Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Všichni zchudneme a úspory nemůžou nebolet. Fiala možná jen nechce lidi strašit, míní Kalousek

Vláda chce v novém návrhu rozpočtu na letošní rok ušetřit 80 miliard korun. Premiér Petr Fiala (ODS) v novoročním projevu slíbil, že úspory se budou hledat zejména tam, kde to občané nepocítí. Podle někdejšího ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) to ale není dlouhodobě možné: „Možná jen nechce ty lidi vystrašit.“

26:14

Interview Plus

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě.

Web

Včera 26:12

Martin Kupka: Pražský okruh a dálnici D35 je možné dokončit v horizontu šesti sedmi let

Vláda Petra Fialy (ODS) slibuje v oblasti dopravy velké změny, podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) je třeba hledat cesty, jak splatit dluh nedostatečné infrastruktury dálnic a železnic: „To je jeden veřejný zájem, ale vedle toho jsou veřejné zájmy ochrany životního prostředí a vlastnické vztahy. Budeme se snažit najít správný balanc, aby bylo možné stavět ohleduplně ke krajině a k zájmům vlastníků.“

Před dvěma dny 26:24

Schillerová: ANO bude mít svého kandidáta na prezidenta. Překvapilo by mě, kdyby to nebyl Babiš

Zástupci vládní koalice obviňují opozici, že destruuje jednání Poslanecké sněmovny, například když díky momentální převaze v sále prosadila přerušení debaty o stavebním zákonu. Podle vládních poslanců šlo o porušení zvyklostí. „Jsou přecitlivělí. Jsme v opozici a používáme standardní nástroje, které oni používali běžně. To není žádné oko za oko, zub za zub,“ deklaruje předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.

Před třemi dny 25:39

Virolog: Je velká naděje, že lék paxlovid bude fungovat proti dnešním i příštím variantám koronaviru

Společnosti Pfizer a BioNTech oznámily, že zahájily klinické testy své koronavirové vakcíny upravené speciálně na variantu omikron. Podle virologa Pavla Plevky by výsledky mohly být k dispozici během dvou měsíců. „Vakcína se od té minulé liší minimálně, bude ověřena účinnost proti viru a to, že nepůsobí žádné nežádoucí efekty,“ vysvětluje Plevka ze Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity (CEITEC).

Před čtyřmi dny 26:12

Od Johnsona se odvrací straníci i média. Ze skandálů se už nemůže vyvléknout, míní sociolog Štětka

Britský premiér Boris Johnson prochází asi nejobtížnějšími týdny v úřadě, a to kvůli porušování protiepidemických opatření, toho se měl dopustit pořádáním večírků v Downing Street 10. „Mohl by to být poslední hřebíček do Johnsonovy politické rakve,“ říká o probíhajícím vyšetřování sociolog médií Václav Štětka.

Před pěti dny 26:20

„Gazdík si mě vybral, protože myslím na budoucnost.“ Šéf společnosti Scio Šteffl odmítá střet zájmů

Pandemie koronaviru a s ní související omezené možnosti výuky vyvolaly debatu o rozsahu učiva, tedy zda se děti neučí některé věci zbytečně. Podle zakladatele společnosti Scio Ondřeje Šteffla by se ale mělo více debatovat o změně celkového směřování českého školství. „Ve Strategii 2030+ není nic napsáno o rodičích. Na ty se pořád zapomínalo a to hrozně brzdí další rozvoj vzdělávání,“ míní.

Před týdnem 25:57

Rusko hraje vabank. Je čas obrátit role a uvalit preventivní sankce, navrhuje analytik Stulík

Rusko se rozhodlo demonstrovat světu svou vojenskou sílu. Vedle shromažďování vojsk u hranic s Ukrajinou oznámilo velké cvičení s běloruskou armádou a také námořní manévry s Čínou a Íránem v Indickém oceánu. „Rusko se rozhodlo hrát trošku vabank a zvyšuje sázky a tlak na Západ, tedy Evropskou unii i NATO,“ hodnotí analytik a bývalý diplomat David Stulík z Bezpečnostního centra Evropské hodnoty.

Před týdnem 25:53

V Bidenově Americe panuje blbá nálada a republikáni se bojí Trumpa, popisuje amerikanista Lepš

Americký prezident Joe Biden má po roce ve funkci podporu jen 43 procent svých spoluobčanů. Podle amerikanisty Jakuba Lepše (TOP 09) se potvrzují předpovědi pesimistů a například, pokud jde o řešení pandemie koronaviru, vyvolal Biden plané naděje: „Lidé jsou unaveni. My proto máme termín ‚blbá nálada‘. Já si troufnu říct, že v Americe je opravdu blbá nálada.“

Před týdnem 26:13

Tomio Okamura: Po omluvě za Pekarovou Adamovou mě pozval do Budapešti maďarský ministr zahraničí

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) zůstalo po loňských parlamentních volbách v opozici. Podle předsedy Tomia Okamury nemá vláda jeho důvěru mimo jiné proto, že nenabízí řešení rostoucích cen energií a potravin. „Systémové řešení by bylo odstoupení od šíleného plánu Evropské unie s názvem Zelená dohoda a od systému emisních povolenek. To ale vůči Bruselu servilní Fialova vláda udělat nechce,“ kritizuje.

Před týdnem 25:45

Matematik Levínský: Ani neočkovaní nejsou ztraceni. Když teď půjdou na první dávku, bude je chránit

Počet nových případů výrazně roste kvůli šíření nakažlivější varianty omikron. „Dostaneme se někam na 50 tisíc lidí denně. Víc neuvidíme, protože nám pak dojdou PCR testy,“ tvrdí matematik René Levínský z Centra pro modelování biologických a společenských procesů. Otevřená podle něj zůstává otázka, jak se nárůst projeví v obsazenosti nemocnic.

Před týdnem 25:27

Jurečka: Celková daňová kvóta se za naší vlády nezvýší. Ale mohou se měnit různé sazby

Kvůli rostoucí inflaci, která podle některých odhadů může přesáhnout i 10 procent, je vláda připravena mimořádně valorizovat důchody, ovšem jen do výše dané zákonem. „Pro přidání nad zákonný rámec valorizace nevidím prostor,“ zdůrazňuje vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).