- Podcasty
- Za obzorem

Poslechněte si podcast: Írán: Zvítězí ženy, život a svoboda? Nebo lež a nenávist
Jak se myšlenky sametové revoluce propisují do současných protestů v Íránu? A jak s nimi souvisí sbližování mezi Saúdskou Arábií a Íránem a ruská invaze na Ukrajinu?
Za obzorem
Konflikty, politika i kultura – pečlivé analýzy z opomíjených koutů světa. Posouváme horizonty zahraničního zpravodajství.
V kambodžském přístavu Sihanoukville zřejmě vzniká utajená čínská vojenská základna
Kambodžu už za pár dní čekají parlamentní volby. Málokdo přitom pochybuje, jak dopadnou. Premiér Hun Sen vládne v zemi už od roku 1985 a ani tentokrát nenechává nic náhodě. Opoziční lídři skončili ve vězení nebo utekli do exilu, a vládní Kambodžská lidová strana tak nemá žádného výrazného soupeře. Ve volbách se navíc poprvé o hlasy uchází i Hun Senův syn a připravuje se na to, že v budoucnu převezme otěže jedné z nejvíc zkorumpovaných zemí světa.
Kráva v nové politice Indie
Neznámí pachatelé unesli nedaleko hranic indických států Rádžasthán a Harijána dva mladé muže, jejich ostatky se pak našly ve spáleném autě jednoho z nich. Po nebezpečné honičce na rychlostní silnici ve stejné oblasti zemřel jeden člověk. Podle policie se zabil při havárii, svědkové ale tvrdí, že se stal nejspíš obětí samozvaných strážců pořádku. Oba tyto případy z posledních měsíců mají jedno společné: zemřeli ve jménu ochrany krav.
Japonci po vraždě expremiéra Abeho podepisují petice za rozpuštění Moonovy sekty
Někdejší Církvi sjednocení, známé též v Česku jako Moonova sekta, hrozí v Japonsku rozpuštění. Vláda nařídila její vyšetřování po červencové vraždě bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Církev přitom nemá atentát přímo na svědomí. Vražda ale odhalila úzké a neprůhledné vazby mezi Liberálně demokratickou stranou a Církví sjednocení. (Repríza z prosince 2022.)
Dlouhé stíny Báburovy mešity
Před 30 lety překonaly tisíce radikálů policejní zátarasy a vtrhly do areálu Báburovy mešity v indickém městě Ajódhja. Během pár hodin ji lidé srovnali se zemí a spustili řetězec událostí. O život tehdy přišly tisíce Indů, změnil se veřejný i politický život, což trvá dodnes. (Repríza z listopadu 2022.)
Jako den a noc. Etiopská Tigraj se vzpamatovává z ničivé války. Humanitární krize ale trvá dál
Válka v Tigraji mezi zářím 2020 a listopadem 2022 vyvolala jednu z největších humanitárních krizí současnosti. Kvůli konfliktu mezi etiopskou vládou a tigrajskými povstalci zemřelo podle různých odhadů asi 400 až 800 tisíc lidí, asi 3,5 milionu lidí pak uteklo z domovů.
Maduro se pasoval do role komiksového Supermana. Říká si Súper Bigote (Super Knír)
Venezuelský socialistický vůdce Nicolás Maduro je u moci přesně deset let. Za tu dobu přežil různé pokusy o sesazení: od atentátu přes nájezd žoldáků, impeachment, půlroční pouliční protesty i paralelní prezidentství šéfa domácí opozice. I proto se dnes Maduro sám pasuje do role Supermana, komiksového hrdiny s názvem Super Knír, respektive Súper Bigote.
Chudý Laos si nechal Číňany postavit supermoderní železnici – a stal se nejzadluženější zemí světa
V postcovidovém světě dluží kde kdo – také celé státy, a dokonce i bohatá Evropská unie. Jenže není dlužník jako dlužník a ani věřitelé nejsou všichni stejní. Hlavně malé slabé státy totiž uvízly v síti gigantických dluhů, které na ně pečlivě upletla Čína. A pokud jim bude hrozit státní bankrot, budou politici a generálové, kteří smlouvy podepsali, už dávno mimo politiku.
Pákistán v (a po) éře prezidenta Parvíze Mušarafa
Bez velkých okázalostí a bez truchlení se začátkem února Pákistán naposledy rozloučil s bývalý prezidentem Parvízem Mušarafem. Jeho ostatky do země převezli z exilu, kde s malou přestávkou strávil 15 let.
Srbové žijí už roky v hybridní ruské okupaci. Proto někteří bojují proti Ukrajině, popisuje právník
Odpor k NATO, bratrská soudržnost a propaganda a politikaření. To jsou některé z důvodů, proč se někteří Srbové připojují k Rusům v bojích na Ukrajině. Přesto, že je za to doma podle platných zákonů čeká trest. Srbští dobrovolníci v řadách Wagnerovy skupiny se hrdě hlásí k tomu, že bojují v cizí válce. Na videích na internetu tvrdí, že musí bojovat spolu se svými bratry z Ruska proti agresivnímu Západu.