži ji obdivovali, a tohle všechno mi říkala v mých pěti letech.

Před 2 týdny 05:43

Irena Fuchsová: Něco bych si dal

„Něco bych si dal,“ ozve se pravidelně pan Fuchs hodinu po vydatné večeři, ve chvíli, kdy končím poslední kolečko večerních prací a chystám se zmizet ve svém pokoji a sednout si k počítači, k televizi nebo ke knize.

Před 3 týdny 05:04

Irena Fuchsová: Babiččina moudrost

V polovině padesátých let mi bylo pět let. Maminka byla se mnou a s bráškou, o dva roky starším, doma. Nebyla jsem tedy v dětském kolektivu, o kterém se říká, že je krutý, ale přesto jsem si každý den uvědomovala, že jsem postižená.

25. červen 2023 05:47

Irena Fuchsová: Jak to, že nevíš, kolik stojí kilo brambor?!

Ti dva čekali na autobusové zastávce na kolínském Zálabí, stejně jako já. Podle vidění je znám, a vím, že jsou manželé už minimálně padesát let. „Jak to, že nevíš, kolik stojí kilo brambor,“ uslyšela jsem ho, jak se překvapeně ptá své ženy, která si vzdychla.

11. červen 2023 06:00

Líbání pod rozkvetlým stromem

Máte pravdu, moji milí posluchači, pod rozkvetlým stromem se líbalo před měsícem. Ale řekněte mi, proč by nás naši muži nemohli líbat celoročně? Nejenom pod rozkvetlým stromem, ale i pod stromem rozkvetlým barvami podzimu anebo pod stromem zasněženým?

4. červen 2023 05:21

Irena Fuchsová: Čekání na rozvod

„Tak povídej,“ kývla jsem na Vlastu, svoji nejlepší kamarádku. „Která je to tentokrát?“ „Jeho sekretářka,“ pípla a oči se jí zalily slzami. A pak mi mezi vodopády slz sdělila, že tentokrát je to vážné, protože jí Vojta včera večer řekl, že se zamiloval a chce se rozvést.

28. květen 2023 05:41

Irena Fuchsová: Proč se nezamykám

Na dálnici směrem na Jablonec nad Nisou jsem objevila na benzínce na luxusním dámském WC něco, co jsem nikdy nikde neviděla! Za toaletou, nahoře na zdi, byla přihrádka na tašku! Vyfotila jsem si tenhle zázrak, a podělila se o zážitek na svém facebooku. A moje facebooková přítelkyně Sabina Dagmar Vítovcová z Plzně, mi napsala svůj příběh z dámské toalety a dovolila mi, abych se o něj podělila s vámi...

21. květen 2023 04:45

Včera jsem zase chtěla být chlapem

Ano, zase, protože se mi pravidelně stává, že si přeju být chlapem v situaci, která je pokaždé stejná. Stanu se svědkem něčeho, čemu musím bezmocně a zároveň se vztekem přihlížet a říkat si: „Proč, sakra, nejsem chlap?!“

14. květen 2023 06:07

Irena Fuchsová: Rockové kapely, zřizovatelé a povolovačky za totáče

V kolínském divadle jsme museli založit svazáckou organizaci v roce 1974. Bylo nám řečeno, pokud nebude založená, Krajský národní výbor kolínské divadlo zruší. Tak jsme ji založili a vytěžili jsme z tohoto příkazu, co se dalo.