- Podcasty
- Interview Plus

Poslechněte si podcast: Veřejnost se nedoví, kdo u koho lobboval, kritizuje Šípová
Senát schválil návrh zákona, který vymezuje podmínky lobbingu. Vznikne registr lobbistů a zároveň bude stanoveno, kdo může patřit mezi lobbované osoby. Kritikům vadí, že se norma nebude vztahovat na asistenty zákonodárců a mluví o tom, že Parlamentem prošla osekaná verze zákona. „Obávám se, že povede k zahlcení informacemi, ale nebude vymahatelný,“ říká senátorka Adéla Šípová (nez.), jež neuspěla se svými pozměňovacími návrhy, podle nichž se měl vykazovat jen úspěšný lobbing.
Interview Plus
Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě.
Niedermayer: Elektřina může být o desetinu levnější
Česko má podle Eurostatu nejdražší elektřinu v Evropě, což může zpomalovat ekonomický růst. A podle zvláštního zmocněnce ministerstva zahraničí pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky navíc bude třeba kvůli regulaci sítě s obnovitelnými zdroji třeba masivně investovat do těch záložních. „Jeho výrokům už několik let nerozumím. Část lidí si myslí, že vedle solární elektrárny musí stát dieselový agregát, a to není pravda,“ nesouhlasí europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).
Nechybí nám peníze, ale moc plánujeme, míní ekonom Hradil
Česká ekonomika letos neporoste tak rychle, jak se očekávalo. Výhled Evropské komise se zhoršil o pět desetin procenta, Mezinárodní měnový fond svůj odhad snížil dokonce o osm desetin na 1,6 procenta HDP. „Za snížením, tedy tím, co nás za poslední půlrok nejvíce překvapilo, je jednoznačně faktor Trump. Já jsem na rozdíl od Komise méně optimistický i pokud jde o vývoj na trhu práce,“ uvádí ekonom Vít Hradil, který očekává mírné zvýšení nezaměstnanosti a pomalejší růst výdělků.
Klvaňa: Podvod na voličích. Biden a další tajili jeho stav
Kancelář bývalého amerického prezidenta oznámila, že Joe Biden má rakovinu. Se zdravím měl ale exprezident problém už za svého mandátu a lidé kolem něj tajili jeho skutečný fyzický a mentální stav, píše se v knize, která právě vychází v USA. „Především jde o tu míru detailů, protože všichni tušili, že na tom Biden není nejlépe. Ale velikost toho podvodu na voličích je opravdu zarážející,“ podotýká pro Český rozhlas Plus Tomáš Klvaňa, politolog z New York University v Praze.
Lebduška: Souboj mezi Trzaskowským a Naworckým bude těsný
Poláky zřejmě čekají dva týdny mimořádně intenzivní politické kampaně. Do druhého kola prezidentských voleb postoupil kandidát vládní koalice a varšavský primátor Rafal Trzaskowski s náskokem necelých dvou procent na svého konzervativního soupeře Karola Nawrockého, kterého podporuje opoziční Právo a spravedlnost (PiS). „Rozdíl je velmi malý a dá se očekávat, že velmi malý bude i v druhém kole. Bude silná negativní kampaň,“ předpovídá politolog Michal Lebduška.
Tabery: Mnozí už odkládají trumpovské čepičky
Česká televize je pět měsíců před volbami bez generálního ředitele. O čem to svědčí a komu oslabení veřejnoprávní televize nahrává? „Ukazuje to, kolik politických i jiných hráčů chce vstupovat do veřejnoprávních médií. A že když se tak stane, je to špatně. Kořeny celé krize byly už ve zvolení Jana Součka ředitelem, kdy si každý odnesl trochu jiný slib,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery.
Podpora Fica stojí na levných energiích z Ruska, říká Ižip
Slovenský premiér Robert Fico je připraven vetovat návrh na zastavení veškerého dovozu plynu, ropy a jaderného paliva z Ruska. Řekl to i přímo v Moskvě, kam se vydal na oslavě výročí konce druhé světové války. „Slovenská ekonomika momentálně žije na ruských energiích, protože jsou levnější než jiné,“ vysvětluje pro Český rozhlas Plus Ronald Ižip, šéfredaktor slovenského magazínu Trend.
Tungul: Erdogan může chtít mír s Kurdy, aby byl prezidentem
Strana kurdských pracujících (PKK) se rozhodla ukončit ozbrojený boj proti Turecku a rozpustit se. Jednání probíhala za zavřenými dveřmi a podle politoložky Lucie Tungul není jasné, co bylo skutečně dohodnuto. „Od nezávislosti a nastolení levicového státu PKK ustoupila už na konci 90. let po zatčení Abdullaha Öcalana, který stále je v tureckém vězení. Poté začala usilovat o autonomii, spíš kulturní než územní. Svých cílů ale Kurdové nedosáhli,“ shrnuje pro Český rozhlas Plus.
Forró: O mužích, co utekli z Ukrajiny, ti na frontě nemluví
Vyjednavači Ruska a Ukrajiny se chystají na čtvrteční schůzku do Istanbulu, navzdory všem iniciativám se ale po celé délce fronty stále bojuje. „I z předchozích konfliktů víme, že diplomatické páky na Rusko nefungují, pokud nejsou podpořené rázným nátlakem, ať už vojenským nebo ekonomickým,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus slovenský reportér a spisovatel Tomáš Forró.
Amerikanistka: V USA sílí katoličtí tradicionalisté
Papež Lev XIV. se ujímá úřadu jako první Američan v dějinách katolické církve. Ke katolicismu se hlásí i někteří představitelé administrativy Donalda Trumpa v čele s viceprezidentem J. D. Vancem. S novým papežem se ale názorově rozcházejí. „Pod vedením papeže Františka se Vatikán stal spíše progresivnějším a leccos nasvědčuje tomu, že Lev bude pokračovatelem jeho linie,“ míní amerikanistka Kateřina Březinová, podle níž mezi americkými katolíky přibývají spíš tradicionalisté.