Když vypráví nápověda
17. září 2023

Poslechněte si podcast: Irena Fuchsová: Irko, ty seš úplně blbá!

Moje babička, která se narodila v roce 1898, měla několik sester, ale nejvíc jsem znala světoběžnici pratetu Babetu, která vypadala jako panenka, ve Vídni tancovala na stole, jezdila na koni a všichni muži ji obdivovali, a tohle všechno mi říkala v mých pěti letech.

05:54

Když vypráví nápověda

Vydává: Český rozhlas

Spisovatelka, publicistka a nápověda pražského Činoherního klubu, Irena Fuchsová, čte své povídky a fejetony ze života a o životě.

Web

Před čtyřmi dny 06:11

Irena Fuchsová: O Toníčkovi, když ještě měl nohy

Příběh Toníčka, který přišel v jednadvaceti letech o nohy, vám budu vypravovat nejenom dneska, ale i další dvě neděle a skončíme 24. prosince, na Štědrý den. Moji milí posluchači, máte se na co těšit! Jdeme na to!

Před týdnem 04:58

Irena Fuchsová: Spolucestující

Když jsem nedávno jela z Prahy do Kolína, sedla jsem si v kupé hned u dveří, na sedadlo pro ZTP, proti dvěma mužům. Ten, který seděl proti mně, koukal do mobilu. Tlusťoch, který seděl u okna, po mně vyjel, ještě než jsem si sedla, ať si tam nesedám, že jsou to služební sedadla. Usmála jsem se. „To je v pořádku. Mám služební průkaz.“

Před 2 týdny 05:41

Irena Fuchsová: Nebuď zvědavá

Nebuď zvědavá, budeš brzy stará. Mockrát jsme tohle slyšeli, mám pravdu, moji milí posluchači? A stejně jsme neposlechli!

Před 3 týdny 06:02

Irena Fuchsová: Moje kamarádka Eva Audolenská

Eva. Moje největší kamarádka z kolínského divadla, o třináct let starší. Obě jsme kolíňačky. Obě jsme divadelnice. Bydlely jsme kousek od sebe. Já bydlela vedle spořitelny z jedné strany, a Eva bydlela vedle spořitelny ze strany druhé. Věděly jsme o sobě všechno. Všechno.

5. listopad 2023 06:04

Irena Fuchsová: Jak přežít v manželství

Dámy, těšíte se domů, zeptala jsem se svých tří vdaných kamarádek. Dvě protáhly obličej, jediná Eliška se rozzářila. „Strašně! Nedávno jsem si nechala spravit starou singerovku po babičce a začala jsem šít! Přesazuju kytky! Večer si zalezu do křesla pod lampu a čtu si...“

29. říjen 2023 05:29

Irena Fuchsová: Někdy se to tak hezky sejde

Ten den mě potkaly dvě situace, a obě byly úzce propojené s dobou před listopadem 1989 a vlastně jsou se mnou úzce propojené stále.

22. říjen 2023 05:24

Irena Fuchsová: Romantik Janek

Romantik Janek mi před pěti lety napsal na Facebook, že se mu líbí pořad, Když vypráví nápověda a od té doby si píšeme.

15. říjen 2023 06:14

Irena Fuchsová: Chlap zůstane chlapem i na vozejku

Ano, chlap zůstane chlapem i na vozejku! Tuto pravdu jsem si připomněla koncem týdne v metru, když jsem z „hlaváku“ jela k Muzeu, odkud to mám do „Činoheráku“ co by dup.

8. říjen 2023 04:36

Irena Fuchsová: Smíšená manželství nedělají dobrotu

Tohle mi řekla během povídání o všem možném dcera mé kamarádky. Smíšená manželství nedělají dobrotu. Stejnopohlavní páry jsou v pohodě.

1. říjen 2023 05:57

Irena Fuchsová: Miluju tě, krásko, ať jsi, kdo jsi!

Jsou krásní! Majetní! Vzdělaní! Usmívají se, jak se na vás ještě nikdo nikdy neusmál! V tom úsměvu jste vy a láska, obdiv, něha, respekt a touha po vás.