Když vypráví nápověda
22. leden 2023

Poslechněte si podcast: Irena Fuchsová: Předvánoční romance

Moji milí, od Vánoc ještě tolik času neuběhlo, tak si na ně pojďme trochu vzpomenout, ano?

05:13

Když vypráví nápověda

Vydává: Český rozhlas

Spisovatelka, publicistka a nápověda pražského Činoherního klubu, Irena Fuchsová, čte své povídky a fejetony ze života a o životě.

Web

Před třemi dny 05:57

Irena Fuchsová: Miluju tě, krásko, ať jsi, kdo jsi!

Jsou krásní! Majetní! Vzdělaní! Usmívají se, jak se na vás ještě nikdo nikdy neusmál! V tom úsměvu jste vy a láska, obdiv, něha, respekt a touha po vás.

Před týdnem 05:35

Irena Fuchsová: Co dělá muž, když jeho žena onemocní?

Budu vám vypravovat o svých vrstevnicích a o nemocích, které jsou přechodné, jako například cokoli zlomeného, zánět čelisti nebo bolesti zad, které ženu vyřadí z běžného provozu domácnosti a její chod zůstane v rukách, ale i v nohách muže.

Před 2 týdny 05:54

Irena Fuchsová: Irko, ty seš úplně blbá!

Moje babička, která se narodila v roce 1898, měla několik sester, ale nejvíc jsem znala světoběžnici pratetu Babetu, která vypadala jako panenka, ve Vídni tancovala na stole, jezdila na koni a všichni muži ji obdivovali, a tohle všechno mi říkala v mých pěti letech.

Před 3 týdny 05:43

Irena Fuchsová: Něco bych si dal

„Něco bych si dal,“ ozve se pravidelně pan Fuchs hodinu po vydatné večeři, ve chvíli, kdy končím poslední kolečko večerních prací a chystám se zmizet ve svém pokoji a sednout si k počítači, k televizi nebo ke knize.

3. září 2023 05:04

Irena Fuchsová: Babiččina moudrost

V polovině padesátých let mi bylo pět let. Maminka byla se mnou a s bráškou, o dva roky starším, doma. Nebyla jsem tedy v dětském kolektivu, o kterém se říká, že je krutý, ale přesto jsem si každý den uvědomovala, že jsem postižená.

25. červen 2023 05:47

Irena Fuchsová: Jak to, že nevíš, kolik stojí kilo brambor?!

Ti dva čekali na autobusové zastávce na kolínském Zálabí, stejně jako já. Podle vidění je znám, a vím, že jsou manželé už minimálně padesát let. „Jak to, že nevíš, kolik stojí kilo brambor,“ uslyšela jsem ho, jak se překvapeně ptá své ženy, která si vzdychla.

18. červen 2023 05:27

Irena Fuchsová: Proč na mě ta baba čumí?!

Jako by nestačilo, že jsme ráno zaspali a ve spěchu se oblékli tak, že jsme z toho celý den byli nesví, vona se teď i ta baba z vedlejšího baráku musí na chodníku zastavit, otočit se a čumět a čumět, dokud ji nepřejdeme. Zkazí nám celý večer!

11. červen 2023 06:00

Líbání pod rozkvetlým stromem

Máte pravdu, moji milí posluchači, pod rozkvetlým stromem se líbalo před měsícem. Ale řekněte mi, proč by nás naši muži nemohli líbat celoročně? Nejenom pod rozkvetlým stromem, ale i pod stromem rozkvetlým barvami podzimu anebo pod stromem zasněženým?

4. červen 2023 05:21

Irena Fuchsová: Čekání na rozvod

„Tak povídej,“ kývla jsem na Vlastu, svoji nejlepší kamarádku. „Která je to tentokrát?“ „Jeho sekretářka,“ pípla a oči se jí zalily slzami. A pak mi mezi vodopády slz sdělila, že tentokrát je to vážné, protože jí Vojta včera večer řekl, že se zamiloval a chce se rozvést.

28. květen 2023 05:41

Irena Fuchsová: Proč se nezamykám

Na dálnici směrem na Jablonec nad Nisou jsem objevila na benzínce na luxusním dámském WC něco, co jsem nikdy nikde neviděla! Za toaletou, nahoře na zdi, byla přihrádka na tašku! Vyfotila jsem si tenhle zázrak, a podělila se o zážitek na svém facebooku. A moje facebooková přítelkyně Sabina Dagmar Vítovcová z Plzně, mi napsala svůj příběh z dámské toalety a dovolila mi, abych se o něj podělila s vámi...